پیام کریسمس اسنودن: تجسس گسترده را تمام کنید

Image caption پیام آقای اسنودن دو دقیقه‌ای بود

ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، پیامی برای تبریک کریسمس به یک تلویزیون بریتانیایی داد و در آن خواستار پایان بخشیدن به تجسس گسترده شد.

او که پس از افشای جاسوسی آمریکا از شهروندان این کشور و کشورهای دیگر و سیاستمداران جهان از آمریکا فرار کرد، پیام ویدیویی دو دقیقه‌ای خود را در روسیه ضبط کرده بود.

در این پیام او می گوید: "بچه ای که امروز به دنیا بیاید، در حالی بزرگ می شود که هیچ چیزی درباره حریم خصوصی نمی داند."

آقای اسنودن که ۳۰ سال سن دارد، هم اکنون در روسیه پناهنده است.

'پرسیدن ارزانتر از جاسوسی است'

او پیامش را با اشاره به رمان ۱۹۸۴ نوشته جورج اورول آغاز کرد و گفت، دستگاه های تجسسی که او در کتاب هایش تصویر می کند با آنچه که امروز انجام می شود، غیرقابل مقایسه است.

او سپس جمله خود درباره کودکان را بیان کرد و در ادامه اش گفت: "آنها هیچ گاه نمی فهمند چطور می توانند لحظه ای برای خودشان باشند بدون آنکه چیزی از آنها ضبط یا تحلیل شود."

آقای اسنودن در پیامش، مخاطبان را دعوت کرد تا وارد بحث درباره این موضوع شوند که تا چه حد می توان به تکنولوژی و دولت هایی که برای آن قانون تعیین می کنند و آن را به خدمت می گیرند اعتماد کرد.

او گفت: "همراه هم ما می توانیم به توازن بهتری برسیم، تجسس گسترده را تمام کنیم و به دولت ها یادآوری کنیم که اگر می خواهد بداند ما چه احساسی به آنها داریم، پرسیدن از خودمان ارزان تر تمام می شود تا جاسوسی کردن از ما."

Image caption اوباما وعده داده که سیستم جمع‌آوری اطلاعات در آمریکا مورد بررسی قرار بگیرد

کانال ۴، نام یک شبکه تلویزیونی عمومی در بریتانیاست که هر سال یک پیام کریسمس متفاوت پخش می کند. چیزی در مقابل آنچه که ملکه بریتانیا صادر می کند.

از جمله کسانی که پیام کریسمس متفاوتی برای کانال ۴ فرستاده اند، می توان به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، اشاره کرد.

'خسارات بی‌دلیل'

پیشتر در این هفته، ادوارد اسنودن به واشنگتن پست گفته بود که از بعد شخصی برای او ماموریتش به پایان رسیده و او برنده این ماجرا شده است.

او در اواخر ماه مه بود که با مقدار قابل توجهی اطلاعات از آمریکا گریخت و اول ماه اوت توانست از روسیه پناهندگی موقت بگیرد.

آمریکا این شهروند کشورش را به جاسوسی متهم می کند.

در گفتگوی خود با روزنامه واشنگتن پست، آقای اسنودن گفت: "من نمی خواستم جامعه را تغییر بدهم، من می خواستم فرصتی در اختیار جامعه بگذارم که اگر خواست خودش را تغییر دهد."

هفته گذشته یک قاضی فدرال حکم کرد که جمع‌آوری گسترده اطلاعات از تلفن های مردم با قانون اساسی مغایر است.

در تحولی جداگانه هم یک گروه ویژه که رئیس جمهوری آمریکا برای نظارت بر کار سازمان های امنیتی تعیین کرده بود، توصیه کرد که شیوه های جمع آوری اطلاعات عوض شود.

هم قاضی و هم اعضای این گروه گفتند شواهد چندانی در دست نیست که نشان دهد، این شیوه از جمع آوری اطلاعات به جلوگیری از حملات تروریستی منجر شده باشد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا وعده داده که در ماه ژانویه سال میلادی آینده درباره توصیه های گروه ویژه ای که بر کار جمع آوری اطلاعات نظارت داشته بیانیه ای صادر خواهد کرد.

او در آخرین نشست مطبوعاتی خود در سال ۲۰۱۳ میلادی گفت که شیوه های کاری سازمان امنیت ملی آمریکا دوباره بررسی خواهد شد.

از نظر رئیس جمهوری آمریکا، ادوارد اسنودن با نشر اطلاعاتی که در اختیار داشته "خسارات بی دلیلی" به کشور وارد کرده است.

مطالب مرتبط