رئیس‌جمهور برزیل سفرش را به آمریکا لغو کرد

دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل، سفر خود را به آمریکا که برای ماه آینده برنامه‌ریزی شده بود، لغو کرد.

این تصمیم خانم روسف در پی انتشار گزارش‌هایی درباره جاسوسی آمریکا از مکالمات و ارتباطات مقامات دولتی برزیل اعلام شده است.

سازمان امنیت ملی آمریکا، ان‌اس‌ای، متهم شده است که ایمیل‌ها و پیام‌هایی که دیلما روسف می‌فرستاده و همچنین دستیاران او و شرکت نفتی پتروبراس را شنود می‌کرده است.

این اتهامات مبتنی بر اسنادی است که ادوارد اسنودن منتشر کرده است.

این تحلیلگر سابق اطلاعاتی آمریکا، پس از افشاگری‌های خود به روسیه پناهنده شده و ایالات متحده در پی بازگرداندن و محاکمه اوست.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، قول داده است که درباره این موضوع تحقیق کند.

کاخ سفید می‌گوید آقای اوباما روز دوشنبه به خانم روسف تلفن زده است تا درباره این موضوع صحبت کنند.

Image caption لغو این سفر احتمالا به خانم روسف کمک می‌کند محبوبیت بیشتری برای انتخابات سال آینده کسب کند.

سفر خانم روسف به واشنگتن قرار بوده پنج هفته دیگر در ۲۳ اکتبر برگزار شود.

اگر این سفر سر می‌گرفت، نخستین سفر رئیس‌جمهوری برزیل به آمریکا در ۱۸ سال گذشته بود.

روز سه‌شنبه دولت برزیل در اطلاعیه‌ای گفت که "با توجه به صورت‌نگرفتن تحقیقات به‌موقع درباره این وقایع [اتهام جاسوسی] و همچنین فقدان توضیحات مرتبط و عدم تعهد به توقف این مداخلات" این سفر نمی‌تواند در موعد مقرر صورت بگیرد.

جی کارنی، سخن‌گوی کاخ سفید، گفته است که تعویق این سفر، یک تصمیم مشترک از جانب خانم روسف و آقای اوباما بوده است.

در بیانیه کاخ سفید در این باره آمده است که رئیس‌جمهوری آمریکا "نگرانی‌های پیش‌آمده در پی افشاگری‌ها درباره فعالیت‌های اطلاعاتی ادعاشده در برزیل را درک می‌کند و بابت آنها ابراز تاسف می‌کند".

سر در وب‌گردی‌های خانم رئیس‌جمهور

گزارش‌ها درباره جاسوسی گسترده از شهروندان برزیلی نخست در ماه ژوئیه توسط گلن گرینوالد منتشر شد.

این گزارشگر روزنامه بریتانیایی گاردین، در ریو دو ژانیرو برزیل مستقر است.

آقای گرینوالد مدعی شد که سازمان امنیت ملی آمریکا به همه محتوای اینترنتی که خانم روسف از آن بازدید کرده، دسترسی داشته است.

در روزهای اخیر هم گزارش دیگری از آقای گرینوالد در تلویزیون گلوبو برزیل، مدعی شد که ان‌اس‌ای به طور غیرقانونی به اطلاعاتی از شرکت نفتی پتروبراس دسترسی پیدا کرده است.

این شرکت نفتی عمده برزیل قرار است ماه آینده میلادی یک مناقصه مهم برای حق کشف یک میدان نفتی در سواحل ایالات ریو دو ژانیرو برگزار کند.

دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل، گفته است که اگر این اتهامات ثابت شود، نشان می‌دهد سازمان امنیت ملی آمریکا درگیر "جاسوسی صنعتی" بوده است.

Image caption ان‌اس‌ای متهم شده که از کشورهای آمریکای لاتین جاسوسی می‌کرده؛ حتی از متحدان دیرینه آمریکا مثل مکزیک

'دوست و دشمن'

وایر داویز، خبرنگار بی‌بی‌سی در ریو دو ژانیرو، می‌گوید تصمیم لغو این سفر، برای دیلما روسف ساده نبوده است چون او روابط خوبی با واشنگتن دارد و اگر این سفر سر می‌گرفت، او تنها رهبر یک کشور خارجی بود که در سال جاری میلادی یک سفر رسمی به واشنگتن کرده بود.

با این حال خبرنگار ما می‌گوید خانم روسف با ایستادگی در مقابل رویه‌های اطلاعاتی غیرقابل‌قبول، احتمالا بخت خود برای انتخاب مجدد در انتخابات سال آینده را تقویت کرده است.

با انتشار اسنادی که ادوارد اسنودن درز داده است، سازمان امنیت ملی آمریکا،‌ان‌اس‌ای، متهم شده که ارتباطات الکترونیکی دولت‌های آمریکای لاتین را شنود می‌کرده است.

این دولت‌ها هم شامل آنها می‌شود که واشنگتن روابط خوبی با آنها ندارد، مانند ونزوئلا و اکوادور، و هم شامل متحدان دیرینه آمریکا از جمله مکزیک.

اوایل ماه جاری میلادی، باراک اوباما در اجلاس گروه ۲۰ در روسیه، به دیلما روسف و همتای مکزیکی‌اش انریکه پنانیه‌تو قول داده بود درباره این گزارش‌ها تحقیق کند.

مطالب مرتبط