شیخ الازهر و محمد البرادعی خشونت‌های قاهره را محکوم کردند

در خشونت‌های امروز  میان هواداران محمد مرسی و نیروهای امنیتی تعداد زیادی کشته و مجروح شده‌اند
توضیح تصویر،

در خشونت‌های امروز میان هواداران محمد مرسی و نیروهای امنیتی تعداد زیادی کشته و مجروح شده‌اند

احمد طیب، شیخ الازهر و محمد البرادعی که از اقدامات ارتش مصر برای برکناری محمد مرسی، رئیس‌جمهوری اسلامگرای این کشور حمایت کرده بودند، کشتار تعداد زیادی از هواداران آقای مرسی در درگیری با نیروهای ارتش را محکوم کرده‌اند.

شیخ الازهر مصر که بلندپایه‌ترین روحانی سنی مذهب مصر به شمار می‌رود، خواهان تحقیق در این مورد شده است.

محمد البرادعی، معاون رئیس‌جمهوری موقت مصر نیز گفته است که از خشونت نامتناسبی در درگیری‌ها استفاده شده است.

بریتانیا و اتحادیه اروپا نیز توسل به زور را محکوم کرده‌اند.

در خشونت‌های امروز میان هواداران محمد مرسی و نیروهای امنیتی تعداد زیادی کشته و مجروح شده‌اند.

در حالی که اخوان المسلمین می‌گوید بیش از ۱۲۰ نفر کشته شده‌اند اما وزارت بهداشت مصر تعداد کشته‌شدگان را ۶۵ نفر اعلام کرده است.

گروهی از پزشکان که در درمانگاه‌های موقت اطراف محل درگیری به درمان زخمی شدگان مشغول بودند، تعداد زخمی‌ها را بیش از ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده‌اند اما وزارت بهداشت مصر گفته است که در خشونت‌های امروز ۱۸۰ نفر زخمی شده‌اند.

این پزشکان می‌گویند به سر و سینه قربانیان گلوله خورده است.

اخوان‌المسلمین مصر ارتش این کشور را به تیراندازی به قصد کشتن متهم کرده است.این در حالی است که وزارت کشور مصر گفته است که نیروهای این کشور پس از این که برای پایان دادن به تحصن در مسجد رابعه عدویه، در شمال شرقی قاهره وارد عمل شده‌اند، هدف حمله قرار گرفتند.

بنابر گزارش‌ها، ارتش برای عقب راندن هواداران آقای مرسی اقدام به تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور کرد.

'خیابان‌های خونین'

کوئنتین سامرویل، خبرنگار بی‌بی‌سی که در هنگام خشونت‌ها در محل حضور داشت، گفت "خیابان‌ها پر از خون است، تعدادی از هواداران آقای مرسی کشته شده‌اند و آمبولانس‌ها در حال انتقال مجروحان به بیمارستان‌های اطراف هستند."

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، رگبار گلوله‌های گاز اشک‌آور در فضا جاری بود.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، معترضان طرفدار محمد مرسی از چند هفته قبل اطراف مسجد چادر زده‌ بودند.

پیشتر محمد ابراهیم، وزیر کشور مصر گفته بود که به تحصن هواداران آقای مرسی در مسجد رابعه‌ عدویه "به زودی به شیوه‌ای قانونی پایان داده خواهد شد." او به جزئیات موضوع اشاره نکرده بود اما گفته بود اهالی محل به چادرهایی که در اطراف مسجد برپا شده، اعتراض کرده‌اند.

در طول شب گذشته نیز شهر اسکندریه نیز صحنه درگیری‌های گسترده تن به تن میان هواداران و مخالفان محمد مرسی بود.

خشونت‌ها در گردهمایی‌هایی بروز کرد که دو طرف از روز جمعه در سرتاسر مصر برپا کرده‌اند.

در قاهره، جمعه شب جمعیتی بزرگ تقاضای ارتش برای ابراز حمایت مردمی را اجابت کردند و به میدان تحریر آمدند. هواداران ارتش با وسایل آتش بازی، آسمان منطقه را روشن کردند.

روز چهارشنبه، ۲ مرداد، ژنرال عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع و فرمانده عالی ارتش مصر، از مردم خواست تا با برگزاری تظاهرات گسترده در روز جمعه، حمایت خود را از نظامیان نشان دهند و به او اختیار عمل بدهند.

با آغاز تظاهرات روز جمعه مخالفان محمد مرسی در میدان تحریر قاهره، مقامات مصر دستور بازداشت رسمی رییس جمهور برکنار شده این کشور را صادر کردند. از جمله اتهاماتی که علیه آقای مرسی مطرح شده، همکاری با جنبش حماس در سازماندهی حمله به یک زندان در مصر در سال ۲۰۱۱ است.

این واقعه در روز ٣٠ ژانویه سال ٢٠١١ و در جریان تظاهرات اعتراضی علیه حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر روی داد و تعدادی از اعضای زندانی اخوان‌المسلمین، از جمله خود آقای مرسی، موفق به فرار شدند.

در قوانین مصر، ارتباط با یک گروه خارجی در فعالیت‌های امنیتی داخلی از مصادیق خیانت به کشور و از جرایم سنگین کیفری محسوب می‌شود.

ارتش مصر بیش از سه هفته قبل، طی یک کودتا محمد مرسی، اولین رییس جمهوری منتخب در تاریخ مصر را برکنار کرد، قانون اساسی را به حالت تعلیق در آورد و اعضای ارشد جنبش اخوان‌المسلمین را بازداشت کرد. آقای مرسی یک سال پیش از آن رییس جمهور شده بود.

آقای مرسی از آن زمان در مکانی نامعلوم در دست نظامیان مصر است و ده‌ها نفر در درگیری میان هواداران و مخالفان او کشته شده‌اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از دولت مصر خواسته است تا محمد مرسی و سایر رهبران گروه اسلامگرای اخوان المسلمین را "بدون تاخیر آزاد کند و پرونده آنان را به طور شفاف مورد رسیدگی قرار دهد."

واکنش ها

بریتانیا درگیری‌های اخیر در مصر را محکوم کرده در همین رابطه ویلیام هیگ، وزیر خارجه این کشور از مقامات مصری خواسته تا به خشونت‌ها پایان دهند.

آقای هیگ گفته است آنهایی که مسئول بروز چنین حوادثی هستند باید به تخلفاتشان رسیدگی شود .

وزیر خارجه بریتانیا همچنین بر حق برگزاری اعتراضات صلح آمیز تاکید کرده است.

در همین حال کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از خشونت های شب گذشته در مصر عمیقا ابراز تاسف کرد.

خانم اشتون هم بر رعایت حق برگزاری اعتراضات صلح آمیز تاکید کرد.