اوباما: آمریکا و اسرائیل یک هدف را دنبال می‌کنند

Image caption توافق ژنو موفقیتی برای دیپلماسی گفتگوی باراک اوباما بشمار می‌رود

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به او اطمینان خاطر داده که آمریکا و اسرائیل یک هدف را دنبال می‌کنند و آن جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید دیروز یکشنبه (سوم آذر) به خبرنگاران گفت: "آقای اوباما امروز به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تلفن زد تا درباره مرحله اول توافق ۱+۵ با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور گفتگو کند. دو رهبر بر هدف مشترکشان که ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است تاکید کردند."

آقای ارنست گفت کاخ سفید بدبینی تل آویو نسبت به مقاصد ایران را درک می‌کند و قصد دارد فورا با اسرائیل مشورت کند تا راه حل جامع و درازمدتی برای اهداف هسته ای ایران دست پیدا کند.

به گفته آقای ارنست آقای اوباما دوباره تاکید کرده است آمریکا و اسرائیل به هدف مشترکشان متعهد هستند و توافق به عمل آمده محدود و موقتی است و تا وقتی پابرجا خواهد بود که ایران به تعهداتش عمل کند.

این گفتگوی تلفنی تلاشی برای بهبود روابط دولت آقای اوباما با اسرائیل تلقی می‌شود که بویژه پس از توافق ایران و ۱+۵ چندان گرم ارزیابی نمی‌شود.

با اینکه رییس جمهوری آمریکا از توافق ژنو استقبال کرد و گفت این توافق "مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای" می‌شود، نخست وزیر اسرائیل گفت نمی‌تواند ساکت بماند تا رژیمی که می‌خواهد اسرائیل را نابود کند به ابزاری مجهز شود که بتواند به هدفش برسد.

این اظهارات در زمان مطرح شد که فاش شد ایران و ایالات متحده آمریکا از ماه مارس دست کم در پنج نوبت مشغول مذاکرات سری در سطوح عالی بوده‌اند و دولت باراک اوباما آنها را از متحدان اصلی خود، از جمله اسرائیل، پنهان نگاه داشته بود.

ایران و شش قدرت جهانی بامداد یکشنبه ۳ آذر (۲۴ نوامبر) در ژنو به توافقی شش ماهه رسیدند مبنی بر اینکه ایران غنی‌سازی اورانیوم را محدود کند و طرف مقابل نیز با تعلیق محدود بخشی از تحریم‌ها، تا شش ماه هیچ تحریم تازه‌ای علیه ایران وضع نکند.

اسرائیل، که بارها برنامه هسته‌ای ایران را خطری علیه موجودیت خود معرفی کرده و از ضرورت سخت‌گیری با ایران گفته است، به تندی از توافق ژنو انتقاد کرد و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، آن را "اشتباهی تاریخی" خواند.

این در حالیست که کاخ سفید معتقد است توافق ایران و ۱+۵ اسرائیل و خاورمیانه را امن‌تر خواهد کرد و کارشناسان معتقدند رسیدن به این توافق موقعیت آقای اوباما را بعنوان سیاستمداری که توان حل مشکلات بین‌المللی را دارد محکمتر کرده است.

Image caption محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در بازگشت از ژنو به تهران با استقبال مردم روبرو شد

اما رییس جمهور آمریکا هنوز باید نمایندگان طرفدار اسرائیل را در کنگره به درستی سیاست‌هایش متقاعد کند.

این نمایندگان که از هر دو حزب هستند اظهار تردید کرده‌اند ایران توافق بدست آمده را رعایت کند و به گفته مارک ماردل خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن، آقای اوباما برای متقاعد کردن آن‌ها کار دشواری در پیش دارد.

در همین محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران گفت: "غربی‌ها دریافتند که راه برون‌رفت از این بحران ساختگی که در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران ایجاد شده، اجرای تعهدات است، ضمن اینکه این امکان برای ما وجود دارد که تمام فعالیت‌هایمان برای اعتمادسازی را به حالت قبلی بازگردانیم؛ در صورت عدم پایبندی کشورهای عضو ۱+۵ به تعهدات‌شان، راه برای اقدامات جایگزین باز است."

آقای ظریف گفت "زبان احترام" تنها زبانی است که باید برای تعامل با ملت ایران بکار گرفته شود.

به گفته وزیر خارجه ایران عمل به توافقات اولیه تا قبل از پایان سال مسیحی و در یک سیر شش ماهه آغاز خواهد شد و ایران آماده است از همین فردا برای توافق نهایی مذاکره کند.

او اظهار امیدواری کرد در توافق نهایی همه فشارها و تحریم‌ها رفع شود و برنامه هسته‌ای ایران مانند سایر کشورهای عضو پیمان منع گسترش سلاح اتمی(ان‌.پی‌.تی) به رسمیت شناخته شود.

مطالب مرتبط