افشاگری علیه آژانس امنیتی آمریکا؛ 'ارتباط جنسی آنلاین؛ حربه‎ای علیه افراطگرایان'

وبسایت خبری هافینگتون پست گزارش کرده که مقام‌های امنیتی به منظور بی اعتبار کردن مسلمانان افراطی فعالیت های اینترنتی آنها به ویژه بازدیدهای احتمالی آنها از سایت‌های پورنوگرافی را رصد می کنند.

بر اساس این گزارش در مدرکی که از سوی ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر شده، گفته شده که علیه دو فرد مسلمان از اتهام "ارتباط جنسی آنلاین" استفاده شده است.

یک مقام رسمی آمریکایی گفته چنین اقدامی طبیعی است.

اما گروه"حریم خصوصی بین‌المللی" آن را "وحشتناک" توصیف کرده است.

درز اطلاعات جاسوسی آمریکا: اطلاعات چطور جمع‌آوری می‌شود

شان ترنر، مدیر روابط عمومی آژانس امنیت ملی آمریکا به هافینگتون پست گفته است: "بدون آنکه درباره شخص خاصی صحبت کنیم، نباید خیلی غیرقابل انتظار باشد که دولت آمریکا از تمام ابزارهای قانونی خود برای جلوگیری از فعالیتهای تروریستی استفاده کند که به قصد آسیب رسانی به مردم و تحریک دیگران برای خشونت طراحی می‌شود."

این در حالیست که گروه "حریم خصوصی بین‌المللی" می‌گوید: "این نخستین بار نیست که آمریکا اطلاعات خصوصی و محرمانه کسی را برای اینکه صرفا عقاید آن شخص همسوی دولت آمریکا نیست، به منظور بی‌اعتبار کردن او استفاده می‌کند."

Image caption ادوارد اسنودن، ۳۰ ساله، در ماه ژوئن سال جاری پس از افشای عملیات گسترده جمع آوری اطلاعات آمریکا از طریق تماس های تلفنی و اینترنت به روسیه فرار کرد

این گزارش کمی پس از تهیه مفاد قطعنامه "حق برای حفط حریم خصوصی" که از سوی کارشناسان سازمان ملل متحد تنظیم شده، منتشر شد.

این قطعنامه قرار است توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد تا پیش از پایان سال میلادی تصویب شود، اما از نظر حقوقی الزام آور نیست و بیشتر جنبه نمادین دارد.

تاریخ تازه‌ترین سند افشا شده از سوی آقای اسنودن به اکتبر ۲۰۱۲ باز می‌گردد که از سوی دفتر مدیر آزانس امنیت ملی برای مقام های دولتی آمریکا فرستاده شده بود.

در این سند از شش فرد مسلمان به عنوان "چهره های شناخته شده در سطح جهان" نام برده شده که به تبلیغ افراطی گری می پردازند و با رصد کردن فعالیت های اینترنتی آنها "ابعادی از رفتارشان هویدا شده که آنها را "آسیب پذیر " می کند و می‌توان از این ویژگی ها علیه این افراد "استفاده کرد".

براساس این سند اطلاعات مزبور عموما بر اساس "ارتباطات اینترنتی افراطگرایان سنی" و نیز منابع مربوط به پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، جمع آوری شده است.

نویسندگان این سند معتقد بوده اند رفتارهای مورد بحث می تواند "وفاداری شخص به باورهای جهادی‌ را زیر سئوال ببرد و منجر به از دست دادن موقعیت و بی اعتباری شود."

"تماشای صحنه‌های عیان جنسی و گفت‌و‌گو با دختران جوان بی تجربه و متقاعد کردن آنها برای ارتباط جنسی با استفاده از واژه هایی با بار صریح جنسی" از جمله رفتارهای این چند نفر است است که در سند آژانس امنیت ملی به آن اشاره شده است.

هیچ کدام از این شش نفر مستقیما به دست داشتن در عملیات ترورریستی متهم نشده اند اما یکی از دو نفری که به "بی بندو باری جنسی" متهم شده یک بار به جرم نفرت پراکنی علیه غیرمسلمانان به زندان رفته است.

ادوارد اسنودن، ۳۰ ساله، در ماه ژوئن سال جاری پس از افشای عملیات گسترده جمع آوری اطلاعات آمریکا از طریق تماس های تلفنی و اینترنت به روسیه فرار کرد.

او با دریافت پناهندگی موقت اجازه یافته است تا تابستان سال آینده در روسیه زندگی کند.

مطالب مرتبط