دادگاه محمد مرسی به تعویق افتاد

Image caption چهار انگشت دست که به کشته شدن متحصنان در مقابل مسجد رابعه العدویه اشاره دارد به سمبل طرفداران آقای مرسی بدل شده است

گزارش ها از به تعویق افتادن دادگاه محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده و ۱۴ نفر دیگر از اعضای اخوان المسلمین تا هشتم ژانویه ( حدود دو ماه دیگر) خبر می دهد.

گفته شده به این ترتیب به وکلا این امکان داده می شود تا پرونده این افراد را مورد بررسی قرار دهند.

در پی به تعویق افتادن دادگاه، آقای مرسی به زندانی در شهر اسکندریه انتقال داده شده است.

در جریان دادگاه امروز آقای مرسی از پوشیدن لباس زندان خودداری کرده و به دادگاه گفته است که او هنوز رئیس جمهور قانونی کشور است.

گزارش ها همچنین از افزایش اعتراضات هواداران آقای مرسی در مرکز قاهره، پایتخت حکایت دارد.

آقای مرسی و ۱۴ نفر از اعضای ارشد اخوان المسلمین متهم به صدور دستور کشتار معترضان در مقابل کاخ ریاست جمهوری در یازده ماه پیش هستند و امروز نخستین روز محاکمه آنان است.

حضور آقای مرسی در صحن دادگاه اولین حضور او در انظار عمومی بعد از دستگیری به شمار می‌رود. در صورتی که دادگاه آقای مرسی و دیگران را مجرم تشخیص دهد ممکن است آنها را به مرگ محکوم کند.

در همین حال تدابیر شدید امنیتی برقرار شده و به گفته ناظران در فضای متشنج فعلی هر لحظه ممکن است خشونت و ناآرامی آغاز شود.

به گفته یک مقام ارشد امنیتی آقای مرسی با هلی‌کوپتر به دادگاه منتقل شد و دیگران در ساعتهای منع رفت و آمد با خودرو به محل دادگاه در شرق قاهره برده شده‌اند.

به گفته رادیو دولتی مصر آقای مرسی در لحظه ورود به ساختمان از فاصله دور و با لباس شخصی دیده شده است.

تلویزیون دولتی مصر تجمع هواداران آقای مرسی را بیرون محل دادگاه نشان داد اما صدای شعارهای آنها را که عبدالفتاح سیسی فرمانده ارتش را خائن می‌نامیدند بسرعت قطع کرد.

قرار بود دادگاه آقای مرسی و چهره‌های برجسته اخوان المسلمین از جمله محمد بلتاجی و بدر عبدالعطی در دانشکده پلیس قاهره برگزار شود.

محل دادگاه دیروز ناگهان تغییر کرد و از زندان طره به محل فعلی منتقل شد. گفته می‌شود دلیل این اقدام جلوگیری از تجمع طرفداران آقای مرسی در اطراف دادگاه و ایجاد موانع امنیتی بیشتر بوده است.

در اسکندریه ۱۸ نفر بدلیل آنچه تلویزیون دولتی مصر "آشوب" نامیده دستگیر شده‌اند و اوضاع در این شهر ناآرام است.

آقای مرسی بعد از برکناری حسنی مبارک، اولین رییس جمهور مصر شد که با انتخابات آزاد به قدرت رسید اما در سیزده ماه زمامداری خود با نهادهای مختلف اختلاف پیدا کرد و سرانجام با دخالت ارتش از ریاست جمهوری برکنار شد. او از آن زمان در مکان نامعلومی در بازداشت بوده است.

طرفداران آقای مرسی این اقدام ارتش را کودتا و غیرقانونی خواندند و خواستار بازگشت آقای مرسی به ریاست جمهوری هستند.

پس از برکناری آقای مرسی تحصن طرفداران او با خشونت ارتش مواجه شد که باعث کشته شدن صدها نفر شد.

در ماههای گذشته هم مصر دستخوش نا آرامی و زدوخورد بین ارتش و طرفداران آقای مرسی بوده و شمار کشته شدگان در این مدت هزار نفر تخمین زده می‌شود.

روز شنبه روزنامه الوطن بعد از چهار ماهی که از بازداشت آقای مرسی می‌گذرد نخستین تصاویر را از او منتشر کرد. این تصاویر که از سوی منابع مختلف تایید نشده‌اند آقای مرسی را در لباس گرمکن و روی یک مبل نشان می‌دهند.

به گفته خبرنگاران مردم نگران نا آرامی و خشونت در روزهای آینده هستند و بیم آن را دارند که شکاف و تفرقه در جامعه مصر هر چه شدیدتر شود.

مطالب مرتبط