ده‌ها هوادار اخوان‌المسلمین در تیراندازی ارتش کشته شدند

Image caption پیش از کشته شدن این افراد در مقابل مقر گارد ریاست جمهوری، گفته می‌شد آقای منصور بزودی نام نخست‌وزیر موقت را اعلام می‌کند

دستکم چهل‌ و دو نفر از هواداران محمد مرسی رییس جمهور برکنار شده مصر که مقابل مقر گارد ریاست‌جمهوری تحصن کرده بودند، امروز صبح (دوشنبه ۱۷ تیر) بر اثر شلیک نیروهای ارتشی در قاهره کشته شدند.

به گفته ارتش مصر، این افراد قصد داشتند وارد مقر گارد ریاست جمهوری شوند. گفته می شود آقای مرسی در این محل در بازداشت ارتش است.

حزب اسلامگرای نور در واکنش به این اتفاق اعلام کرد فورا از تمام مذاکرات برای انتخاب نخست‌وزیر موقت کنار می‌کشد.

به گفته تظاهرکنندگان، گارد ویژه ارتش پس از نماز صبح به کسانی که تحصن کرده بودند شلیک کرده‌ است.

رسانه های مصر گزارش داده‌اند ارتش و پلیس بعد از آنکه گروهی از تظاهرکنندگان قصد بالا رفتن از دیوار مقر را داشتند دست به اسلحه برده‌اند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری فرانسه گفته ارتش به سوی تظاهرکنندگان گاز اشک آور شلیک کرده اما تعدادی لباس شخصی به معترضان شلیک کرده اند.

گفته می‌شود در این حمله دهها نفر مجروح و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

ارتش مصر در بیانیه‌ای گفته گروهی تروریست قصد داشتند وارد این محوطه نظامی شوند و یک افسر ارتش را هم به قتل رسانده‌اند.

در این بیانیه آمده دویست فرد مسلح دستگیر شده‌اند اما در مورد کشته شدن معترضان حرفی زده نشده است.

Image caption روز گذشته شهرهای مصر شاهد تظاهرات مخالفان و موافقان آقای مرسی بود

جیم میور خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید هنوز روشن نیست در مقابل مقر گارد ریاست جمهوری چه اتفاقی افتاده اما معلوم است که در آنجا عده‌ای کشته شده‌اند و این اوضاع مصر را وخیم تر از قبل خواهد کرد.

نادر بکار سخنگوی حزب سلفی "نور" در توئیتر خود نوشت "ما تصمیم گرفته‌ایم تا در واکنش به قتل عام بیرون مقر گارد ریاست جمهوری فورا از تمام مذاکرات [برای تشکیل دولت جدید] کنار بکشیم."

آقای بکار در توئیت قبلی خود نوشته بود "ما در قبال قتل عام در مقر گارد ریاست جمهوری ساکت نمی نشینیم؛ ما خواهان پایان خونریزی‌ها بودیم اما اکنون جوی خون روان خواهد شد."

حزب نور تنها حزب اسلامگرایی است که وزیر دفاع مصر چند روز پیش اعلام کرد در دوران پس از آقای مرسی در صحنه سیاسی حاضر خواهند بود. این حزب از اقدام ارتش در برکناری آقای مرسی حمایت کرده بود.

گفته می‌شود حزب محافظه‌کار نور با نخست‌وزیری محمد البرادعی رییس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و از مخالفان جدی اخوان‌المسلمین مخالفت کرده است.

دیروز (یکشنبه شانزده تیر) دهها هزار نفر ار مخالفان و موافقان آقای مرسی در شهرهای مختلف مصر تظاهرات کردند.

محمد مرسی، اولین رییس جمهور اسلامگرای مصر که سال گذشته انتخاب شد، بعد از اعتراضات مردم، چهارشنبه گذشته به دست ارتش برکنار شد و عدلی منصور رییس دادگاه قانون اساسی مصر جای او را بعنوان رییس جمهور موقت گرفت.

آقای منصور قول برگزاری انتخابات داده اما زمانی برای آن تعیین نکرده است.

طرفداران آقای مرسی از روز چهارشنبه در مقابل مقر گارد ریاست جمهوری تحصن کرده‌ و خواستار بازگشت آقای مرسی به مقام خود شده‌اند.

مطالب مرتبط