سختگیری بیشتر در بررسی ویزای دانشجویان خارجی در آمریکا

دانشجویان خارجی آمریکا
Image caption این نخستین تغییر امنیتی آمریکا بعد از بمبگذاری ماراتون بوستون است

دولت آمریکا نحوه بررسی ویزای دانشجویان بین المللی را در پی بمب‌گذاری در بوستون سخت‌تر کرده و کنترل‌های مرزی بیشتری در این روند اعمال خواهد کرد.

تصمیم دولت آمریکا بعد از آن گرفته شد که عظمت تاژایاکوف، یک دانشجو از قزاقستان متهم شده است که با از بین بردن آثار جرم، به جوهر سارنایف، یکی از مظنونان بمبگذاری، کمک کرده است.

عظمت تاژایاکوف دانشجوی ۱۹ ساله، اوایل سال جاری میلادی بدون اینکه ویزای دانشجوی معتبری داشته باشد اجازه ورود دوباره به خاک آمریکا یافت.

اجازه حضور او به عنوان دانشجو در خاک آمریکا عملا بعد از اخراجش از دانشگاه ملغی شده بود اما این موضوع هنوز در گذرنامه او منعکس نشده بود و عملا ویزای او در گذرنامه هنوز به جای خود باقی بود.

این در حالی است که مسئولان مرزی متوجه این موضوع نشده و به دانشجویی که ویزای معتبر نداشته است، اجازه ورود به خاک آمریکا را دادند.

در هفته ای که گذشت این جوان قزاقستانی به اتهام ممانعت از اجرای عدالت در تحقیقات مربوط به بمبگذاری بوستون دستگیر شد.

او اتهام‌ها علیه خود را رد کرده است.

اما دستگیری او مشکلی را که در نحوه کنترل ویزاهای دانشجویی در نقاط بازرسی مرزی آمریکا وجود دارد پررنگ کرده است.

در حال حاضر معتبر بودن ویزای دانشجوهای خارجی تنها در صورتی مشخص می‌شود که افسر پلیس مرزی اول، او را به افسر دومی ارجاع دهد که به بانک اطلاعاتی دولتی دسترسی دارد.

اکنون وزارت امنیت داخلی آمریکا دستور داده است تمام افسران مرزی ویزای دانشجویی تمام دانشجویان بین المللی را بدون ارجاع به افسر دوم کنترل کنند.

بر اساس قانون جدید، ماموران مرزی آمریکا با استفاده از اطلاعات پروازی، پیش از رسیدن دانشجویان به خاک آمریکا، وضعیت ویزای آنها را بررسی می‌کنند.

در صورتی که این اطلاعات قابل دسترسی نباشد، آنها به بانک اطلاعاتی دوم رجوع خواهند کرد.

این اولین تغییر مقررات امنیتی دولت آمریکا است که در پاسخ به بمبگذاری در بوستون انجام شده است.

در بمبگذاری روز ۱۵ آوریل در بوستون، سه نفر کشته و ۲۶۰ نفر زخمی شدند.

مطالب مرتبط