'مخالفان مسلح در سوریه احتمالا از گاز سارین استفاده کرده‌اند'

کارلا دل‌پونته داستان کل سوییس و دادستان دادگاه بین المللی جنایت جنگی یوگسلاوی سابق بوده
توضیح تصویر،

کارلا دل‌پونته داستان کل سوییس و دادستان دادگاه بین المللی جنایت جنگی یوگسلاوی سابق بوده

کارلا دل‌پونته، بازرس ارشد سازمان ملل می‌گوید که شهادت قربانیان نشان می‌دهد مخالفان مسلح دولت سوریه از گاز سارین استفاده کرده اند. به گفته خانم دل‌پونته با اینکه مدرک انکارناپذیری وجود ندارد اما شواهد استفاده از گاز شیمیایی قوی و واقعی هستند. او درباره اینکه گاز سارین کی و کجا استفاده شده به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

در حالیکه کشورهای غربی دولت سوریه را به دلیل احتمال استفاده از گاز شیمیایی زیر فشار گذاشته‌اند خانم دل‌پونته به تلویزیون سوییس-ایتالیا گفت که هنوز مدرکی که نشان دهد نیروهای نظامی سوریه از گاز شیمیایی استفاده کرده اند پیدا نشده است.

خانم دل‌پونته که عضو "کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل سوریه" است، گفت: "ما در کشورهای همسایه سوریه از قربانیان، پزشکان و کارکنان بیمارستانهای محلی تحقیق کردیم."

"براساس نحوه درمان قربانیان و گزارشهای هفته پیش آنان -که من دیده ام- احتمال استفاده از گاز سارین قوی و واقعی است، اما هنوز مدرک غیرقابل انکاری وجود ندارد."

"برای تایید آنچه می‌دانیم، به شواهدی بیشتری از قربانیان نیاز است."

"کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل سوریه" که خانم دل‌پونته عضو آن است در سال ۲۰۱۱ و برای بررسی نقض حقوق بشر تشکیل شده است.

اتهام‌های دو جانبه

در حالیکه هم دولت سوریه و هم مخالفان مسلح یکدیگر را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم می کنند، سازمان ملل گروه تحقیق دیگری تشکیل داده است. این گروه آماده سفر به سوریه است اما خواستار آزادی بی قید و شرط برای تحقیق درباره تمام گزارشهای استفاده از گازهای شیمیایی است.

آمریکا و بریتانیا می‌گویند که شواهد تازه نشان می‌دهد نیروهای دولتی از گاز سارین استفاده کرده اند. آمریکا می‌گوید "تا حدی اطمینان" دارد که از سلاح شیمیایی استفاده شده است.

دولت بشار اسد استفاده از گاز شیمیایی را تکذیب می‌کند و آن را "دروغ" می‌خواند.

پرزیدنت اوباما ماه پیش خواستار "تحقیقات جدی" برای بررسی صحت این اتهامها شد تا روشن شود آیا از سلاحهایی که "توازن قوا" را برهم می‌زنند استفاده شده یا نه.

حملات اسرائیل

صحبتهای خانم دل‌پونته درباره استفاده از گاز سارین، یک روز بعد از حمله هوایی اسرائیل به اهداف نظامی در خاک سوریه منتشر می شود.

مقامات اسرائیلی می گویند که این حمله برای انهدام محموله موشکهای ارسالی ایران برای حزب الله لبنان بوده است.

بر اساس آخرین گزارشها در این حمله، مجتمعی نظامی در جمرایا، تاسیسات میسلون در مرز لبنان و انباری در فرودگاه دمشق هدف قرار گرفته اند.

دولت سوریه ضمن تکذیب اینکه محموله های موشکی هدف قرار گرفته اند از آسیب شدید به این تاسیسات و کشته و زخمی غیرنظامیان خبر داده است.

این حمله باعث اعتراض اتحادیه عرب شد و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل هم در این باره اظهار نگرانی کرد.

او گفت که تمام طرفهای درگیر باید "آرامش و خویشتنداری" نشان دهند و مسئولانه رفتار کنند تا "بحرانی که به اندازه کافی مخرب و خطرناک هست شدیدتر نشود."