آمریکا از معامله تسلیحاتی ترکیه با یک شرکت چینی 'نگران است'

شرکت چینی
Image caption آمریکا شرکت چینی مورد نظر ترکیه را به دلیل نقض تحریم آمریکا علیه کشورهای دیگر، تحریم کرده است

یک مقام آمریکایی خرید تسلیحاتی ترکیه از یک شرکت چینی را نگران‌کننده دانسته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسیس ریکاردون، سفیر آمریکا در آنکارا، در واکنش به تصمیم احتمالی دولت ترکیه برای خرید تسلیحات پیشرفته از یک شرکت چینی گفته است: "ما چشم‌انداز معامله تسلیحاتی ترکیه و یک شرکت چینی تحت تحریم تجاری ایالات متحده را با نگرانی فراوان دنبال می‌کنیم."

آقای ریکاردون که در یک نشست خبری شرکت داشت، در مورد توجه دولت آمریکا به احتمال خرید معامله ترکیه و "شرکت چینی واردات و صادرات تجهیزات دقیق" گفت که ترکیه و آمریکا به عنوان اعضای پیمان ناتو، متحد یکدیگر محسوب می‌شوند ولو اینکه تصمیم ترکیه در این زمینه، بنا بر ملاحظات تجاری اتخاذ شود.

وی در عین حال تاکید کرد که ترکیه به عنوان یک کشور مستقل، حق دارد در زمینه معاملات تسلیحاتی و هر مورد دیگری، تصمیمی را که به نفع خود می‌داند اتخاذ کند.

سفیر ایالات متحده اظهار داشت که "در اینجا چالش یا اختلاف نظری بین ما وجود ندارد اما باید بگویم عمیقا در مورد تاثیر چنین تصمیمی بر نظام دفاعی مشترک هم‌پیمانان ناتو احساس نگرانی می‌کنیم." وی افزود که علاوه بر ملاحظات تجاری، "مسایل استراتژیک مرتبط با امنیت متقابل دو کشور هم در اینجا مطرح است."

Image caption اردوغان بر استقلال رای ترکیه در انتخاب طرف تجاری خود تاکید نهاده است

آقای ریکاردون گفت که آمریکا در نظر دارد با برگزاری "مذاکرات کارشناسی در سطح عالی" اطمینان حاصل کند که مقامات ترکیه از جنبه‌های مختلف خرید و نصب تجهیزات چینی کاملا آگاه هستند و اطلاعات مربوط به شرکت چینی فروشنده این تجهیزات را در نظر می‌گیرند. وی گفت که پس از این مذاکرات، دولت ترکیه "با اشراف کامل به تمامی جوانب موضوع، تصمیم نهایی خود را اتخاذ خواهد کرد."

اواخر ماه سپتامبر، گزارش شد که دولت ترکیه پس از بررسی پیشنهاد شرکت‌های مختلف در مورد تولید و نصب یک شبکه موشک دور برد و دفاع ضد هوایی، تصمیم گرفته است با شرکت چینی سازنده سیستم دفاع موشکی اف‌دی - ۲۰۰۰ وارد مذاکره شود.

نظر نامساعد آمریکا و ناتو

به گزارش رسانه های خبری ترکیه، مقامات ترکیه پس از بررسی پیشنهاد شرکت های سازنده شبکه موشکی پاتریوت ساخت آمریکا، شبکه روسی اس ۳۰۰ و شبکه آستر ۳۰ ساخت اروپا، سیستم موشکی چینی را ترجیح دادند. ارزش قرارداد احتمالی ترکیه و چین برای خرید این سیستم، به حدود ۴ میلیارد دلار می‌رسد.

پیشنهاد فروش و نصب سیستم دفاع موشکی اف دی - ۲۰۰۰ توسط "شرکت چینی واردات و صادرات تجهیزات دقیق" ارائه شده که طی یک دهه گذشته، به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، کره شمالی و سوریه، هدف تحریم‌های ایالات متحده قرار داشته است.

Image caption وزیران دفاع ترکیه و آمریکا - آمریکاییان نسبت به معامله "متحد" خود با چین نگران هستند

علاوه بر این، برخی کارشناسان نظامی غربی گفته‌اند که ورود یک شرکت چینی به تشکیلات نظامی ترکیه، مساله حفاظت از اطلاعات نظامی کل پیمان ناتو را مطرح می‌کند.

روز چهارشنبه این هفته، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در دفاع از تصمیم دولت خود برای مذاکره با شرکت چینی، گفت که این شرکت بهترین پیشنهاد را ارائه داده است. وی در عین حال گفت که هنوز تصمیم نهایی در مورد معامله با این شرکت اتخاذ نشده است.

پیش از ان، آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، گفته بود که "ترکیه از موضع ناتو آگاه است و پیش از اتخاذ تصمیم نهایی، این موضع را مورد توجه قرار خواهد داد."

دولت ترکیه حساسیت ناتو را موجه ندانسته و آقای اردوغان گفته است که "بعضی از اعضای ناتو تسلیحات روسی خریداری کرده و به زرادخانه های خود افزوده اند." وی اظهار داشت که ناتو حق ندارد استقلال رای دولت ترکیه را نادیده بگیرد.

در سال ۲۰۰۹، دولت ترکیه برای خرید و نصب تعدادی شبکه دفاع موشکی اعلام مناقصه کرد و گفته است که شرکت چینی مناسب‌ترین قیمت و شرایط را پیشنهاد کرده است.