واردات و صادرات چین کاهش یافت

Image caption کارخانه های تولیداتی عمده ترین نیروی محرکه در چرخه اقتصادی چین به شمار می روند

در میان نگرانی های فزاینده از وضعیت اقتصادی چین گزارش های رسیده از این کشور حاکی از کاهش ناگهانی صادرات و واردات آن است.

آمار رسمی چین نشان می دهد که صادرات در ماه ژوئن نسبت به همین ماه در سال گذشته ۳.۱ درصد کاهش داشته که نشان دهنده کاهش تقاضا برای محصولات چینی است.

این در حالی است که واردات چین نیز ۷ دهم درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و این به نوبه خود نشان دهنده کاهش مصرف داخلی است.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، برای حل این مشکلات مایل به ایجاد توازن در محورهای اقتصادی است.

نرخ رشد اقتصادی چین در سه ماهه اول سال میلادی (ژانویه تا مارس) ۷.۷ درصد بوده است.

این میزان در مقایسه با میزان سه ماهه پیش از آن که ۷.۹ درصد بود، نرخ رشد کمتری است.

کاهش تقاضا برای کالاهای چینی از سوی بازارهای مهمی چون اروپا و آمریکا دلیل اصلی تازه ترین دور کاهش سرعت رشد اقتصادی چین به شمار می رود.

از این رو نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه نرخ رشد اقتصادی چین ممکن است از این هم کمتر شود.

در عین حال مقامات چین امیدوارند با تقویت مصرف داخلی به جای تقاضای خارجی بتوانند چرخه اقتصای کشور را دوباره به راه اندازند.

تحلیلگران اقتصادی می گویند کاهش ناگهانی واردات و صادرات در ماه ژوئن نشان دهنده افزایش فشار های فزاینده بر اقتصاد کشور در ماه های آتی است.

وانگ جین، یکی از تحلیلگران شرکت سهامداری 'گوتای ژونان' در شانگهای گفت: "بررسی های آماری ما نشان می دهد که کاهش تقاضای داخلی و خارجی در نیمه دوم سال نیز باعث کاهش واردات و صادرات خواهد شد."

بسیاری از نهادهای مالی از جمله بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نیز اخیرا در گزارش های خود بر کاهش رشد اقتصادی چین تاکید کرده‌اند.

مطالب مرتبط