توافق رهبران دموکرات و جمهوری‌خواه در مورد بودجه آمریکا

کنگره آمریکا
Image caption توافق رهبران سنا، باید به تصویب مجلس نمایندگان نیز برسد، جایی که انتظار می رود با حمایت دموکرات ها و گروه کوچکی از جمهوری خواهان، به تصویب نهایی برسد

رهبران دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا، برای پایان دادن به بن بست ایجاد شده در بودجه ایالات متحده و افزایش سقف استقراض مجاز دولت به توافق رسیدند.

این توافق، باید به تصویب مجلس نمایندگان نیز برسد، جایی که انتظار می رود با حمایت دموکرات ها و گروه کوچکی از جمهوری‌خواهان، به تصویب نهایی برسد.

مطابق توافق رهبران دو حزب اصلی آمریکا در سنا، دولت اجازه خواهد داشت تا ۷ فوریه ۲۰۱۴ به قرض کردن پول برای تامین نیازهای مالی خود ادامه دهد. این توافق، همچنین به دولت این امکان را می دهد که تا ۱۵ ژانویه به منابع مالی مورد نیاز برای انجام پرداخت های خود دسترسی داشته باشد.

در مقابل، دولت اوباما متعهد شده برای جلوگیری از "سوء استفاده" از بیمه های دولتی، به ایجاد تغییراتی لایحه بیمه های اجتماعی بپردازد.

مخالفت نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا با افزایش سقف استقراض دولت، باعث شد تا از حدود دو هفته پیش، بخشی از ادارات دولتی تعطیل شوند. این تعطیلی، به خانه نشین شدن حدود یک سوم از کارکنان دولت فدرال انجامید.

اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا تصویب بودجه جدید دولت را به تعویق اجرای اصلاحات بیمه های درمانی باراک اوباما مشروط کرده بود.

کاخ سفید با خودداری از پذیرش این شرط گفته بود تا زمانی که کنگره بودجه موقت دولت را تصویب نکند، با جمهوری‌خواهان بر سر بودجه مذاکره نخواهد کرد.

بخش دیگری از اختلاف نظر مالی ایجاد شده میان دولت و کنگره آمریکا، بر سر سطح استقراض دولت ایالات متحده بود.

باراک اوباما در تلاش بود که سقف مجاز برای استقراض وزارت دارایی را افزایش دهد که این موضوع با مخالفت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان رو به رو شد.

قانون بودجه حاوی مجوز وضع و اخذ مالیات و هزینه کردن آن است و در نتیجه، میزان استقراض لازم دولتی برای تامین کسری بودجه را هم معین می‌کند و تصویب نشدن لایحه بودجه، به معنی آن است که دولت آمریکا دیر یا زود برای پرداخت بهره و اصل اوراق قرضه دولتی با مشکل مواجه خواهد شد.

در عین حال، بر اساس قوانین ایالات متحده، کنگره باید هر سال سقف مجموعه بدهی های دولتی را نیز تعیین کند تا به این ترتیب، امکان استقراض دولت برای تامین کسری بودجه سالانه فراهم آید. این مصوبه به قانون "تعیین سقف بدهی دولت" شهرت دارد و عملا، اجرای قانون بودجه مصوبه کنگره را امکانپذیر می کند.

قرار است فردا ۱۷ اکتبر، خزانه داری آمریکا مبلغ یکصد و بیست میلیارد دلار برای تامین هزینه‌های دولتی استقراض کند و تصویب نشدن سقف بودجه، عملا مانع از آن می شد که دولت بتواند پرداخت هایی را که برعهده دارد، از جمله بازپرداخت اصلی بدهی های قبلی را انجام دهد.

با وجود این، برخی از ناظران توافق امروز را نوعی راه حل موقتی می‌دانند و هشدار می دهند که در ابتدای سال جدید میلادی، مجددا بحران بودجه دامنگیر اقتصاد آمریکا خواهد شد.

مطالب مرتبط