کشف بیش از ۲۰ هزار تن گوشت 'آلوده و تقلبی' در چین

Image caption سلامت مواد غذایی از جمله نگرانی‌های عمده مردم چین است

رسانه‌های دولتی چین از دستگیری بیش از ۹۰۰ نفر در ارتباط با فروش گوشت آلوده و تقلبی طی سه ماه گذشته خبر داده‌اند.

مقامات این کشور همچنین گفته‌اند که بیش از ۲۰ هزار تن گوشت غیربهداشتی یا تقلبی را ضبط کرده‌اند.

براساس گزارش‌های دریافتی در یک مورد، افرادی با اضافه کردن مواد شیمیایی به گوشت روباه، موش صحرایی و راسو، گوشت این جانوران را به عنوان گوشت گوسفند به مصرف‌کنندگان می‌فروختند.

همچنین، بعضی از دستگیرشدگان برای بهتر جلوه دادن پای مرغ، که از اقلام مورد استفاده مصرف کنندگان چینی است، از محلول سفید کننده آب اکسیژنه استفاده می‌کردند و یا با تزریق آب به پای مرغ، وزن آن را افزایش می دادند.

این گزارش، تازه ترین مورد از عرضه مواد غذایی تقلبی است که نگرانی‌هایی را در مورد بهداشت و سلامت مواد غذایی در چین ایجاد کرده است.

خبرگزاری دولتی چین، شین هوا، گزارش کرده که این دستگیری‌ها در چارچوب مقابله دولت با مواد غذایی آلوده صورت گرفته است.

این خبرگزاری همچنین به نقل از یکی از مقامات چینی گفته است که این کشور با مشکلات جدی در زمینه بهداشت مواد غذایی روبروست و باید در این مورد اقدام شود.

خبرنگار بی بی سی در پکن می‌گوید کیفیت و بهداشت مواد غذایی، از جمله نگرانی‌های عمده مردم چین است.

سال گذشته گزارش هایی منتشر شد حاکی از اینکه برخی از عرضه کنندگان روغن به شرکت های داروسازی، روغن های پسمانده رستوران ها، موسوم به "روغن فاضلاب" را برای تهیه آنتی بیوتیک به این شرکت های می فروختند.

در سال ۲۰۰۸ میلادی هم مصرف شیرخشک آلوده به ماده شیمیایی ملامین صدها هزار کودک چینی را بیمار کرد.

نگرانی در مورد سلامت مواد غذایی چینی بر تمایل خریداران خارجی به مصرف مواد خوراکی وارداتی از چین اثر گذاشته و باعث نگرانی دولت چین در مورد از دست رفتن بازارهای صادراتی این اقلام شده است.

مطالب مرتبط