مدعی ساختگی‌بودن فیلم تیراندازی به محمد الدره در دادگاه محکوم شد

Image caption ویدئوی 'کشته‌شدن کودک فلسطینی با گلوله سربازان اسرائیلی' در بسیاری از رسانه‌ها جهان دیده شد

یک فعال حوزه رسانه که گفته فیلم "کشته‌شدن کودک فلسطینی با گلوله سربازان اسرائیلی" ساختگی است، در دادگاه فرانسه به افترا محکوم شده است و باید جریمه بدهد. او پیش‌تر از این اتهام تبرئه شده بود.

دادگاه تجدیدنظر در فرانسه، روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن، فیلیپ کارسانتی را به پرداخت ۷ هزار یورو محکوم کرده است.

او که رئیس یک گروه ناظر رسانه‌ای در فرانسه است، حکم دادگاه را غیرمنصفانه خوانده است.

آقای کارسانتی در سال ۲۰۰۴ ادعا کرد که فیلم پخش‌شده در شبکه دو تلویزیون فرانسه از "کشته‌شدن" محمد الدره، پسربچه ۱۲ ساله فلسطینی، ساختگی بوده است.

شبکه دو تلویزیون فرانسه آن‌زمان گزارش داد که این ویدئو محمد الدره را در آغوش پدرش جمال نشان می‌دهد که در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۰ میلادی در غزه هدف گلوله سربازان اسرائیلی قرار می‌گیرد و جلوی دوربین کشته می‌شود.

این تصاویر، به نمادی از مخالفت با اشغال نظامی مناطق فلسطینی توسط اسرائیل تبدیل شد و "انتفاضه" یا قیام دوم فلسطینیان را که دو روز پیش از این واقعه آغاز شده بود، معروف کرد.

گزارشی که همه دیدند

در این فیلم که در زمان خود در رسانه‌هایی در سرتاسر جهان نمایش داده شد، پدر محمد الدره سعی می‌کند خود را سپر او کند.

به نظر می‌رسد که این دو در تیراندازی بین نیروهای اسرائیلی و شبه‌نظامیان فلسطینی گیر افتاده‌اند.

در پایان این گزارش شبکه دو تلویزیون فرانسه، به نظر می‌رسد بدن بی‌جان محمد الدره ۱۲ ساله روی زمین باقی مانده باشد.

جمال، پدر او، از این درگیری جان به در برد.

پس از نمایش جهانی این گزارش، ارتش اسرائیل ابتدا عذرخواهی کرد. ولی خیلی زود پس از آن، یک بررسی، تردیدهایی درباره روایت شبکه دو تلویزیون فرانسه بر انگیخت و گفته شد که بیشتر به نظر می‌رسد این کودک، با گلوله‌هایی کشته شده باشد که از سمت فلسطینی‌ها شلیک شده بودند.

ماه گذشته در نتیجه‌گیری تحقیقاتی صورت‌گرفته توسط دولت اسرائیل، اعلام شد که در تصاویر خام از این واقعه، هیچ شواهدی مبنی بر توضیح شبکه دو فرانسه وجود ندارد که محمد الدره با گلوله نیروهای اسرائیلی کشته شده باشد یا حتی این که این کودک و پدر اساسا در جریان این حمله آسیبی دیده باشند.

این گزارش دولتی می‌گوید فیلم پخش‌شده از شبکه دو فرانسه ممکن است صحنه‌سازی بوده باشد چون در جاهای مربوطه، خون دیده نمی‌شود و به نظر می‌رسد محمد الدره پس از آن که گفته شده مرده است، دست خود را تکان می‌دهد.

سال ۲۰۰۶ دادگاهی در فرانسه علیه آقای کارسانتی رای داد ولی یک دادگاه تجدیدنظر در سال ۲۰۰۸ آن رای را باطل کرد.

'تسکین‌بخش'

Image caption فیلیپ کارسانتی می‌گوید فیلم "کشته‌شدن محمد الدوره"، ساختگی است

پس از آن شبکه دو تلویزیون فرانسه به دادگاهی عالی‌تر شکایت برد که این دادگاه، روز چهارشنبه به نفع این شبکه رای داد و آقای کارسانتی را جریمه کرد.

او پس از اعلام حکم گفت: "خیالم راحت است چون حقیقت نهایتا معلوم می‌شود".

فیلیپ کارسانتی گفته است که در این ویدئو "با وجودی که ۱۵ گلوله به آنها خورده ولی هیچ اثری از خون روی لباس‌ها، بدن آنها و دیواری که به آن تکیه داده بودند مشاهده نمی‌شود."

چارلز اندرلین، خبرنگار شبکه دو تلویزیون فرانسه که این گزارش را در سال ۲۰۰۰ روایت کرده، گفته است حکم اخیر دادگاه، "تسکین‌بخش" بوده اما این موضوع هنوز زنده است.

او گفته است: "ما آماده‌ایم هر وقت که اسرائیل بخواهد، تحقیقاتی حرفه‌ای و طبق معیارهای بین‌المللی در این باره بکنیم."

گروه اسلام‌گرای حماس که در غزه قدرت را به دست دارد، گفته است رای روز چهارشنبه دادگاه فرانسه، تایید کرده که مقامات اسرائیلی درباره این واقعه دروغ گفته‌اند.

ییگال پالمور، سخنگوی دولت اسرائیل، گفته که موضع این دولت درباره این واقعه تغییری نکرده است.

او گفته است: "اگر هم نگوییم غیرممکن است، ولی خیلی بعید است گلوله‌هایی که به محمد الدره و پدرش اصابت کردند، از سمت اسرائیلی‌ها شلیک شده باشند."

با این حال این سخنگوی دولت اسرائیل گفته مشخص نیست گلوله‌ها از طرف چه کسی شلیک شده و "فرضیات بسیاری در این باره مطرح است که هیچ‌کدام را نمی‌توان ثابت کرد".

با وجود حکم روز چهارشنبه دادگاه فرانسوی، به نظر نمی‌رسد بحث‌ها درباره اصالت این گزارش ویدئویی معروف تمام شده باشد.

مطالب مرتبط