دولت آمریکا اطلاعات مکالمات شهروندان را 'جمع آوری می‌کند'

Image caption شرکت ورایزون یکی از بزرگترین شرکتهای مخابراتی آمریکاست

روزنامه گاردین نوشته است که آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا اطلاعات مربوط به مکالمات دهها میلیون نفر از اتباع آن کشور را ردیابی و جمع آوری می کند.

گاردین گفته است که به موجب یک حکم سری دادگاه، شرکت ورایزون که یکی از بزرگترین شرکتهای مخابراتی آمریکاست باید اطلاعات تمامی مشتریان خود را به طور روزانه به دولت تحویل دهد.

کاخ سفید بدون تایید گزارش روزنامه گاردین گفته است جمع آوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی یک ابزار حیاتی برای دستگاههای امنیتی است.

یک مقام ارشد دولت باراک اوباما به بی بی سی گفته است که دستگاههای امنیتی از این طریق با 'تروریسم' بخصوص در آمریکا، مقابله می کنند.

شرکت ورایزون در این خصوص هیچ اظهار نظری نکرده است.

گروههای حامی آزادیهای مدنی گفته اند از جزییات گزارش روزنامه گاردین شگفت زده شده اند و مرکز آمریکایی حقوق اساسی گفته است که دستور دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی وسیعترین حکم جمع آوری اطلاعات است که تا کنون توسط دادگاهی صادر شده است.

سندی را که گاردین منتشر کرده در تاریخ ٢٥ آوریل سال جاری توسط قاضی راجر وینسون صادر شده و تا ١٩ ژوئیه اعتبار دارد.

دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی که یک دادگاه سری است، به شرکت ورایزون دستور داده که تمامی شماره های تلفن، زمان برقراری ارتباط و مدت آنها به دولت تحویل داده شود. این دستور شامل مکالمات داخلی و بین المللی است.

روزنامه گاردین گفته است که سند فاش شده (حکم دادگاه) نشان می دهد دولت باراک اوباما در حال جمع آوری اطلاعات مربوط به مکالمات میلیونها نفر از شهروندان آمریکاست بدون این که دلیلی برای جمع آوری این اطلاعات وجود داشته باشد و فارغ از این که افرادی که اطلاعات آنها جمع آوری می شوند بی گناه هستند یا نه.

دولت اوباما ماه گذشته نیز به دلیل جمع آوری اسناد مکالمات تلفنی خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتد پرس مورد انتقاد قرار گرفت.

مطالب مرتبط