اخضر ابراهیمی از تعویق کنفرانس صلح سوریه خبر داد

آقای ابراهیمی پیش‌تر گفته بود کنفرانس صلح سوریه بدون حضور مخالفان به نتیجه نمی‌رسد
توضیح تصویر،

آقای ابراهیمی پیش‌تر گفته بود کنفرانس صلح سوریه بدون حضور مخالفان به نتیجه نمی‌رسد

اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، خبر داده که برگزاری کنفرانس صلح سوریه فعلا به زمانی دیگر افتاده است.

آقای ابراهیمی روز ۵ نوامبر، ۱۴ آبان، تاکید کرده است که همچنان "به‌شدت تلاش می‌کند" این نشست را تا پایان سال جاری میلادی که کمتر از دو ماه دیگر از آن باقی مانده، برگزار کند.

این نشست که به "کنفرانس ژنو ۲" معروف شده، قرار بود تا پایان ماه جاری میلادی یعنی تا حدود چهار هفته دیگر در ژنو سوئیس برگزار شود.

آقای ابراهیمی پس از دیدار با ده‌ها دیپلمات عالی‌رتبه کشورهای مختلف جهان در مقر سازمان ملل در ژنو گفت که برای برگزاری این نشست در حال حاضر نمی‌تواند تاریخی اعلام کند.

او در همین حال تاکید کرده است که طبق توافق آمریکا، روسیه و سازمان ملل متحد، کنفرانس صلح سوریه باید بدون هرگونه پیش‌شرط برگزار شود.

گروه‌های امدادرسانی هشدار داده‌اند که بیش از ۹ میلیون سوری، یعنی حدود ۴۰ درصد از جمعیت این کشور، در حال حاضر به کمک‌های بشردوستانه از خارج نیاز دارند.

سازمان ملل متحد برآورد می‌کند از زمان بالاگرفتن بحران در سوریه از سه سال و نیم پیش، بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم آن آواره کشورهای همسایه شده‌اند.

همچنین برآورد می‌شود که بیش از یکصد هزار نفر از زمان آغاز بحران کشته شده‌اند.

تلاش‌ها برای برگزاری کنفرانس صلح سوریه در ماه‌های گذشته جریان داشته و در همین حال، بحث‌ها و اختلاف‌نظرهایی درباره شرکت‌کنندگان در آن و همچنین دستور کار این نشست مطرح بوده است.

اخضر ابراهیمی گفته است که حدود سه هفته دیگر در ۲۵ نوامبر، بار دیگر با دیپلمات‌های آمریکا و روسیه دیدار خواهد کرد.

او به خبرنگاران گفت: "امیدوار بودیم به جایی برسیم که امروز تاریخ این کنفرانس را اعلام کنیم ولی متاسفانه این‌طور نشد."

این نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه در روزهای گذشته نیز به بی‌بی‌سی گفته بود که مطمئن نیست کنفرانس صلح سوریه در ژنو به‌موقع برگزار شود.

آقای ابراهیمی گفته است که ملاقات‌هایش با مقامات مختلف در روز سه‌شنبه، نتیجه جدیدی در بر نداشته و شکست در توافق بر سر تاریخ برگزاری این نشست، از چند هفته پیش قابل‌تصور بوده است.

زنجیره دیدارها برای برگزاری نشست

توضیح تصویر،

نماینده سازمان ملل در هفته‌های گذشته تلاش نفس‌گیری برای برگزاری نشست صلح سوریه کرده است

اخضر ابراهیمی با وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، میخائیل باگدانف و گنادی گاتیلف، معاونان وزیر امور خارجه روسیه، و سپس با دیپلمات‌های عالی‌رتبه از دیگر کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد یعنی بریتانیا، چین و فرانسه دیدار کرده است.

او همچنین با همسایگان سوریه از جمله اردن، ترکیه، عراق و لبنان در این باره مذاکراتی داشته است.

آقای ابراهیمی در جریان تلاش‌هایش برای برگزاری نشست صلح سوریه، با مقامات عربستان سعودی و ایران هم مذاکراتی داشته است.

ایده برگزاری این کنفرانس ابتدا در ماه مه سال جاری میلادی به میان آمد.

در ماه سپتامبر و پس از تصویب قطع‌نامه الزام‌آور شورای امنیت درباره تسلیحات شیمیایی سوریه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، یک تاریخ اولیه برای برگزاری این نشست در میانه ماه نوامبر اعلام کرد.

اخضر ابراهیمی گفته است که بان کی مون همچنان "بی‌صبرانه" منتظر برگزاری کنفرانس صلح سوریه است.

او اشاره کرده است که وضعیت در سوریه وخیم‌تر می‌شود و هر روز شش هزار نفر از مردم سوریه این کشور را به خاطر بحران و جنگ داخلی ترک می‌کنند.

اختلاف درباره آینده بشار اسد

توضیح تصویر،

بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم سوریه، آواره کشورهای همسایه شده‌اند

جبهه مخالفان بشار اسد درباره کنفرانس صلح سوریه دچار اختلاف نظر است.

برخی از این مخالفان، حضور در این نشست را به حضور نداشتن نمایندگان حکومت سوریه مشروط کرده‌اند.

در سوی دیگر حکومت سوریه هم نمی‌پذیرد که این مذاکرات با پیش‌شرط حذف بشار اسد از صحنه سیاسی این کشور سر بگیرد.

وزیر اطلاعات سوریه گفته است اگر هدف این کنفرانس، کناره‌گیری آقای اسد باشد، دمشق در آن شرکت نخواهد کرد.

بشار اسد گفته است فقط در صورتی با مخالفان وارد مذاکره خواهد کرد که آنها سلاح ها را زمین بگذارند.

او هفته قبل در دیدار با اخضر ابراهیمی، از مذاکرات استقبال کرد اما گفت که راه حلی سیاسی ممکن نیست مگر آنکه حمایت بین‌المللی از نیروهای مخالف مسلح خاتمه پیدا کند.

پیش‌تر وزرای امور خارجه یازده کشور غربی و عربی در نشست موسوم به "لندن ۱۱"، تلاش کردند موافقت مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را برای شرکت در مذاکرات "ژنو ۲" جلب کنند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در پایان این نشست تاکید کرده بود: "با مخالفان دولت سوریه و رهبر شورای ائتلاف ملی سوریه به توافق رسیدیم که بشار اسد در آینده سیاسی و دموکراتیک سوریه نقشی نخواهد داشت."

در بیانیه پایانی این نشست به‌صراحت آمده بود: "بعد از تشکیل دولت انتقالی سوریه، بشار اسد و نزدیکان او که دستشان به خون مردم سوریه آغشته است، نقشی در سوریه نخواهند داشت."

در همین حال درباره حضور ایران در این نشست هم اختلاف نظر وجود دارد. روسیه و اخضر ابراهیمی می‌گویند ایران هم باید دعوت شود.

تهران که از حکومت سوریه حمایت می‌کند، گفته است صرفا بدون پیش‌شرط در این نشست شرکت می‌کند.

در همین حال رهبر ائتلاف ملی سوریه، عمده‌ترین گروه مخالف، گفته که اگر ایران شرکت کند، در این نشست حاضر نخواهد شد.