بان کی مون استفاده از گاز سارین را در سوریه جنایت جنگی خواند

بان کی مون
Image caption آقای بان پس از گزارش دادن به شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک کنفرانس خبری شرکت کرد

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که براساس گزارش بازرسان این سازمان، در جریان حمله ماه گذشته به حومه دمشق از تسلیحات شیمیایی استفاده شده است.

به گفته آقای بان، اکثر نمونه‌های مورد آزمایش نشان دهنده استفاده از گاز سارین است.

دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرده که استفاده از چنین سلاح هایی در سوریه جنایت جنگی محسوب می‌شود.

اتهامات وارده از سوی آمریکا علیه سوریه در زمینه استفاده از سلاح‌های شیمیایی، این کشور را در معرض حمله نظامی آمریکا و متحدانش قرار داد. در پی این تحول، روسیه و آمریکا بر سر کنترل این تسلیحات به توافق رسیدند.

در حال حاضر قدرت‌های جهانی سعی دارند تا قطعنامه‌ای را از جانب شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد تسلیحات شیمیایی سوریه به تصویب برسانند.

بان کی مون امروز گفت که با قلبی اندوهگین گزارش بازرسان سازمان ملل متحد را به اطلاع شورای امنیت می‌رساند.

دبیر کل سازمان ملل متحد افزود که بازرسان سازمان ملل متحد بعد از بررسی دقیق نمونه‌هایی که از محل حمله به دست آورده اند به این نتیجه رسیده اند که در این حملات "از موشک‌های زمین به زمین حاوی گاز سارین استفاده شده است".

آقای بان، با اشاره به درد و رنج قربانبان حمله شیمیایی اظهار داشت: "بازماندگان این حادثه گفتند که به دنبال حمله، آنها عوارض مختلفی مانند تنگی نفس، عدم درک مکان، مشکل دید، حالت تهوع، خارش چشم و همچنین ضعف عمومی بدن را تجربه کرده اند."

وی افزود که مطمئن است که "همه به همراه وی این جنایت هولناک را محکوم می‌کنند" و افزود که جامعه جهانی مسئولیت دارد تا مسببین این اقدام را به سزای اقدام خود برساند.

به گفته خبرنگاران، این گزارش سازمان ملل می‌تواند به طور بالقوه بر فشار جامعه جهانی برای صدور قطعنامه‌ای علیه سوریه بیفزاید.

تبعات برای سوریه

پیشتر فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه گفته بود که کشورش، بریتانیا و آمریکا خواستار صدور قطعنامه‌ای "قاطع" از سوی شورای امنیت سازمان ملل برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی سوریه هستند.

در جریان مذاکراتی که امروز (دوشنبه ۱۶ سپتامبر) با حضور رئیس جمهور و لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه، جان کری وزیر خارجه آمریکا و ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در پاریس برگزار شد، آنها موافقت خود را با برنامه زمانی دقیقی برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی سوریه اعلام کردند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در جریان کنفرانس خبری مشترکی که در پایان این نشست برگزار شد گفت که بریتانیا، فرانسه، روسیه و آمریکا موافقت کرده اند که عدم پایبندی سوریه به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تبعاتی برای آن کشور داشته باشد.

همچنین، رئیس جمهور فرانسه در جریان نطقی تلویزیونی تاکید کرد که برای "اعمال فشار بر سوریه، گزینه نظامی همچنان باید پا برجا باشد."

به دنبال استفاده از سلاح شیمیایی در اواخر ماه گذشته میلادی در سوریه، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هرگونه دخالت در این حادثه را رد کرد و گفت که این اقدام از سوی شورشیان مخالف دولت صورت گرفته است.

در نهایت و پس از واکنش های گسترده جهانی به احتمال حمله نظامی به سوریه، آمریکا و روسیه بر سر کنترل سلاح های شیمیایی سوریه توافق کردند.

توافق شش ماده ای روسیه و آمریکا شامل موارد زیر است:

  • میزان و نوع تسلیحات شیمیایی سوریه باید مشخص شده و "به سرعت" تحت کنترل جامعه بین المللی قرار بگیرد.
  • سوریه باید ظرف یک هفته فهرستی از دخایر تسلیحات شیمیایی خود ارائه کند.
  • براساس کنوانسیون منع استفاده از سلاح های شیمیایی، تدابیر ویژه ای برای "تخریب سریع" سلاح ها اتخاذ شود.
  • سوریه باید به بازرسان اجازه فوری دسترسی به تمامی محل های نگهداری سلاح های شیمیایی خود را بدهد.
  • تمام سلاح های شیمیایی سوریه باید نابود شود که این شامل احتمال خارج کردن این گونه سلاح ها از کشور سوریه نیز می شود.
  • سازمان ملل حمایت تدارکاتی در اختیار تیم بازرسان قرار دهد.

منتقدین از جمله جان مک کین و لیندزی گراهام، دو سناتور جمهوریخواه هوادار اقدام نظامی علیه بشار اسد، توافق به عمل آمده را بی معنی دانسته اند.

به گفته آنها این توافق به بشار اسد اجازه می دهد از فرصت به دست آمده برای "فریبکاری" استفاده کند.

به نوشته جرمی بوئن، سر دبیر امور خاور‌میانه‌ بی بی سی، برخی از مقامات سوری می‌گویند عناصری در کشور، از دست کشیدن از سلاح‌های شیمیایی کشورشان، که به نظر آنها قویترین سلاح‌های بازدارنده‌ این کشور در مقابل دشمنانی چون اسراییل محسوب می شوند، ناراضی هستند.

آقای بوئن معتقد است اینکه رئیس جمهور سوریه به چه صورت توافق اعلام شده (بین آمریکا و روسیه) در مورد کنترل سلاح‌های شیمایی این کشور را عملی کند، به مسکو بستگی دارد.

او اضافه می‌کند اگر فرض کنیم که روسیه بخواهد که دمشق از سلاح‌های شیمیایی خود دست بکشد، با توجه به اینکه خود روسیه سلاح‌های مشابهش را از بین برده، دلیلی وجود نخواهد داشت که بشار اسد بخواهد برخلاف نظر مهمترین متحد خود عمل کند.

روسیه به سوریه سلاح و مهمات می‌فروشد و مهتر از آن از سوریه در شورای امنیت حمایت کرده است. همه اینها به عقیده آقای بوئن نشانگر میزان نفوذ مسکو بر مقامات دمشق است.