پوتین: ادوارد اسنودن در فرودگاه مسکو است

ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولت آمریکا
Image caption روسیه اتهام آمریکا مبنی بر کمک به آقای اسنودن را رد کرده است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تائید کرد که ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولت آمریکا در منطقه ترانزیت فرودگاه مسکو به سر می‌برد.

آقای پوتین گفت که آقای اسنودن، همچنان آزادی کامل دارد و هر چه زودتر تکلیف مقصدش تعیین شود، بهتر خواهد بود.

آمریکا پیشتر گفت به دنبال "رویارویی" با روسیه نیست اما دولت روسیه باید آقای اسنودن را تحویل آمریکا دهد.

رئیس جمهوری روسیه گفت که سرویس‌های اطلاعاتی کشورش با اسنودن همکاری نکرده و نمی‌کنند.

آقای اسنودن هنوز در محوطه‌ای است که مسافران از هواپیما پیاده می‌شوند و ماقبل بخش ترانزیت را دربرمی‌گیرد و به این دلیل از نظر فنی در خاک روسیه نیست.

روسیه اتهام آمریکا مبنی بر کمک به آقای اسنودن را رد کرده است.

اظهارات آقای پوتین در حالی صورت گرفته که ساعاتی پیش سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درخواست آمریکا برای استرداد ادوارد اسنودن را رد کرد.

آقای لاوروف در نشست خبری خود در مسکو گفت که ادوارد اسنودن از مرز روسیه رد نشده و این کشور هیچ دخالتی در برنامه سفر او و سایر برنامه‌هایش نداشته است.

وزیر امور خارجه روسیه واکنش خشم‌آلودی نسبت به درخواست استرداد اسنودن و هشدار آمریکا در مورد عواقب عدم تحویل او نشان داد و گفت: "متهم کردن روسیه به نقض قوانین آمریکا و حتی نوعی توطئه کاملا بی پایه و اساس و غیر قابل قبول است."

واکنش چین

دولت چین هم به شدت اتهام‌های دولت آمریکا را مبنی بر این که عمدا به ادوارد اسنودن به رغم درخواست بازداشت او، اجازه داده تا خاک هنگ کنگ را ترک کند، رد کرده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفته است ادعاهای دولت آمریکا بی اساس و غیر قابل قبول است و دولت هنگ کنگ با این پرونده بر اساس قانون رفتار کرده است.

کاخ سفید گفته است که روابطش با چین به دلیل این مساله آسیب دیده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در فرودگاه مسکو گفته است که آقای اسنودن بعد از ظهر روز یکشنبه از هنگ کنگ وارد مسکو شد و قرار بود روز بعد به سوی هاوانا، پایتخت کوبا پرواز کند اما او در این پرواز نبود.

ادوارد اسنودن ۳۰ ساله موضوع جمع آوری اطلاعات شهروندان آمریکایی توسط آژانس اطلاعات ملی آمریکا را فاش کرد و گفت که این کار را "در دفاع از آزادی‌های اساسی مردم سراسر جهان" انجام داده است.

وزارت دادگستری آمریکا او را به جاسوسی و سرقت اسناد محرمانه متهم کرده و آمریکا گذرنامه او را باطل کرده است.

ادوارد اسنودن از اکوادور درخواست پناهندگی کرده و دولت اکوادور نیز گفته که این درخواست را مورد بررسی قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط