پوتین: تا نابودی کامل تروریست‌ها مبارزه خواهیم کرد

Image caption یک مامور پلیس ۲۹ ساله از قربانیان حمله انتحاری اولین کسی بود که به خاک سپرده شد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی اش به مناسبت سال نو برای اولین بار خطاب به مردم کشورش به بمب گذاری های انتحاری در شهر ولگاگراد که به کشته شدن سی و چهار نفر منجر شد اشاره کرد.

او گفت: "ما در مقابل قربانیان اقدامات شنیع تروریستی سر تعظیم فرود می آوریم. ما با شدت هر چه تمام‌تر به مبارزه با تروریست‌ها تا نابودی کامل آن ها ادامه خواهیم داد."

یک مامور پلیس ۲۹ ساله از قربانیان انفجار ایستگاه راه آهن اولین کسی بود که امروز سه شنبه ۳۱ دسامبر (۱۰دی) به خاک سپرده شد.

در همین حال با درگذشت یکی از مجروحان انفجار انتحاری روز یکشنبه، شمار قربانیان این حمله به ۱۸ نفر و با مرگ یک مجروح انفجار انتحاری روز دوشنبه، شمار قربانیان آن به ۱۶ نفر افزایش پیدا کرد.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت بمب گذاری های انتحاری را که به اعتقاد کمیته تحقیقاتی به هم مرتبطند، به عهده نگرفته است، اما گفته می شود که این حملات شبیه حملات قبلی شبه نظامیان مسلمان از منطقه شمال قفقاز بوده است.

خبرنگار بی بی سی گزارش می دهد که در خیابان های شهر ولگاگراد اتوبوس های مخصوص حمل پلیس و نفرات ارتش دیده می شوند.

مردم پیش از ورود به فروشگاه ها مورد بازرسی قرار می گیرند و به گفته سخنگوی دایره امنیت منطقه، ۵۰۰۰ مامور امروز صبح در شهر ولگاگراد به ماموریت گماشته شده اند.

مردم شهر ولگاگراد از تشدید تدابیر امنیتی راضی اند ولی از این بابت ابراز تاسف می کنند که بعد از اولین بمب گذاری در ماه اکتبر چنین تدابیری به کار گرفته نشد.

شهر ولگاگراد که یک میلیون جمعیت دارد در دوران جنگ جهانی دوم استالینگراد نامیده می شد و امسال مراسم یادبودی به مناسبت هفتادمین سالگرد جنگ استالینگراد، برگزار کرد.

حملات انتحاری اخیر، چند روز قبل از جشن سال نو و شش هفته قبل از بازی های المپیک زمستانی روی داد.

ولگاگراد در هفتصد کیلومتری شمال شرق سوچی، محل برگزاری این بازی ها واقع است.

حملات انتحاری در نزدیکی منطقه بی ثبات قفقاز روسیه موجب نگرانی از بابت برگزاری بازی های المپیک در شهر سوچی شده است.

اما رئیس بازی های المپیک ابراز اطمینان کرده است که مقامات روسیه به خوبی از عهده تضمین امنیت این بازی ها برخواهند آمد.

مطالب مرتبط