درگیری بین هواداران و مخالفان محمد مرسی در مصر

گزارش‌ها از مصر از کشته شدن دست کم چهار نفر در جریان درگیری‌های بین حامیان محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده و مخالفان او در قاهره، پایتخت و اسکندریه حکایت دارد.

مقام های مصری همچنین از زخمی شدن حدود ۴۰ نفر دیگر در جریان این زد و خوردها خبر داده اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره از وقوع تیراندازی‌های سنگین و انفجارهایی در مرکز پایتخت خبر داده است.

از زمان برکناری محمد مرسی توسط ارتش مصر در اوایل ماه ژوئیه (دو ماه پیش) ، مصر صحنه خشونت هایی بین هواداران اخوان المسلمین که از آقای مرسی حمایت می کنند و نیروهای امنیتی شده است.

این درگیری ها تاکنون به کشته شدن صدها نفر در این کشور منجر شده و هزاران نفر از اعضای اخوان المسلمین در دو ماه گذشته و در جریان این درگیری ها بازداشت شده‌اند.

شماری از اعضای ارشد این گروه از جمله آقای مرسی و محمد بدیع، رهبر اخوان المسلمین به دلیل تحریک مردم به خشونت در میان بازداشت شدگان هستند.

تا قبل از درگیری های امروز تدابیر شدید امنیتی در مناطق حساس پایتخت از جمله میدان تحریر اجرا شده بود.

حامیان آقای مرسی می گویند که قصد دارند تا روز یکشنبه (۶ اکتبر) که مقارن با چهلمین سالگرد جنگ اعراب و اسرائیل است، به اعتراضات خود ادامه دهند.

در همین حال مخالفان آقای مرسی که از ارتش حمایت می‌کنند هم گفته‌اند که به اعتراضات خیابانی ادامه می دهند.

ارتش مصر روز سوم ژوئیه (۱۲ تیر) پس از روزها اعتراض مخالفان محمد مرسی در خیابان‌های مصر، به ریاست جمهوری او پایان داد، قانون اساسی را تعلیق کرد و عدلی منصور، حقوقدان و رئیس دادگاه عالی قانون اساسی را تا انتخابات بعدی به عنوان رئیس جمهوری موقت معرفی کرد.

محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر بود که در یک انتخابات دموکراتیک انتخاب شد اما مخالفانش او را به استبداد متهم می‌کردند.

مطالب مرتبط