تظاهرات در اوکراین پیرامون نزاع بر سر پیمان تجاری با اتحادیه اروپا

کی یف
Image caption تظاهرات کی یف در میدان استقلال این شهر انجام شد

هزاران نفر در کی یف پایتخت اوکراین علیه اقدام ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور این کشور در خودداری از امضای موافقتنامه تجاری با اتحادیه اروپا تظاهرات کرده اند.

جمعه شب حدود ده هزار تظاهرکننده در میدان استقلال کی یف با حمل پرچم های اوکراین و اتحادیه اروپا شعار "اوکراین اروپاست" سر دادند.

گزارش ها حاکیست که پلیس ضدشورش با شدت صدها تظاهرکننده را به ضرب باتوم رانده است.

آقای یانوکوویچ که روز جمعه در اجلاس اتحادیه اروپا در لیتوانی شرکت کرده بود فشار روسیه را دلیل تصمیم خود دانست.

همزمان تظاهراتی کوچکتر در کی یف در حمایت از تصمیم رئیس جمهور اوکراین انجام شده است.

رهبران اتحادیه اروپا که در ویلنیوس پایتخت لیتوانی دیدار می کنند روز جمعه اخطار دادند که دخالت روسیه در روابط خود با جمهوری های سابق شوروی را تحمل نخواهند کرد.

خوزه مانوئل بوروسو، رئیس کمیسیون اروپا دخالت روسیه را "مغایر با موازین قوانین بین‌المللی" توصیف کرد.

آقای بوروسو گفت که اتحادیه اروپا حاضر به پذیرش "وتوی روسیه" نخواهد بود و افزود که "دوره حاکمیت محدود" در اروپا به پایان رسیده است.

آقای یانوکوویچ هفته گذشته اعلام کرد که مقدمه چینی برای امضای موافقتنامه تجاری با اتحادیه اروپا در ویلنیوس را معلق می کند. این موافقتنامه مرزها را به روی کالاها خواهد گشود و زمینه را برای تسهیل محدودیت سفر فراهم خواهد کرد.

رئیس جمهور اوکراین استدلال کرد که نمی تواند تجارت با روسیه که مخالف این توافقنامه است را فدا کند. او همچنین پیشنهاد اتحادیه اروپا برای دادن وامی ۶۱۰ میلیون یورویی را ناکافی دانست و گفت که حداقل ۲۰ میلیارد یورو برای نوسازی اقتصاد در حد استانداردهای اروپایی لازم دارد.

او روز جمعه در اظهاراتی در وبسایت ریاست جمهوری نوشت که همچنان قصد امضای این موافقتنامه را دارد اما "چند گام حیاتی هست که ابتدا باید برداشته شود."

روز جمعه علاوه بر کی یف هزاران نفر در شهر لویو در غرب این کشور تظاهرات کردند.

رهبران مخالفان خواستار تظاهرات انبوه در میدان استقلال در روز یکشنبه شده اند، جایی که در سال ۲۰۰۴ شاهد انقلاب نارنجی اوکرایینی ها بود.

ویتالی کلیتشکو، قهرمان بوکس جهان و از مخالفان سرشناس این کشور به جمعیت تظاهرکننده در کی یف گفت: "امروز آنها رویای ما را ربودند، رویای زندگی در یک کشور عادی."

قرار بود امضای این موافقتنامه تجاری یکی از دستاوردهای اجلاس سران اتحادیه اروپا در ویلنیوس و نشانه موفقیت این اتحادیه در گسترش روابط با کشورهای اروپای شرقی باشد.

مطالب مرتبط