اختلاف نظر کارشناسان در مورد علت مرگ یاسر عرفات

Image caption علت مرگ عرفات همچنان مبهم است

بین کارشناسان روسی و سوئیسی بر سر علت مرگ یاسر عرفات اختلاف نظر بروز کرده است.

روز پنجشنبه، ٥ دی (٢٦ دسامبر)، ولادیمیر اویبا، رئیس سازمان امور پزشکی و زیست شناسی فدرال روسیه، گفت که در آزمایش جسد یاسر عرفات، رهبر سابق فلسطینیان، علائمی از مسمومیت با رادیو اکتیو یافت نشده و او به مرگ طبیعی درگذشته است.

در مقابل، فرانسوا بوشو، مدیر موسسه رادیوفیزیک لوزان در سوئیس، که نمونه هایی از جسد یاسر عرفات را آزمایش کرده، نتیجه اعلام شده توسط کارشناسان روسی را غیرقابل قبول دانسته و گفته است که "روس‌ها بدون ارائه شواهد یا استدلال علمی، نظری را ابراز داشته‌اند که از نظر من فاقد اعتبار است و صرفا یک موضعگیری سیاسی محسوب می‌شود."

آقای بوشو کارشناسان روسی را به خاطر اینکه نتیجه تحقیقات خود را منتشر نکرده‌اند، مورد انتقاد قرار داد.

این کارشناس سوئیسی در آزمایش‌های مربوط به علت مرگ یاسر عرفات و تدوین گزارش کارشناسان سوئیسی در این زمینه مشارکت داشت. این گزارش روز ٧ نوامبر منتشر شد و در آن آمده است که سطح پولونیوم یافت شده در نمونه‌های برداشته شده از جسد یاسر عرفات بسیار بالا و حدود بیست برابر میزان معمول بوده است. پولونیوم یک عنصر شیمیایی بسیار رادیواکتیو است.

فرانسوا بوشو گفت که وجود چنین میزانی از ماده رادیو اکتیو در انسان، می‌تواند به مسمومیت و مرگ منجر شود، هر چند تصریح نکرد که مرگ یاسر عرفات در نتیجه مسمومیت رادیو اکتیو بوده است.

Image caption تحقیقات در مورد علت "مرگ مشکوک" عرفات به درخواست همسرش، سهی، به جریان افتاده است

یاسر عرفات در سال ٢٠٠٤ بیمار شد و برای درمان به یک بیمارستان نظامی در فرانسه انتقال یافت و در نوامبر آن سال در سن ٧٥ سالگی در این بیمارستان درگذشت.

در آن زمان، به درخواست سهی، بیوه یاسر عرفات، جسد او بدون کالبد شکافی و انجام آزمایش‌هایی برای مشخص کردن علت مرگ، به کرانه باختری رود اردن انتقال یافت و در آرامگاهی در شهر رام‌الله، مقر تشکیلات خودگردان فلسطینی، به خاک سپرده شد.

نبش قبر

وجود شایعاتی در مورد علت مرگ یاسر عرفات از جمله احتمال مسمومیت عمدی او باعث شد تا بعدها، خانواده عرفات با نبش قبر و نمونه‌برداری از جسد رهبر سابق فلسطینیان موافقت کند.

انتشار گزارش‌های مربوط به مرگ یکی از منتقدان دولت روسیه در لندن در اثر مسمومیت با پولونیوم، احتمال مسمومیت عمدی یاسر عرفات را قوت بخشیده بود.

در نوامبر سال ٢٠١٢، با نبش قبر یاسر عرفات، از جسد او نمونه برداری شد و نمونه‌ها برای آزمایش در اختیار متخصصان فرانسوی، روسی و سوئیسی قرار گرفت.

Image caption نبش قبر و نمونه برداری از جسد عرفات نیز هنوز علت مرگ او را مشخص نکرده است

رئیس سازمان پزشکی و زیست شناسی فدرال روسیه گفته است که کارشناسان فرانسوی هم احتمال مسمومیت رادیو اکتیو را رد کرده و متخصصان سوئیسی نظر قبلی خود در این مورد را پس گرفته‌اند و تمام متخصصان مرتبط با تحقیقات در این زمینه، نتیجه‌گیری روسیه را مورد تایید قرار داده‌اند.

آقای بوشو در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، اظهارات مقام روسی را "کذب محض" توصیف کرد و گفت که "اطمینان می‌دهم که نظر قبلی ما تغییری نیافته است."

وی گفت که گزارش کارشناسان روسی را ندیده است و افزود که مقامات فلسطینی که این گزارش را دریافت کرده‌اند به او گفته‌اند که نتیجه‌گیری روس‌ها شبیه به نتیجه‌گیری کارشناسان سوئیسی بوده است. این کارشناس سوئیسی از نظر متفاوت مقام روسی اظهار تعجب کرد.

در مورد واکنش مقامات فلسطینی به اختلاف نظر کارشناسی در مورد مسمومیت یاسر عرفات، خبرگزاری ریا نووستی روسیه به نقل از سفیر فلسطینی‌ها در مسکو گزارش کرده است که تشکیلات خودگردان فلسطینی برای نظر کارشناسان روسی احترام قائل است اما در نظر دارد به تحقیقات در مورد مرگ عرفات ادامه دهد.

برخی منابع فلسطینی این احتمال را مطرح کرده‌اند که ماموران اطلاعاتی اسرائیلی به نحوی توانستند یاسر عرفات را مسموم کنند. اسرائیل این اتهام را رد کرده است.

مطالب مرتبط