جست‌وجو برای یافتن سرنشینان قایق غرق‌شده در ایتالیا از سر گرفته شد

دو روز پس از غرق شدن قایق حامل مهاجران غیرقانونی در جنوب ایتالیا، غواصان عملیات خود را برای پیدا کردن بیش از ۲۰۰ نفر دیگر از سرنشینان این قایق از سر گرفتند.

تاکنون ۱۵۵ نفر نجات پیدا کرده اند و جسد ۱۱۱ نفر دیگر از آب بیرون کشیده شده است.

عملیات جست و جو روز جمعه به دلیل نا آرام بودن دریا متوقف شد.

روز پنجشنبه ۳ اکتبر قایق حامل حدود ۵۰۰ پناهجوی آفریقایی، عمدتا از اریتره و سومالی، در آب های نزدیک جزیره لامپدوسا در دریای مدیترانه پس از آتش گرفتن، غرق شد.

آنجلینو آلفانسو، وزیر کشور ایتالیا پس از دیدار از جزیره لامپیدوسا از دستگیری ناخدای این قایق ۲۰ متری که یک تونسی ۳۵ ساله است خبر داد و گفت که او در آوریل گذشته از ایتالیا اخراج شده بود.

این قایق از شهر مصراته در لیبی حرکت کرده بود و در نزدیکی جزیره لامپدوسا موتورهای آن از کار افتاد و آب به داخل آن نشت کرد.

گزارش شده پس از آن تعدادی از سرنشینان قایق به منظور جلب توجه با آتش زدن پارچه در صدد علامت دادن به کشتی های عبوری برآمدند که این کار باعث وقوع آتش سوزی شد. سپس سرنشینان برای فرار از آتش همه در یک سوی قایق جمع شدند که این باعث سنگینی یک طرف و برگشتن قایق شده است.

انریکو لتا، نخست وزیر ایتالیا، از این حادثه به عنوان یکی از بدترین حوادثی که در سال های اخیر در سواحل کشورش اتفاق افتاده، یاد کرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی در ایتالیا در این موقع از سال به دلیل جریان آرام آب‌های مدیترانه، کشتی ها و قایق ها روزانه پناهجویانی را از کشورهای آفریقایی و خاورمیانه به سواحل جنوبی ایتالیا حمل می کنند، اما این کشتی ها معمولا بیش از ظرفیت مسافر دارند.

به گفته سازمان ملل شمار پناهجویانی که تا پایان ماه گذشته میلادی (سپتامبر) از راه دریا وارد ایتالیا شده اند به بیش از ۳۰ هزار نفر رسیده که اکثر این افراد از کشورهای سوریه، اریتره و سومالی هستند.

مطالب مرتبط