آمریکا برج متعلق به یک بنیاد خیریه و یک شرکت ایرانی را مصادره می‌کند

Image caption عکس از وبسایت رسمی ساختمان شماره ۶۵۰ خیابان پنجم نیویورک - دولت آمریکا می‌گوید این برج در فاصله سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷ میلادی، حدود ۴۰ میلیون دلار درآمد از اجاره داشته است

یک قاضی فدرال در نیویورک به دولت آمریکا اجازه داده است یک برج اداری بزرگ متعلق به بنیاد علوی و شرکت آسا را مصادره کند و به فروش بگذارد.

این ساختمان ۳۶ طبقه در خیابان پنجم منهتن نیویورک، از محلات گران‌قیمت و اصلی این شهر قرار دارد.

همه حساب‌های بانکی مرتبط با این برج نیز مصادره شده است.

طبق دادخواستی که دولت آمریکا تسلیم دادگاه کرده بود، ۶۰ درصد از این برج در مالکیت بنیاد علوی است و ۴۰ درصد دیگر هم به شرکت آسا تعلق دارد.

این برج ۳۶ طبقه را در زمان حکومت سلطنتی ایران، بنیاد پهلوی، که یک نهاد غیر انتفاعی ایرانی بود، خریداری کرد. پس از انقلاب اسلامی در ایران، بنیاد پهلوی به بنیاد علوی تغییر نام یافت و تحت نظر رهبر وقت جمهوری اسلامی قرار گرفت.

بخش عمده‌ای از اموال بنیاد علوی بعدا به بنیاد مستضعفان انتقال یافت اما بنیاد علوی سپس به عنوان یک نهاد مستقل غیرانتفاعی و خیریه ثبت شد.

این بنیاد در حال حاضر به اتهام نقض تحریم‌های ایران و همکاری مالی با تهران، مجرم شناخته شده است.

دولت آمریکا می‌گوید مالک دیگر این برج، شرکت آسا، یک شرکت صوری متعلق به بانک ملی ایران بوده است.

Image caption دادستانی نیویورک می‌گوید پول حاصل از فروش این ساختمان را به شاکیان خصوصی می‌دهد که از دولت ایران در ارتباط با تروریسم شکایت دارند

به گفته قاضی دادگاه، این برج در سال ۱۹۸۹ میلادی، ۲۴ سال پیش، ۸۳ میلیون دلار ارزش داشته است.

طیق دادخواست دولت آمریکا در این پرونده، این برج در فاصله سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷ میلادی، از محل دریافت اجاره نزدیک به ۴۰ میلیون دلار درآمد داشته است.

طبق این ادعانامه، سود حاصل از اجاره دفاتر متعدد داخل این ساختمان بر خلاف قوانین تحریم جمهوری اسلامی، به تهران منتقل می‌شده است.

قاضی دادگاه ادعای دولت آمریکا را در این باره تایید کرده است که پول‌های منتقل‌شده توسط شرکت صوری آسا به بانک ملی ایران، قوانین مبارزه با پول‌شویی را نقض کرده‌است.

دولت ایالات متحده این پرونده را پنج سال پیش در سال ۲۰۰۸ میلادی به دادگاه برد و از آن‌ زمان دادستان‌های فدرال در پی مصادره این ساختمان، چهار مسجد و سایر اموال متعلق به بنیاد و شرکت آسا در ایالت‌های مختلف آمریکا بوده‌اند.

اعتراض به نداشتن هیئت منصفه

در پی صدور رای دادگاه برای مصادره برج متعلق به بنیاد علوی، این بنیاد به رای صادره اعتراض کرد.

وکیل بنیاد علوی، تحلیل دادگاه درباره مستندات و مواین قانونی را مردود دانسته و گفته است به محض آن که رای نهایی صادر شود، درخواست تجدیدنظر می‌کند.

در بیانیه بنیاد علوی که برای خبرگزاری‌ها فرستاده شده، وکیل بنیاد اعتراض کرده که دادگاه بدون حضور هیئت منصفه تشکیل شده است.

بنیاد علوی به دادگاه گفته است که از ارتباط شرکت آسا با ایران اطلاعی نداشته است. اما قاضی پرونده، کاترین فارست، می‌گوید بسیاری از اعضای هیئت امنای بنیاد علوی، در سال ۱۹۸۹ میلادی در شکل‌گیری شرکت آسا دست داشتند. به گفته او "هیچ هیئت منصفه‌ای این ادعا را باور نمی‌کند که این عده جمعا دچار نسیان شده باشند".

دادگاه دیگری در ۳۰ سپتامبر تشکیل می‌شود تا به شکایت شاکیان خصوصی بپردازد که خواستار مصادره این برج ۳۶ طبقه و هفت ملک دیگر هستند.

دادستانی نیویورک این حکم دادگاه را بزرگ‌ترین مصادره اموال بر اساس قوانین ضد تروریسم آمریکا خوانده و گفته است پول حاصل از فروش این ساختمان را به شاکیان خصوصی دولت جمهوری اسلامی خواهد داد.

اشاره او به کسانی است که در ارتباط با عملیات تروریستی کروه های مظنون به ارتباط با جمهوری اسلامی، دولت ایران را مسئول دانسته و از آن تقاضای خسارت کرده اند.

براساس احکام دادگاه های آمریکایی در ارتباط با شکایت از جمهوری اسلامی در ارتباط با اقدامات تروریستی، ایران باید به خاطر "حمایت از تروریسم" میلیون‌ها دلار خسارت به شاکیان این پرونده ها بپردازد.

مطالب مرتبط