برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان انتخابات ریاست جمهوری این کشور را برگزارشده اعلام کرد
توضیح تصویر،

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان انتخابات ریاست جمهوری این کشور را برگزارشده اعلام کرد

مردم تاجیکستان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پای صندوق های رای رفته اند.

انتظار می‌رود در این انتخابات، امامعلی رحمان، رییس جمهوری کنونی تاجیکستان پیروز شود.

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان انتخابات ریاست جمهوری این کشور را "برگزار شده" اعلام کرد.

طبق اطلاع این کمیسیون تا ساعت ۲ بعد از ظهر روز چهارشنبه ۶ نوامبر بیش از نصف رأی‌دهندگان به پای صندوق‌های رأی رفتند.

شیر‌محمد شاهیان، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان این خبر را در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد.

او گفت: "شماره عمومی انتخاب کنندگان که تا ساعت ۱۴:۰۰ در ۶۸ حوزه انتخاباتی کشور در انتخابات شرکت کردند ۲ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۱۶۳ نفر است. طبق قانون انتخابات تاجیکستان در صورتی که بیش از نصف انتخاب‌کنندگان (واجدین شرایط رأی) در انتخابات شرکت کنند، انتخابات برگزارشده اعتراف می‌شود و از روی اطلاعاتی که به دست ما رسیده است، انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان برگزارشده حساب می‌شود."

قبلا کمیسیون انتخابات تاجیکستان تعداد عمومی رأی‌دهندگان در کشور را چهار میلیون و ۳۴ هزار نفر اعلام کرده بود.

آقای شاهیان گفت که تا این ساعت (۱۴:۰۰) هیچ شکایت کتبی به کمیسیون مرکزی انتخابات وارد نشده و فقط یک "عریضه شفاهی" در مورد نادرست ثبت نام شدن یک ساکن وارد شده است.

انتخابات آرام و "در سطح بالا"

رئیس کمیسیون انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان گفت که ناظران بین‌المللی انتخابات ریاست جمهوری کشور روند انتخابات را مثبت و "در سطح بالا" ارزیابی کرده‌اند.

طبق اطلاع کمیسیون مرکزی انتخابات و رأی پرسی تاجیکستان بیش از ۵۰۰ ناظر بین المللی برای نظارت بر روند انتخابات وارد این کشور شده‌اند.

تلویزیون دولتی تاجیکستان در روز انتخابات مصاحبه‌های برخی از ناظران محلی را نشان می‌دهد که می‌گویند انتخابات ریاست جمهوری در مراکز انتخاباتی بدون نقض قانون، شفاف و آزادانه برگزار می‌شود.

با این وجود خبرنگاران بی بی سی و رسانه‌های دیگر از موارد مختلف نقض قانون انتخابات در مراکز رای گیری گزارش کرده‌اند.

از جمله در برخی از مراکز، رای‌دهندگانی مشاهده شده‌اند که برای چندین نفر، عمدتا برای اعضای خانواده‌های خود رأی می‌دادند.

با این حال، سرگی لبدیف، رئیس هیئت ناظران کشورهای مستقل همسود در گفت و گو با خبرگزاری ریا نووستی روند انتخابات را مثبت ارزیابی کرده است.

او گفته است: "ما از چندین مرکز رأی گیری در شهر دوشنبه دیدن کردیم و در همه جا انتخابات آرام و به صورت سازمان یافته جریان دارد."

او افزوده است که شرکت رأی دهندگان در این مراکز "فعال بوده و چهل درصد را تشکیل می‌داد که این واقعیت به آمار نشر شده موافقت می‌کند."

قرار است ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا ارزیابی خود را در باره روند انتخابات ریاست جمهوری فردا ۷ نوامبر اعلام کنند.

انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان امروز ساعت ۶ صبح آغاز شد. به گفته مسئولان کمیسیون انتخابات ۳۱۵۱ مرکز رأی گیری در شهرها و نواحی کشور درهای خود را به روی رای‌دهندگان باز کرده‌اند.

طبق اطلاع کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی ۶۱ مرکز رأی گیری در کشورهای خارجی، از جمله، ۲۴ مرکز در شهرهای بزرگ روسیه که صدها هزار تن از مهاجران کاری تاجیک در آن جا کار و زندگی می‌کنند، باز شده است.

انتخابات "بدون مخالفان"

در انتخابات فعلی ریاست جمهوری در کنار امامعلی رحمان، رئیس جمهوری کنونی، اسماعیل طلبک اف از حزب کمونیست، عبدالحلیم غفاراف از حزب سوسیالیست، سعیدجعفر عثمان اف از حزب دموکرات، عالم بابایف از حزب اصلاحات اقتصادی و طالب بخاری یف از حزب کشاورزی برای مقام رئیس جمهوری با هم رقابت می‌کنند.

آینهال بابانظراوا، نامزد مخالفان به دلیل جمع‌آوری نکردن امضاهای مورد نیاز طرفدارانش (۲۱۰ هزار) به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نشد و از کارزار انتخاباتی خارج گردید.

به اعتقاد کارشناسان و چهره‌های سیاسی تاجیکستان، در پی خروج آینهال بابانظراوا، نامزد مخالفان از کارزار انتخابات ریاست جمهوری، "هیجان انتخابات" از بین رفته یا به قولی "تنور انتخابات سرد شده است."

تحریم انتخابات از سوی مخالفان

ضمنا، حزب سوسیال دموکرات به رهبری رحمت الله زایراف، جناح ثبت نام نشده میرحسین نذری یف در حزب سوسیالیست، جنبش "وطندار" و سازمان مخالف موسوم به "گروه ۲۴" انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کرده و از طرفداران خود خواسته‌اند، که در انتخابات شرکت نکنند.

حزب نهضت اسلامی، حزب عمده مخالف دولت تاجیکستان، نیز پیشتر اعلام کرده بود که از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۶ نوامبر خودداری می‌کند، هرچند آن را "تحریم" نمی‌کند.

در همین حال، کرامت شریف‌اف، رهبر جنبش "مهاجران کاری تاجیک" در روسیه از مهاجران کاری دعوت کرده است که با اهل خانواده خود در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان شرکت کنند.

در مراجعتنامه آقای شریف‌اف که روز چهارشنبه ۶ نوامبر، در سایت اینترنتی جنبش "مهاجران کاری تاجیک" منتشر شده است، آمده است: "نباید از مسئولیت شهروندی خود صرف نظر کرد. زیرا در صورت شرکت نکردن در معرکه رأی دهی زمینه برای تقاضا از رئیس جمهوری تاجیکستان برای اجرای تعهداتش و برنامه‌هایش از میان خواهد رفت."