'جامعه جهانی در حفاظت از مردم سوریه شکست خورده است'

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد
Image caption سازمان ملل هر دو طرف جنگ داخلی سوریه را به کشتار غیرنظامیان متهم کرده است

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید جامعه جهانی در محافظت از غیر نظامیان سوریه شکست خورده است.

آقای بان، بار دیگر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تا جلوی خونریزی در سوریه را بگیرد.

او افزوده است که شکست جامعه جهانی در دو سال گذشته در توقف درگیری‌ها در سوریه، همواره بر دوش این سازمان و اعضای آن سنگینی خواهد کرد.

همزمان گزارش‌ها از سوریه حاکی از درگیری‌های شدید در شهر عمدتا مسیحی نشین "معلوله" است.

جرمی بوئن، خبرنگار بی‌بی‌سی در منطقه می‌‎گوید که او گزارش موثقی مبنی بر اینکه سایت‌های تاریخی مذهبی این شهر قدیمی توسط ستیزه جویان وابسته به القاعده تخریب شده باشد، ندیده است.

تعدادی از کلیساها و صومعه‌های قدیمی و مهم از جمله "دیر مار تاکلا" که برای مسیحیان و همچنین بسیاری از مسلمانان منطقه مقدس است، در این شهر قرار دارد.

معلوله در ۵۵ کیلومتری دمش، پایتخت، واقع شده است.

در همین حال به نقل از رسانه‌های روسیه گزارش شده است که این کشور طرح خود را درباره نظارت از سلاح‌های شیمیایی سوریه به مقامات آمریکایی تحویل داده است.

روسیه پیشتر برای کمک به حل بحران سوریه برنامه نظارت بین‌المللی بر سلاح‌های شیمیایی سوریه را اعلام کرد که این برنامه با موافقت سوریه روبرو شد.

سازمان ملل هر دو طرف جنگ سوریه را به کشتار غیرنظامیان متهم کرد

Image caption آتشباری به سوی مراکز شهری از عوامل اصلی کشتار و آوارگی بوده است

پیشتر سازمان ملل هر دو طرف جنگ داخلی سوریه را به کشتار غیرنظامیان متهم کرد.

روز چهارشنبه، ٢٠ شهریور (١١ سپتامبر) کمیسیون تحقیق کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل گزارش خود پیرامون نقض حقوق بشر در جریان جنگ داخلی سوریه را منتشر کرد که در آن آمده است هم نیروهای دولتی و هم مخالفان حکومت این کشور در کشتار غیرنظامیان دست داشته‌اند.

براساس این گزارش، طی یک سال و نیم گذشته، نیروهای دولتی دست‌کم در هشت مورد و مخالفان مسلح حکومت، شامل اسلامگرایان تندرو، دست کم در یک مورد به قتل دستجمعی غیرنظامیان مبادرت کرده‌اند.

در مورد نحوه کشتار غیرنظامیان، این هیات تحقیق از اقدامات مختلف مانند اعدام خودسرانه غیرنظامیان و بمباران هوایی عمدی تاسیسات غیرنظامی به خصوص بیمارستان‌ها نام برده است.

هیات تحقیق افزوده است که با شدت گرفتن عملیات نیروهای دولتی برای بازپس گرفتن مناطق تحت اشغال مخالفان و حضور اسلامگرایان خارجی در جنگ، خطر کشتار غیرنظامیان افزایش یافته است.

این هیات تاکید کرده است که مواردی که شناسایی شده مشخصا مصداق تخطی از قوانین بین‌المللی ناظر بر عملیات نظامی بوده و در نتیجه، جنایت جنگی محسوب می‌شود و مرتکبان این اقدامات قابل پیگرد در محاکم بین‌المللی هستند.

گزارش این هیات موارد کشتار غیرنظامیان را تا اواسط ماه ژوئیه سال جاری پوشش می‌دهد و در نتیجه، شامل ماجرای کاربرد اسلحه شیمیایی و کشتار چند صد نفر در روز ٢١ اوت سال جاری نمی‌شود.

مطالب مرتبط