خبرگزاری آسوشیتدپرس اقدام دولت آمریکا را محکوم کرد

Image caption وزارت دادگستری آمریکا در باره دلیل این اقدام خود توضیحی نداده است

خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت آمریکا را به مداخله عظیم و بی‌سابقه در فعالیت‌های خبری خود متهم کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که وزارت دادگستری آمریکا به طور مخفیانه به مدت دو ماه فهرست تماس‌های تلفنی این خبرگزاری را به دست آورده است.

گری پروت، مدیرعامل خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که این اقدام دولت آمریکا به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

وزارت دادگستری آمریکا این باره اظهار نظری نکرده است.

این خبرگزاری گفته است که دولت آمریکا نگفته که چرا به دنبال جزئیات دو ماه تماس‌های تلفنی بیست خط تلفن این خبرگزاری در ماه‌های آوریل و مه بوده است.

تاریخ مورد اشاره همزمان با انتشار خبری توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس است که در آن به خنثی کردن طرحی تروریستی اشاره شده و در آن جزئیات عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یمن برای متوقف کردن طرح القاعده برای بمبگذاری در هواپیمایی به مقصد آمریکا اشاره شده بود.

مقام‌های آمریکایی پیشتر خاطرنشان کرده بودند که تحقیقاتی جنایی را برای یافتن افرادی که این اطلاعات را در اختیار نویسندگان گزارش قرار داده بودند، آغاز کرده است.

مقام‌های آمریکایی جزئیات تلفن‌های پنج خبرنگار و یک دبیر سرویس خبرگزاری آسوشیتدپرس را که در تهیه این گزارش دست داشتند، در اختیار دارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که ضبط تلفن‌ها و فکس دفاتر این خبرگزاری در نیویورک، هارتفورد، کانکتیکت، واشنگتن و مجلس نمایندگان آمریکا اقدامی غیر معمولی و بی سابقه بود.

دارل ایسا، از اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا که ریاست کمیته نظارت و اصلاحات دولتی را نیز به عهده دارد، از اقدام وزارت دادگستری انتقاد کرده است.

پاتریک لیهی، رییس کمیته قضایی سنای آمریکا نیز در نامه‌ای به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که خواهان شنیدن توضیحات دولت در این باره است.

انجمن آزادی‌های مدنی آمریکا هم دولت آمریکا را به "ارعاب رسانه‌ها" متهم کرده است.