نقشه قابل کلیک: میزان شکاف جنسیتی در کشورهای جهان

برای پنجمین سال متوالی مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرده که ایسلند کشوری است با کمترین میزان شکاف جنسیتی. این آمار بدان معنی است که در آن کشور زنان در مقایسه با مردان از بیشترین میزان برابری، از نظر دسترسی به امکانات آموزشی و بهداشتی برخوردارند. آنها همچنین امکان بیشتری برای حضور در عرصه های سیاسی و اقتصادی کشور خود دارند.

در گزارش شکاف جنسیتی جهانی سال ۲۰۱۳، ایسلند به همراه فنلاند و سوئد در بالای فهرست قرار گرفته اند.

از یک نگاه کلی، شکاف جنسیتی در سطح جهان در سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است به طوری که از ۱۳۶ کشور بررسی شده، در ۸۶ کشور وضعیت بهبود یافته است، هر چند سعدیه زاهدی، یکی از تهیه کنندگان این گزارش، می گوید که روند تغییر در کشورهای جهان واقعا کند است. کشورهای مورد بررسی، ۹۳% جمعیت جهان را در خود جای می دهند.

با کلیک روی نقشه های زیر، خواهید دید که جایگاه کشورهای مختلف از نظر شکاف جنسیتی در زمینه های بهداشتی، آموزشی، اشتغال و سیاست کجاست؟

اروپا

حق نشر عکس BBC World Service

به طور کلی کشورهای شمال اروپا در مقایسه با سایر کشورها به لحاظ شکاف جنسیتی از جایگاه بهتری برخوردارند. به گفته مجمع جهانی اقتصاد این موضوع به سیاست هایی برمی گردد که بااجرای آنها، به مردم امکان داده تا توازن بهتری بین زندگی کاری و خانوادگی خود برقرار کنند.

در جنوب اروپا، شکاف جنسیتی در زمینه آموزشی، سال ها قبل روند معکوس به خود گرفت هر چند در زمینه اشتغال زنان کمتری در نیروی کار حضور دارند.

آسیا

حق نشر عکس BBC World Service

در قاره آسیا، فیلیپین کشوری است که توانسته بیشترین برابری را بین زنان و مردان ایجاد کند. این جایگاه بیشتر به دلیل از میان برداشتن شکاف جنسیتی در زمینه های بهداشت و درمان و آموزش است. بنا به اعلام مجمع جهانی اقتصاد، در این کشور میزان بالای مشارکت اقتصادی زنان نیز به چشم می خورد.

چین در رده شصت و نهم قرار گرفته و از هند که در رده صد و یکم است، جلوتر است. مقام پایین هند به دلیل امتیاز کمی است که این کشور در حوزه های آموزش، بهداشت و اقتصاد گرفته است.

آمریکای مرکزی و لاتین

حق نشر عکس BBC World Service

در این منطقه بالاترین جایگاه از آن نیکاراگوئه، کوبا و اکوادور است. این کشورها در میان ۲۵ کشور برتر جهان نیز هستند.

موقعیت برزیل از سال گذشته که در مقام شصت و دوم قرار داشت، تغییری نکرده است. شکاف در زمینه های آموزشی و بهداشت و درمان در این کشور سال های پیش برداشته شده است. به گفته سعدیه زاهدی، با توجه به این موضوع برزیل کشوری است که می تواند در حوزه های اشتغال و مشارکت سیاسی نیز پیشرفت کند.

آمریکای شمالی

حق نشر عکس BBC World Service

کانادا و آمریکا به ترتیب در رتبه های بیستم و بیست و سوم قرار گرفته اند. امتیاز کانادا در زمینه آموزش بالاست ولی از نظر مشارکت زنان در سیاست، امتیاز پایین تری گرفته است.

آمریکا به لحاظ مشارکت سیاسی پایین تر از کاناداست ولی از نظر بهداشت و درمان و اقتصاد، جایگاه بالاتری نسبت به آن کشور دارد.

منطقه جنوب صحرا در آفریقا

حق نشر عکس BBC World Service

بعضی از کشورهایی که بیشترین شکاف جنسیتی در آنها وجود دارد در این منطقه هستند. چاد و ساحل عاج هر دو نزدیک به انتهای فهرست قرار دارند.

البته در بعضی از کشورهای جنوب آفریقا، میزان بالای مشارکت زنان در نیروی کار به چشم می خورد. به دست آوردن قدرت سیاسی توسط زنان باعث شده که این کشورها در میان ۳۰ کشور برتر جهان قرار گیرند.

لسوتو به مقام شانزدهم دست یافته و آفریقای جنوبی یک رتبه پایین تر از آن قرار دارند. موزامبیک در رده بیست و ششم است.

خاورمیانه و شمال آفریقا

حق نشر عکس BBC World Service

در این منطقه بیشترین میزان نابرابری جنسیتی وجود دارد هر چند وضعیت در همه کشورها یکسان نیست. به طول مثال کشورهای حاشیه خلیج فارس سرمایه گذاری زیادی بر روی آموزش زنان کرده اند و در امارات متحده عربی روند شکاف جنسیتی حالت معکوس به خود گرفته است، به طوری که شمار زنانی که تحصیلات دانشگاهی را به پایان می برند، بیشتر از مردان است.

در کشورهایی مانند یمن، وضعیت متفاوتی وجود دارد، بدین مفهوم که میزان آموزش زنان در سطح پایینی قرار دارد.

رتبه بندی کشورها چگونه انجام شده است؟

مجمع جهانی اقتصادبه منظور مقایسه شکاف جنسیتی نسبی در کشورها، شاخصی را تهیه کرده که شامل ۱۲ دسته اطلاعات است. امتیاز یک (یا ۱۰۰%) نشان دهنده برابری است در حالی که صفر (صفر درصد) به معنی نابرابری است. کشورها سپس در بین این دو حد قرار داده شده اند.

مطالب مرتبط