طراح تفنگ کلاشنیکوف درگذشت

میخائیل کلاشنیکوف بارها از سوی مقام های شوروی سابق و روسیه مورد قدردانی قرار گرفت
توضیح تصویر،

میخائیل کلاشنیکوف بارها از سوی مقام های شوروی سابق و روسیه مورد قدردانی قرار گرفت

میخائیل کلاشنیکوف، مخترع تفنگی با همین نام، در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

این سلاح یکی از پر استفاده ترین تفنگ های خودکار در جهان است.

این تفنگ، که در ایران به "کلاشینکوف" معروف است، پس از انقلاب به سلاح سازمانی سپاه پاسداران تبدیل شد.

یکی از دلایل محبوبیت و فراوانی آن در سراسر جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه و کشورهای بلوک شرق سابق، ساده بودن ساخت و راحتی تمیز کردن، نگهداری و استفاده از آن است.

به همین دلایل و همچنین ارزانی آن نسبت به تفنگ های خودکار دیگر، نیروهای نظامی بسیاری از کشورها از آن استفاده می کنند.

در دهه های اخیر این تفنگ، یکی از اصلی ترین سلاح های نیروهای انقلابی و شبه نظامیان در سراسر جهان از جمله در ویتنام، افغانستان، آنگولا و الجزایر بوده است.

اما شاید این سلاح بخش عمده ای از شهرتش را در سال های اخیر از طریق گروه های نظامی فلسطینی که از آن استفاده می کردند و عکسی از اسامه بن لادن که او را با آن سلاح نشان می دهد به دست آورد.

میخائیل کلاشنیکوف که بارها از سوی مقام های شوروی سابق و روسیه مورد قدردانی قرار گرفت، پول زیادی از ساخت و فروش این سلاح به دست نیاورد و به گفته خودش "کاش ماشین چمن زن اختراع کرده بود".

کلاشنیکوف در ۱۰ نوامبر ۱۹۱۹ در یک خانواده رعیت روس در روستای کوریا در نزدیکی مرز فعلی روسیه با قزاقستان به دنیا آمد. او یکی از هجده فرزند خانواده اش بود که فقط شش نفرشان در کودکی نمردند.

او در سال ۱۹۳۸ به ارتش سرخ فراخوانده شد و به خاطر تخصصی که در کارهای فنی داشت به تجهیز و بهبود فناوری تانک های ارتش شوروی روی آورد.

در سال ۱۹۴۱ در جریان جنگ جهانی دوم تانکی که در آن بود هدف نیروهای آلمانی قرار گرفت و او مجروح شد و از آن پس بود که به طراحی سلاحی پرداخت که نامش را جهانی کرد.

در آن زمان تکنولوژی تولید بهترین مسلسل‌های دستی در اختیار آلمانی ها بود و ارتش شوروی همیشه از این جهت از ارتش آلمان عقب بود.

'هدف: دفاع از وطن'

توضیح تصویر،

سادگی ساخت این سلاح برای مخترعش چندان هم منفعت نداشت

زمانی که او در بیمارستان بود به تشویق دوستی طراحی این سلاح را آغاز کرد که پرسیده بود چرا روس های نمی توانند در این زمینه با آلمانی ها رقابت کنند.

"همین شد که مسلسلی دستی را برای سربازان طراحی کردم و اسمش را گذاشتم آوتومات کلاشینکووا، سلاح اتوماتیک کلاشنیکوف."

این سلاح در سال ۱۹۴۷ تکمیل شد و نام AK47 را بر خود گرفت.

ارتش شوروی تعداد زیادی از این سلاح را سفارش داد و میخائیل تیموفیویچ کلاشنیکوف نشان درجه یک استالین را دریافت کرد. این یکی از چندین جایزه و نشانی بود که او گرفت.

در هفتاد و پنجمین سالگرد تولدش توسط بوریس یلتسین، رئیس جمهور وقت روسیه به درجه سرلشگری ارتقا یافت.

اما سادگی ساخت این سلاح برایش چندان هم منفعت نداشت و پولی از میلیون ها کلاشنیکوفی که ساخته شد نصیبش نشد، چون بسیاری از کشورها راسا ساخت این سلاح را بدون آنکه حقوقی به مخترع و سازنده نخستین آن بدهند، آغاز کردند.

توضیح تصویر،

کلاشنیکوف یکی از اصلی ترین سلاح های نیروهای انقلابی و شبه نظامیان در سراسر جهان بوده است

با این حال گزارش شد که در سال‌های آخر عمر میخائیل تیموفیویچ کلاشنیکوف - در سن ۸۳ سالگی - ۳۰ درصد از سهام شرکتی آلمانی که اسم وی را روی محصولات خود از جمله چتر و آب معدنی گذاشته بود، به او واگذار شد.

اما همچنان او شهرتش را از تفنگ های خودکار AK47 دارد. اما او همواره در قبال جان کسانی که توسط این سلاح گرفته شده، سلب مسئولیت می کرد.

"هدفم این بود که سلاحی بسازم که با آن بتوان از وطنم دفاع کرد. مقصر من نیستم که این سلاح در بسیاری از نقاط آشوبزده استفاده شده. به نظرم سیاست های آن کشورهاست که باید مورد سرزنش قرار گیرد و نه طراح آن سلاح."