نخست‌وزیر دولت انتقالی مصر معرفی شد

حازم الببلاوی، وزیر سابق دارایی
Image caption حازم الببلاوی، وزیر سابق دارایی. حزب سلفی نور گفته است که از او حمایت می‌کند

خانواده‌های هواداران اخوان‌المسلمین که در جریان خشونت‌های روز گذشته در حومه قاهره کشته شدند، گفته‌اند که به آنها اجازه داده نشده تا اجساد این افراد را از نزدیک ببینند.

این افراد گفته‌اند که به آنها گفته شده در صورتی این اجازه را خواهند یافت که گزارش رسمی پزشک قانونی در این مورد را بپذیرند.

اخوان المسلمین مصر، نیروهای امنیتی این کشور را به کشتار بیش از ۵۰ نفر متهم کرده است. پلیس و ارتش می‌گویند نیروهایشان در برابر حمله‌ای که به آنها شده از خود دفاع کرده‌اند.

از سوی دیگر عدلی محمود منصور، رئیس‌جمهوری موقت مصر، حازم الببلاوی، وزیر سابق دارایی این کشور را به عنوان نخست‌وزیر دولت انتقالی معرفی کرده است.

دفتر آقای منصور گفته است که محمد البرادعی نیز معاون رئیس‌جمهوری با مسئولیت سیاست خارجی خواهد بود.

حزب سلفی نور گفته است که از حازم الببلاوی حمایت می‌کند اما هنوز در مورد حمایت از آقای البرادعی تصمیم نگرفته است. این حزب با نخست‌وزیری آقای البرادعی مخالفت کرده بود.

ارتش مصر هم در بیانیه‌ای که از تلویزیون این کشور خوانده شد، نسبت به هرگونه تلاش برای ایجاد اختلال در دوران انتقالی هشدار داد.

این در حالی است که مقام‌های بلندپایه گروه اخوان‌المسلمین مصر، طرح عدلی محمود منصور، رئیس‌جمهوری موقت این کشور برای برگزاری انتخابات جدید در مصر را رد کرده‌اند.

Image caption اوضاع در مصر همچنان متشنج است

این گروه گفته است که طرح رئیس‌جمهوری موقت مصر غیرقانونی است.

عدلی محمود منصور طی فرمانی اعلام کردکه در قانون اساسی مصر که در دوان یک‌ساله زمامداری اسلامگرایان تدوین شد، اصلاحاتی صورت می‌گیرد و این اصلاحات در معرض همه‌پرسی قرار داده خواهد شد.

این فرمان ساعاتی پس ازکشته شدن ۵۱ نفراز هواداران رئیس‌جمهور برکنار شده مصر صادر شد.

اخوان‌المسلمین گفته است که تظاهرات بیشتری را طی روزهای آینده ترتیب خواهد داد.

این گروه گفته است که نیروهای دولتی به سوی هوادارانش تیراندازی کرده اما ارتش می‌گوید پس از تیراندازی به سوی نیروهایش مجبور به واکنش شده است.

امروز قرار است مراسم تشییع جنازه هواداران این گروه که در خشونت‌های روز دوشنبه با نیروهای در حومه قاهره کشته شدند، برگزار شود.

عصام العریان، معاون حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان المسلمین گفته است که طرح تغییر قانون اساسی مصر و برپایی انتخابات جدید در سال آینده، این کشور را به وضعیت قبلی باز می‌گرداند.

محمد مرسی، رئیس‌جمهوری مصر هفته پیش به دنبال تظاهرات گسترده توسط ارتش برکنار شد. اخوان المسلمین این اقدام ارتش را کودتا خوانده است.

آقای مرسی اولین رئیس‌جمهوری مصر بود که با رای مردم به این سمت انتخاب شده بود. در روزهای آخر ریاست‌جمهوری او، میلیون‌ها نفر دست به تظاهرات زدند و او را به در پیش گرفتن رفتارهای مستبدانه و اسلامگرایانه و ناکامی در رفع بحران اقتصادی متهم کردند.

مطالب مرتبط