ابراز نگرانی کمیساریای عالی پناهندگان از سیاست جدید استرالیا

سازمان ملل اعلام کرده که سیاست جدید استرالیا درباره پناهندگان "معیارهای لازم برای حمایت از پناهجویان" را ندارد.

مطابق قانون جدید به درخواست‌های پناهجویانی که با قایق راهی استرالیا شده‌اند توسط گینه نو رسیدگی می‌شود و اگر نتیجه مثبت باشد، همان جا اسکان می‌یابند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفته که نظام قضایی گینه نو "کاستی‌های جدی" در رسیدگی به درخواست پناهندگی پناهچویان دارد.

همه ساله هزاران پناهجو سعی می‌کنند خود را با قایق و از طریق دریا به استرالیا برسانند، که بخش چشمگیری از آنان را پناهجویان افغان و ایرانی تشکیل می‌دهند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ارزیابی توافقنامه استرالیا و گینه نو درباره اسکان پناهجویانی که قصد پناهندگی به استرالیا را دارند، گفته که این توافقنامه مسایلی جدی را درباره پناهجویان پیش می‌کشد.

این کمیساریا گفته گینه نو به واسطه "کمبود ظرفیت‌ ملی لازم و نبود تخصص در بررسی (درخواست پناهجویان) و همچنین امکانات فیزیکی اندک و بازداشت‌های خودسرانه و اجباری" آمادگی لازم برای پذیرفتن پناهجویان را ندارد.

در بیانیه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین آمده که سیاست جدید استرالیا درباره پناهجویان با "چالش‌های قانونی و اجرایی جدی" روبرو است.

یکی از نمایندگان کمیساریا به تلویزیون ای‌بی‌سی استرالیا گفته است: "اقدام به انتقال فیزیکی پناهجویان، استرالیا را از ضرورت تامین امنیت دائم آنان مبرا نمی‌کند."

کوین راد، نخست‌وزیر استرالیا، گفته که تواقفنامه اخیر با گینه نو "پیامی روشن برای قاچاقچیان انسان دارد."

سال گذشته شمار پناهجویانی که با قایق به استرالیا رفتند به طور چشمگیری افزایش یافت، به طوری که از ۴۵۶۵ نفر در سال ۲۰۱۱ به ۱۷۲۰۲ نفر در سال ۲۰۱۲ رسید.

بسیاری از پناهجویانی که در اردوگاه‌های استرالیا به سر می‌برند از شرایط دشوار زندگی خود شکایت می‌کنند.

مطالب مرتبط