اسنودن اسناد نقض قانون اساسی توسط آژانس امنیت ملی آمریکا را منتشر کرد

اسنادی که جدیدا توسط ادوارد اسنودن، کارمند سابق یک شرکت مقاطعه کار که برای سازمان امنیت ملی آمریکا (ان اس ای) کار می کرد حکایت از آن دارد که این سازمان در طول دو سال گذشته چندین هزار بار قوانین و مقررات مربوط به حفظ اطلاعات خصوصی را نقض کرده است.

این اسناد که در اختیار روزنامه واشنگتن پست گذاشته شده نشان می دهد که اتباع ایالات متحده آمریکا تحت نظارت غیر قانونی قرار داشته اند.

آقای اسنودن که در ماه ژوئن از آمریکا به هنگ‌کنگ گریخت، اکنون در روسیه پناه گرفته است.

او پیش از این اسناد زیادی از اقدامات غیر قانونی دستگاه‌های امنیتی آمریکا را در اختیار روزنامه های گاردین و واشنگتن پست گذاشته بود.

تعدادی از اسنادی که دیروز (پنجشنبه) در سایت اینترنتی واشنگتن پست منتشر شد حکایت از آن دارد که روش جمع آوری اطلاعات اتباع آمریکایی و افراد خارجی در خاک آمریکا از طریق کنترل مکالمات تلفنی و پیام‌های ایمیلی ناقض قانون اساسی آمریکا بوده است.

نتیجه یک حسابرسی داخلی در سازمان امنیت ملی آمریکا نشان داده است که در مدت یک ساله بین ماه مه ۲۰۱۱ و مه ۲۰۱۲، مجموعا ۲۷۷۶ مورد نقض قانون در جمع آوری اطلاعات صورت گرفته است.

آنچه که هنوز مشخص نیست این است که اطلاعات چند نفر به شیوه های غیر قانونی توسط نهادهای امنیتی آمریکا جمع آوری شده است.

آقای اسنودن که سی ساله است از سوی دولت آمریکا به جاسوسی متهم شده است.

دولت روسیه به او پناهندگی یک‌ساله اعطا کرده اما هدف نهایی آقای اسنودن پناه جستن در یکی از کشورهای آمریکای لاتین بوده است.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، از برنامه های آژانس امنیت ملی این کشور دفاع کرده اما گفته است که برای تضمین نظارت بهتر بر قانونی بودن اقدامات آژانس، اصلاحاتی باید انجام پذیرد.

مطالب مرتبط