افشاگر سازمان امنیت ملی آمریکا از هنگ‌کنگ وارد مسکو شد

یک هواپیمای روسی حامل ادوارد اسنودن، افشاگر رسوایی اخیر سازمان امنیت ملی آمریکا پس از ترک هنگ کنگ در فرودگاه مسکو به زمین نشسته است.

یکی از منابع شرکت هواپیمایی روسی آئروفلوت گفته است که آقای اسنودن قرار است فردا (دوشنبه ۲۳ ژوئن- ۳ تیرماه) به کوبا سفر کند.

کانال تلویزیونی روسیه ۲۴ گفته است با توجه به این که آقای اسنودن ویزای این کشور را ندارد، در نتیجه او باید تا قبل از پرواز به کوبا در فرودگاه بماند.

گفته شده که احتمالا اکوادور و یا ونزوئلا مقصد نهایی او باشد.

درهمین حال سایت افشاگر ویکی لیکس با صدور بیانیه ای گفته است که به آقای اسنودن برای این که بتواند از یک کشور دموکراتیک پناهندگی دریافت کند، کمک کرده است.

به گفته دولت هنگ کنگ، که بخشی از چین است، آقای اسنودن داوطلبانه و از طریق قانونی با یک هواپیما هنگ کنگ را ترک کرده است.

یک روزنامه انگلیسی زبان چین "براساس منابع موثق" پیشتر نوشت که آقای اسنودن امشب (یکشنبه ۲۳ ژوئن) وارد مسکو می شود.

اما گفته شده بود که مسکو مقصد نهایی او نخواهد بود.

پیشتر آمریکا در تماسی با دولت هنگ کنگ رسما خواستار استرداد آقای اسنودن شده بود.

دادگستری آمریکا این پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی را به جاسوسی، سرقت و تغییر اسناد محرمانه متهم کرده است.

به گفته دولت هنگ کنگ هیچ دلیلی برای دستگیری آقای اسنودن براساس خواسته آمریکا وجود نداشت به این دلیل که مدارک ارائه شده از سوی آنها با قوانین هنگ کنگ مطابقت نداشته است.

براساس اطلاعاتی که آقای اسنودن منتشر کرد، سازمان امنیت ملی آمریکا از شرکت مخابراتی ورایزن (یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی آمریکا) خواسته بود تا اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و فعالیت های اینترنتی شهروندان را در اختیارش بگذارد.

آقای اسنودن پس از افشای این اطلاعات، به هنگ کنگ گریخت.

دولت آمریکا در واکنش به افشای این اطلاعات، اعلام کرد که اخذ اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی برای افزایش امنیت شهروندان لازم بوده است.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا نیز گفته بود این اقدامات با نظارت کنگره و دادگاه‌های ویژه صورت می‌گرفت.

پیشتر، کیت الکساندر، مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا، اعلام کرد که این طرح‌ها به مقابله با ۵۰ حمله تروریستی در ۱۲ سال گذشته کمک کرده اند.

مطالب مرتبط