ترور یک چهره سیاسی کُرد در سوریه

Image caption گروه "واحدهای مدافع خلق" برای مقابله با حملات به مناطق کرد نشین سوریه تشکیل شده است

منابع رسمی می‌گویند عیسی حسو، یک چهره عمده سیاسی از کردهای سوریه، در انفجار خودرو کشته شده است.

او در شهر قامشلی در شمال شرقی سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه کشته شده است.

آقای حُسو عضو گروه موسوم به 'شورای عالی کردهای سوریه' بود که مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهور آن کشور است و هدف آن ایجاد هم‌گرایی بین گروه‌های کرد سوریه بوده است.

در همین حال، در هفته‌های گذشته درگیری‌های شدیدی بین کردهای سوریه گروه‌های جهادی در جریان بوده است.

گروه اصلی شبه‌نظامیان کرد سوریه بعد از این انفجار در اعلامیه‌ای خواستار مبارزه کردهای این کشور با پیکارجویان 'جهادی' در شمال سوریه شد.

منابع کردی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند عیسی حسو در حال ترک خانه خود بود که بمب کارگزاری‌شده زیر خودرو او منفجر شد.

فعالان کرد در سوریه، آقای حسو را یک چهره میانه‌رو توصیف کرده‌اند.

او که در زمان مرگ ۶۰ سال سن داشت، به خاطر انتقادهایش درباره نقض حقوق بشر در سوریه، بارها در دوره حکومت بشار اسد به زندان افتاد.

مسعود عکو، همسایه سابق عیسی حسو، به رویترز گفته است که او در فکر تقویت حقوق کردهای سوریه در دوره پس از حکومت بشار اسد بود.

آقای عکو اضافه کرده است: "کسی نمی‌داند چه کسانی عیسی حسو را کشتند ولی انگشت اتهام به سوی شبه‌نظامیان اسلام‌گرا نشانه رفته است. آنها تنها کسانی هستند که کردها را صرفا به این خاطر که کرد هستند، می‌کشند".

رویارویی کردها و شورشیان اسلام‌گرا

در واکنش به قتل آقای حسو، گروه اصلی شبه‌نظامیان کرد سوریه، معروف به "واحدهای مدافع خلق"، خواستار تسلیحات شده است.

گروه "دیدبان حقوق بشر در سوریه" که در در لندن مستقر است و به مخالفان دولت گرایش دارد، می‌گوید این شبه‌نظامیان کرد از کسانی که اسلحه دارند خواسته است به صف آنان بپیوندند تا مناطق تحت حفاظت آن گروه را از حمله‌های گروههای شورشی سلفی تندرو، از جمله جبهه نصرت (که مرتبط با القاعده است)، حفظ کنند.

گروه "واحدهای مدافع خلق" که می‌گوید هیچ وابستگی سیاسی ندارد، برای مقابله با حملات نیروهای مخالف بشار اسد به مناطق کرد نشین سوریه تشکیل شده است.

این گروه در ماه‌های گذشته برای بیرون‌راندن گروههای شورشی‌، از جمله جبهه نصرت، از شمال سوریه می‌جنگیده است.

برخی ناظران نگرانند که جنگ در شمال سوریه کم کم به جنگ بین کردها و عربها تبدیل شود. چرا که در برخی مناطقی بسیاری از گروه های کرد که پیش تر با هم تضاد داشته اند علیه جبهه نصرت متحد شده اند.

جبهه نصرت یکی از سرسخت‌ترین گروه های شبه نظامی مخالف دولت سوریه است و از طرف دیگر "واحدهای مدافع خلق" نیز یکی از منظم ترین گروه شبه نظامی کرد در سوریه محسوب می شوند که در گذشته با نیروهای دولتی هم درگیر شده اند.

شدت گرفتن جنگ بین این دو گروه مخالف دولت می تواند سوریه را به سوی جنگی تمام عیار قومی و فرقه ای پیش ببرد.

برخی از شدیدترین این درگیری‌ها در مناطق نزدیک مرز ترکیه و با رویارویی‌های بین "حزب اتحاد دموکراتیک کرد" با جبهه نصرت در شهر راس‌العین رخ داده‌اند. در جریان درگیریها در شمال شرق سوریه ده ها شهروند غیر نظامی کشته شده اند.

کردهای سوریه می گویند در دهه‌های گذشته با تبعیض روبه‌رو بوده و به حاشیه رانده شده اند.

دولت بشار اسد در پاسخ به موجی از اعتراض‌ها در سال ۲۰۱۱، امتیازهایی به کردهای سوریه داد و به کردهای شرق منطقه حسکه، شهروندی سوریه را اعطا کرد.

در اواسط سال ۲۰۱۲، نیروهای بشار اسد از مناطق عمدتا کرد نشین عقب‌نشینی کردند و شبه‌نظامیان کرد را مسئول امنیت آن مناطق کردند.

حدود ۱۰ درصد جمعیت سوریه، کرد هستند که عمدتا ساکن شمال‌شرقی سوریه و نزدیکی مرز ترکیه اند.

مطالب مرتبط