کودتای شیلی؛ چهل سال بعد

چهل سال پس از کودتای ارتش علیه دولت سالوادر آلنده و ۲۳ سال پس از گذار به یک دولت غیرنظامی هنوز هم شیلی در کشاکش بررسی پرونده دیکتاتوری دوران پینوشه است. این کودتا نه تنها مسیر سیاسی این کشور را تغییر داد، بلکه تاثیر بسزایی در صحنه سیاسی کشورهای دیگر آمریکایی لاتین در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی داشت.

در این پرونده بخشی از تاثیرات کودتای نظامی پینوشه پس از چهل سال بررسی می شود و اینکه چرا همچنان ده سال پس از مرگ پینوشه بخش قابل اعتنایی از جامعه شیلی نظر مثبتی به کودتا و رژیم نظامی او دارد.

شیلی چگونه با کودتا و پیامدهایش روبه‌رو شد؟

حبیب حسینی‌فرد

بنا به نظرسنجی‌ها سه چهارم جامعه معتقد است که پینوشه و دوران او همچنان بر گستره سیاست شیلی تاثیر (مثبت یا منفی) می‌گذارد. به عبارتی هنوز هم گذشته دیکتاتوری شیلی مسئله حی و حاضر در ساحت‌های مختلف جامعه این کشور است.

مطلب را بخوانید

سایه دیکتاتوری پینوشه بر رقابت دو زن

حبیب حسینی‌فرد

اختلاف نظر سیاسی میان دو نامزد پیشینه‌ای پر پیچ و خم دارد که تا کنه زندگی شخصی و خانوادگی آنها جریان می‌یابد و به شدت متاثر از کودتای سال ۱۹۷۳ و سال‌های سرکوب و دیکتاتوری پس از آن است.

مطلب را بخوانید

دشمنان ویکتور خارا در ایران، نه فئودال‌ها بودند و نه یانکی‌ها

پویا راد

نه اشتباه نکنید، ویکتور خارا چندان هم فرد معروفی نیست؛ نه در ایران و نه در دیگر کشورهای جهان. تا به حال از چند نفر از اروپایی‌ها یا آمریکایی‌ها درباره ویکتور خارا پرسیده‌اید‌؟

مطلب را بخوانید

مردانی که پینوشه را سرنگون کردند

ربه‌کا توماس

در مورد قدرت گرفتن و سقوط ژنرال آگوستو پینوشه، دیکتاتور نظامی بی‌رحم شیلی، اسناد و مدارک زیادی جمع‌آوری شده، اما حرف زیادی درباره مردانی که زمینه‌ساز سرنگونی او شدند، گفته نشده است.

مطلب را بخوانید

آلبوم عکس: کودتای نظامی شیلی

در ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ سالوادور آلنده، رئیس جمهور شیلی به دنبال کودتایی از قدرت ساقط شد. از آلنده به عنوان اولین رئیس جمهور مارکسیست که با رأی و دموکراسی به قدرت رسید نام می‌برند.

مطلب را بخوانید