وزیر خارجه بریتانیا: حتی بدون تایید شورای امنیت هم باید اقدامی کرد

Image caption بریتانیا و آمریکا کشتی‌هایشان را به مدیترانه برده‌اند

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، امروز در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که بریتانیا معتقد است حتی بدون تایید شورای امنیت هم باید اقدامی علیه حکومت سوریه انجام شود.

آقای هیگ گفت که جامعه جهانی در قبال آنچه در سوریه می‌گذرد مسئول است و حتی اگر شورای امنیت به تصمیمی در این باره نرسد، باز هم جامعه جهانی باید به اقدامی دست بزند.

بریتانیا، در کنار ایالات متحده، با قاطعیت می‌گوید که تردیدی ندارد حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است.

اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفته اقدام نظامی احتمالی در سوریه باید به تایید شورای امنیت سازمان ملل برسد. بیشتر بخوانید.

چین و روسیه، از اعضای دائم شورای امنیت، نسبت به تبعات اقدام نظامی علیه سوریه هشدار داده‌اند. همچنین مقام‌های ایران، متحد اصلی سوریه در منطقه، گفته‌اند حمله به سوریه فاجعه‌بار خواهد بود. بیشتر بخوانید.

قطعنامه

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، اعلام کرده که بریتانیا قطعنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل می‌برد تا این شورا مجوز "اقدامات لازم برای حفاظت از غیرنظامیان" در سوریه را صادر کند.

بریتانیا اعلام کرده که تردیدی ندارد حکومت سوریه مسئول حمله شیمیایی چهارشنبه گذشته در حومه دمشق بوده است.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه به همراه ترکیه و چند کشور عربی از احتمال اقدام نظامی علیه سوریه می‌گویند. بحث حمله نظامی به سوریه در حالی مطرح می‌شود که بازرسان سازمان ملل مشغول تحقیق درباره ماهیت حمله اخیر هستند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، گفته است بازرسان سازمان ملل نمونه‌های ارزشمندی برای تحقیقات خود یافته‌اند و با قربانیان و شاهدان نیز گفتگو کرده‌اند، اما آنها برای ادامه کارشان نیازمند زمان هستند.

حکومت سوریه اکیدا توسل به تسلیحات شیمیایی علیه شهروندان خود را رد می‌کند و می‌گوید شورشیان مخالف بشار اسد مسئول حمله شیمیایی هستند. ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، دیروز گفت ادعای استفاده از سلاح‌های شیمیایی تنها بهانه‌ای برای آغاز جنگ است.

یکی از رهبران کردهای سوریه، که بخشی از مخالفان حکومت هستند، دیروز به خبرگزاری رویترز گفت که نمی‌توان بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی تلقی کرد.

مطالب مرتبط