ریش‌سفیدها و دولت اوباما؛ تلاش برای احیای مذاکرات صلح

Image caption هیات ریش‌سفیدان دوشنبه با جان کری و سوزان رایس دیدار کرد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، جمعه از توافق اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی برای از سرگیری مذاکرات صلح پس از یک وقفه سه ساله خبر داد.

مذاکره‌کنندگان ارشد دو طرف، قرار است به زودی در واشنگتن درباره مقدمات برگزاری این مذاکرات گفت و گو کنند.

همزمان، هیئتی از اعضای باشگاه اختصاصی ریش سفیدها به واشنگتن آمده است تا در گفت و گو با دولت باراک اوباما و شخصیت های سیاسی در واشنگتن بر لزوم دستیابی به راه حل دو کشوری تاکید کند.

جیمی کارتر، از روسای جمهوری پیشین آمریکا، اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه جامعه بین‌المللی در امور سوریه، مارتی آهتیساری، رئیس جمهوری سابق فنلاند، ارنستو زدیو، از روسای جمهوری سابق مکزیک و ماری رابینسون، رئیس جمهوری سابق ایرلند اعضای این هیئت هستند که دوشنبه با جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده و سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما دیدار کردند.

این هیئت دو روز آینده را در واشنگتن سپری می‌کند و سپس برای ادامه گفت و گوها به لندن سفر خواهد کرد.

ریش سفیدها گروهی از شخصیت‌های برجسته بین المللی هستند که در سال ۲۰۰۷ به دعوت نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی برای گسترش صلح و احترام به حقوق بشر گرد هم آمدند.

ریاست این گروه با کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد است.

'پنج سال بی عملی'

جیمی کارتر که به همراه مارتی آهتیساری و اخضر ابراهیمی که دوشنبه در میزگردی در موسسه کارنگی در واشنگتن شرکت کرده بود، پیگیری مذاکرات صلح و تلاش برای دستیابی به راه حل دو کشوری مبتنی بر وجود دو کشور مستقل و قوی اسرائیل و فلسطین در کنار یکدیگر را از دغدغه های اصلی ریش سفیدان دانست.

آقای کارتر با اشاره به "بی عملی پنج سال گذشته" در مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینی ها، از "تلاش فشرده" جان کری برای احیای روند صلح تقدیر کرد.

آقای کری در ماه های گذشته شش بار به خاورمیانه سفر کرده است. او روز جمعه پس از چند دور گفت و گو با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از توافق دو طرف برای از سرگیری گفت و گوها خبر داد.

مذاکرات صلح حدود سه سال پیش به خاطر از سرگیری شهرک سازی در اراضی اشغالی متوقف شد.

به گفته آقای کارتر، رهبران دو طرف درگیر مشکلات داخلی خود هستند و پذیرش گفت و گو بیانگر شهامت سیاسی آنهاست.

آقای کارتر گفت: "بنیامین نتانیاهو ائتلافی متکی به احزاب راستگرای افراطی را هدایت می کند که علاقه ای به راه حل دو کشوری ندارد."

از سوی دیگر به گفته جیمی کارتر، محمود عباس نیز در میان همقطاران خود در سازمان آزادیبخش فلسطین از حمایت سیاسی قابل توجهی برخوردار نیست و حماس هم با او مخالف است.

آقای کارتر، با اشاره به سخنان بنیامین نتانیاهو و موضع گیری حماس درباره لزوم ارجاع هرگونه توافق احتمالی به همه پرسی، از برگزاری رفراندم حمایت کرد.

مارتی آهتیساری، رئیس جمهوری سابق فنلاند هم که سابقه میانجی‌گری بین‌المللی را در کارنامه خود دارد، هر گونه گشایش در روند صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل را تسهیل کننده همکاری های منطقه‌ای برای حل دیگر بحران‌ها عنوان کرد.

آقای آهتیساری با اشاره به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، این تحول را فرصت مناسبی برای گفت و گو با این کشور عنوان کرد.

به گفته آقای آهتیساری مذاکره با ایران نباید به موضوع هسته ای محدود شود.

او همچنین خواهان پیدا کردن راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران سوریه شد و درباره عواقب مداخله نظامی هشدار داد.

اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب هم خواهان شرکت داشتن همه بازیگران منطقه ای در مذاکرات آتی مربوط به سوریه شد.

به گفته آقای ابراهیمی، حال که آمریکا و روسیه بر سر برگزاری نشست موسوم به ژنو ۲ توافق کرده اند، اختلاف میان مخالفان بشار اسد به یکی از بزرگ‌ترین مانع بر سر برگزاری این مذاکرات تبدیل شده است.

توافق برای گفت و گو درباره از سرگیری مذاکرات

بزرگ‌ترین دستاورد سفرهای مکرر آقای کری به خاورمیانه، توافق مقام های اسرائیلی و فلسطینی برای دیدار در واشنگتن و مذاکره بر سر نحوه از سرگیری گفت و گوهای صلح بوده است.

آقای کری جمعه در امان، پایتخت اردن اعلام کرد که صائب عریقات و زیپی لیونی، مذاکره کنندگان تشکیلات خودگردان فلسطینی و اسرائیل این هفته یا در آینده نزدیک به واشنگتن سفر خواهند کرد.

Image caption از سرگیری شهرک‌سازی در اراضی اشغالی باعث توقف گفت و گوهای صلح شد

اما به گفته جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، مقام های آمریکایی همچنان در حال بررسی زمان برگزاری این دیدار هستند.

آقای کارنی دوشنبه در واشنگتن گفت: "در حال بررسی تاریخی در هفته های آتی برای سفر طرفین به واشنگتن هستیم تا این روند به جلو رانده شود."

به گفته آقای کارنی، دستیابی به صلح در خاورمیانه چالش بزرگی برای دولت های مختلف در آمریکا بوده است.

او گفت: "بزرگ بودن این چالش نباید به این معنی باشد که نباید به طور مکرر به آن پرداخته شود."

پیش بردن روند صلح در خاورمیانه از اولویت های باراک اوباما در دوره نخست ریاست جمهوری او بود که به علت از سرگیری شهرک سازی در سرزمین های اشغالی متوقف ماند.

آقای اوباما در سفری که در ماه مارس گذشته به خاورمیانه داشت، خواهان تحرک بیشتر طرفین برای احیای گفت و گوها شد.

مطالب مرتبط