آمریکا 'از سال ۲۰۰۲ تلفن آنگلا مرکل را شنود می‌کرد'

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان
Image caption خانم مرکل در تلفنی به باراک اوباما مراتب اعتراض خود از شنود تلفن شخصی‌اش را اعلام کرده است

نشریه آلمانی اشپیگل می‌گوید به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از سال ۲۰۰۲ تلفن آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را شنود کرده‌اند.

بنابر گزارش اشپیگل، سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) حتی پیش از آن که خانم مرکل به مقام صدر اعظمی آلمان برسد، تلفن او را شنود می‌کرده است.

همزمان در واشنگتن پایتخت آمریکا، روز شنبه (۲۶ اکتبر - چهارم آبان) تظاهراتی بر علیه برنامه‌های جاسوسی دولت آمریکا برگزار شد که طی آن صدها معترض با تجمع در برابر کنگره آمریکا خواستار محدود شدن برنامه‌های تجسسی سازمان امنیت ملی آمریکا شدند.

اشپیگل افزوده که از جزئیات نحوه شنود تلفن‌های خانم مرکل هنوز اطلاعی در دست نیست اما ممکن است به طور مثال، تمام مکالمات او ضبط می‌شده یا شماره تلفن‌هایی که او با آنها تماس داشته همگی در دسترس سازمان امنیت ملی آمریکا قرار می‌گرفته است.

با برملا شدن شنود تلفنی صدر اعظم آلمان در چند روز اخیر، آلمان اعلام کرده است که بالاترین مقام امنیتی و اطلاعاتی خود را به زودی به واشنگتن اعزام می‌کند تا اطمینان یابد تحقیق درباره این موضوع در حال پیگیری است و چنین تجسس‌هایی دیگر ادامه پیدا نکند.

در همین حال، روز جمعه، آلمان و فرانسه اعلام کردند که از آمریکا خواسته‌اند به آنها بر سر تواقفی تحت عنوان "جاسوسی ممنوع" اطمینان دهد.

از جزئیات این پیشنهاد هنوز گزارشی منتشر نشده اما جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید پیش‌تر اعلام کرده بود که شنود تلفنی از صدر اعظم آلمان متوقف شده و در آینده هم تکرار نخواهد شد.

با این حال، همزمان با فاش شدن اخبار مربوط به شنود تلفنی مقامات اروپایی، ان.اس.ای متهم است که به اطلاعات و مکالمات شخصی میلیون ها شهروند آلمانی و فرانسوی دسترسی داشته است.

موضوع شنود تلفنی رهبران کشورهای اروپایی و متحد آمریکا، چالشی جدید برای روابط کاخ‌سفید با اروپا شده است.

'کاخ‌سفید از گلیم‌اش پا را فراتر گذاشته'

Image caption حاضران در این تجمع با در دست داشتن عکس‌هایی از ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی و کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا و سیا، از او به علت آنچه "بیدار کردن ملت آمریکا" نامیده شده بود، تشکر کردند

در حالی که در هفته‌های گذشته موضوع تعطیلی دولت و بودجه دولت آمریکا مهمترین علت توجه به کنگره آمریکا شده بود، محوطه این ساختمان گنبدی شکل، روز شنبه (۲۶ اکتبر) با حضور چند هزار نفر از معترضان به برنامه های تجسسی سازمان امنیت ملی آمریکا، رنگ و رویی متفاوت به خود گرفت.

تظاهرات امروز واشنگتن با عنوان "از پاییدن ما دست بردارید" انجام شد.

حاضران در این تجمع با در دست داشتن عکس‌هایی از ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی و کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا و سیا، از او به علت آنچه "بیدار کردن ملت آمریکا" نامیده شده بود، تشکر کردند.

مطابق آنچه تاکنون در پی اسناد منتشر شده توسط آقای اسنودن افشا شده سازمان امنیت ملی آمریکا بخش وسیعی از مکالمات تلفنی و مکاتبات ایمیلی شهروندان آمریکایی را تحت نظر دارد.

معترضان از جمله خواهان این هستند که کنگره ایالات متحده آمریکا درباره گستره برنامه‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی تحقیق کند.

یکی از این افراد به بی‌بی‌سی گفته با ابعاد برنامه‌های تجسسی سازمان ان.اس.ای حالا آشکار شده که "دولت پایش را از گلیم اش بسیار فراتر برده" است.

بخش قابل توجهی از مردم آمریکا که طرفدار تئوری‌های "آزادیخواهانه" در این کشور هستند، همواره از افزایش قدرت دولت و نقش کنترلی آن بر زندگی روزمره شهروندان انتقاد می‌کنند.

لیبرال‌های تندروی آمریکا همچون دست چپی‌های افراطی (آنارشیست‌ها) این کشور، حتی در آرمان‌های خود جامعه بدون دولت را "جامعه مطلوب" خود معرفی می‌کنند.

مطالب مرتبط