دستور دولت کوبا برای تعطیلی سینماهای خصوصی

Image caption نمایش فیلم سینمایی سه بعدی در کوبا

دولت کوبا دستور داده است که دهها سینما و تالار بازیهای ویدیوئی خصوصی در آن کشور تعطیل شوند.

دولت گفته است که آغاز فعالیت خصوصی این اماکن هیچوقت تایید نشده بود و اداره بنگاههای تجاری غیر دولتی باید تحت نظم خاصی در آید.

کوبا که توسط یک دولت کمونیست اداره می شود، اخیرا برخی محدودیتهای اعمال شده علیه بخش خصوصی را رفع کرده است.

با این حال، برخی افراد با استفاده از مجوز رستوران یا دیگر مجوزهای تجاری اقدام به تاسیس غیر رسمی سینما و اماکن تفریحی دیگری کرده بودند.

اعلامیه دولت که در روزنامه رسمی گرانما چاپ شده است حکایت از آن دارد که فعالیت خصوصی در غالب سینما و بازیهای کامپیوتری باید بلافاصله قطع شود.

دولت هشدار داده که نقض مقررات را تحمل نخواهد کرد و بر تصمیم خود برای اعمال نظم در بخش خصوصی پابرجاست.

بر اساس اعلامیه دولت کوبا، تصمیم به نظارت بر سینماها و سالنهای بازیهای کامپیوتری "قدمی به عقب" نبوده است و دولت همچنان در اصلاح و پیشبرد مدل اقتصادی کشور کوشا خواهد بود.

ضربه بزرگ

رائول کاسترو، رییس جمهور کوبا که در سال ٢٠٠٨ جانشین برادر خود فیدل شد، برخی از محدودیتهای اقتصادی اعمال شده علیه فعالیتهای تجاری خصوصی را لغو کرده است.

او اجازه داده که بخش خصوصی در زمینه هایی مثل خیاطی، تاکسی رانی و رستوران داری فعال شود.

با این حال، دولت همچنان کارفرمای ٧٩ درصد نیروی کاری کوبا است. نیروی کار آن کشور حدود پنج میلیون نفر تخمین زده شده است.

علائمی از این برخورد دولت از پیش وجود داشته است و وزارت فرهنگ آن کشور از 'بی محتوایی' فیلمهای موجود که عمدتا آمریکایی هستند، انتقاد کرده بود.

بر اساس آمار دولتی کوبا، بیش از ٤٠٠ هزار نفر در آن کشور شغل غیر دولتی دارند که حدود ١٠٠ هزار نفر از آنها کارکنان بنگاههای اقتصادی کوچک هستند.

مطالب مرتبط