حمله انتحاری در صحرای سینا شش کشته برجا گذاشت

Image caption در پی سرنگونی دولت محمد مرسی در ماه ژوئیه شبه جزیره سینا شاهد افزایش شدید حملات شبه نظامی بوده است

بر اساس گزارش های رسیده از مصر، انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در دفتر سازمان اطلاعات نظامی مصر در شبه جزیره‌ سینا منجر به کشته شدن شش سرباز شده است.

در پی این انفجار بیش از ۱۷ نفر نیز زخمی شده اند. این انفجار در نزدیکی مرز مصر با نوار غزه رخ داده است.

به گفته حسیب عمار، خبرنگار بی بی سی فارسی در قاهره گروه موسوم به انصار بیت المقدس مسئولیت خود را از این انفجار اعلام کرده. این گروه همچنین قبلا مدعی شده بود که درپشت سوء قصد نافرجام به جان وزیر کشور مصر قرار دارد.

همچنین انفجار دیگری در نزدیکی یک ایست بازرسی ارتش رخ داده که گزارشی از آسیب دیدگان احتمالی در دست نیست.

در پی سرنگونی دولت محمد مرسی در ماه ژوئیه، شبه جزیره سینا شاهد افزایش شدید حملات شبه نظامی بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های محلی گزارش کرده که امروز (سه شنبه، ۱۱ سپتامبر) یک بمب‌گذار انتحاری خودرو خود را با سرعت بالا به ساختمان یک طبقه ارتش کوبانده است که تخریب ساختمان باعث شده چندین نیروی ارتش زیر آوار بمانند.

شاهدان عینی می‌گویند شدت انفجار به حدی بوده که باعث شکسته شدن شیشه های ساختمان محله امام علی در رفح شده است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی در غزه در پی این انفجارها دولت مصر گذرگاه رفح با غزه را بلافاصله مسدود کرد.

گزارش شده که کمی بعد شبه نظامیان یک ایست بازرسی ارتش را با آر پی جی هدف قرار دادند.

این حملات چند روز پس از کشته شدن ۹ شبه نظامی اسلامگرا توسط حمله ارتش در نزدیکی شهرهای رفح و شیخ زوید رخ داده است.

در روز ۷ سپتامبر هلی‌کوپترهای ارتش در رشته حملات هوایی انبار مهمات، وسایل نقلیه و سنگرهای شبه نظامیان را منهدم کردند که گفته شده بزرگترین عملیات نظامی در چند سال گذشته در این منطقه بوده است.

Image caption شبه جزیره سینا در شرق کانال سوئز واقع شده و در مرز با نوار غزه واقع شده است

ارتش مصر آقای مرسی را متهم می کند که در هنگام زمامداری اش در قبال فعالیت های شبه نظامیان اسلامگرا سهل انگاری کرده است. به گفته مقام های مصری بسیاری از شبه نظامیان فعال در صحرای سینا زندانیان اسلامگرا هستند که در زمان حکومت آقای مرسی آزاد شدند.

مقامات مصری گفته اند که در طول سال های اخیر، تعداد زیادی تونل از زیر خط مرزی مصر و غزه حفر شده که علاوه بر قاچاقچیان کالا، مورد استفاده گروه های مسلح نیز قرار دارد که در مجموع، صحرای سینا را به منطقه ای قافد امنیت تبدیل کرده اند.

شبه جزیره سینا در شرق کانال سوئز واقع شده، از شمال به دریای مدیترانه و از جنوب به دریای سرخ محدود و از غرب با اسرائیل و از شمال غرب با نوار غزه هم مرز است.

این بخش از اراضی مصر در جریان جنگ شش روزه سال ١٩٦٧ به تصرف اسرائیل در آمد اما در پی موفقیت های ارتش مصر در نفوذ به آن در جنگ اکتبر سال ١٩٧٣ و پیمان صلح بین دو کشور در سال ١٩٧٩، نیروهای اسرائیلی این منطقه را تخلیه کردند و آن را به مصر بازگرداندند.

در پیمان صلح مصر و اسرائیل برای حضور نظامی مصر در صحرای سینا و نواحی مرزی با اسرائیل و همچنین، حضور نظامی اسرائیل در نوار مرزی با سینا محدودیت هایی در نظر گرفته شده است و برخی منابع مصری این محدودیت ها را عامل ضعف نظامی در این منطقه و در نتیجه، ناتوانی در برقراری امنیت قلمداد کرده اند.

مطالب مرتبط