‏'مطالب صورتی برای زنان'؛ جهت‌گیری جنسیتی رسانه‌ها در آمریکا

Image caption حتی در موضوعاتی که به طور مستقیم به زنان مربوط می‌شود، رسانه‌ها اغلب با مردان مصاحبه می‌کنند

یک سازمان حامی زنان در آمریکا می‌گوید رسانه‌ها در این کشور همچنان جهت‌گیری‌های جنسیتی دارند و سهم زنان در رسانه‌ها هنوز با مردان برابر نشده است.

"مرکز رسانه‌ای زنان" در گزارش سالانه‌ای که درباره چگونگی پوشش خبری و میزان حضور زنان و توجه به مسائل آنان در رسانه‌های آمریکایی منتشر کرده، از این انتقاد کرده است که همچنان اغلب برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در ایالات متحده، "مردانه" هستند.

طبق این گزارش درباره سال ۲۰۱۳ که به‌تازگی منتشر شده، حتی در موضوعاتی که به طور مستقیم به زنان مربوط می‌شود، یعنی موضوعاتی مانند پیش‌گیری از بارداری، سقط جنین، حقوق زنان و بچه‌دارشدن برنامه‌ریزی‌شده، رسانه‌ها بیشتر به سراغ مردان رفته‌اند تا زنان.

مرکز رسانه‌ای زنان، یک سازمان حمایتی و کنش‌گر است که می‌گوید برای دیده‌شدن زنان و دختران در رسانه‌ها و تقویت آنان تلاش می‌کند.

این سازمان غیرانتفاعی را جین فوندا، رابین مورگان و گلوریا استاینم راه انداخته‌اند که خود سابقه کنش‌گری در حوزه زنان دارند.

این گزارش می‌گوید با توجه به آن‌که رسانه‌ها از موثرترین گروه‌های مرجع در جامعه آمریکایی هستند، تصویری که از زنان در رسانه‌ها ارائه می‌شود اهمیت بالایی دارد.

با سرعت فعلی پیشرفت زنان در سیاست، اقتصاد، کارآفرینی و سازمان‌های غیر انتفاعی، این گزارش اشاره کرده است که پیش‌بینی می‌شود زنان تا سال ۲۰۸۵ میلادی، یعنی بیش از ۶۰ سال دیگر، به جایگاهی برابر با مردان دست پیدا کنند.

کارهای 'صورتی' برای زنان

Image caption گلوریا استاینم، رابین مورگان، جین فوندا

مرکز رسانه‌ای زنان می‌گوید در سال گذشته، شمار مطالبی که نویسنده آنها مرد بود و روی جلد روزنامه‌ها و مجلات آمد، سه برابر مطالبی بود که زنان نوشته بودند.

در برنامه‌‌های خبری تلویزیونی روزهای یک‌شنبه که از پربیننده‌ترین برنامه‌ها در آمریکا هستند، یک‌چهارم از مهمانان برنامه‌ها زن بوده‌اند.

در اغلب رسانه‌ها، "موضوعات صورتی" به زنان واگذار می‌شود؛ موضوعاتی مانند آشپزی، بچه‌داری، دکور و مُد.

این مسئله محدود به رسانه‌های متعارف هم نیست. در حالی که آمار می‌گوید حدود نیمی از مشتریان بازی‌های رایانه‌ای زنان هستند، حدود ۹۰ درصد از برنامه‌نویسان و طراحان این بازی‌ها، مرد هستند.

درباره رسانه‌های نوین مانند شبکه‌های اجتماعی آنلاین، شمار زنان بیش از مردان است ولی آنها درباره حریم خصوصی خود ملاحظه‌کارتر هستند و این باعث شده فعالیتی کمتر از مردان داشته باشند.

گزارش مرکز رسانه‌ای زنان می‌گوید پیش‌داوری‌ها و کلیشه‌های جنسیتی درباره نقش اجتماعی زنان، همچنان در رسانه‌ها رایج است.

در این باره از جمله به نحوه پوشش خبری استعفای دیوید پترائوس، مدیر سابق سی‌آی‌ای، اشاره شده است که در اغلب رسانه‌ها، بر خصوصیاتی مانند رنگ سبز چشمان زنی که گفته شد با او ارتباط داشته، تاکید می‌شده است.

این گزارش با اشاره به تحقیقات قبلی می‌‌گوید محتوای این رسانه‌ها به زنان و دختران این‌طور می‌آموزد که خود را یک موضوع جنسی ببینند. تحقیقات دانشگاهی می‌گوید این تاثیرگذاری از سن شش سالگی دختران آغاز می‌شود.

مرکز رسانه‌ای زنان در این باره پیشنهادها و توصیه‌هایی هم به رسانه‌ها کرده تا این شکاف جنسیتی را رفع کنند.

از جمله به مدیران رسانه‌ها یادآوری کرده است که چنین رویکردی می‌تواند به اعتبار این رسانه‌ها لطمه بزند.

این گزارش به دبیران رسانه‌ها پیشنهاد داده هنگام تاکید بر جنبه‌های جنسیتی و ظاهری زنان، به موارد مشابه بین مردان هم توجه کنند.

مرکز رسانه‌ای زنان همچنین می‌گوید اگر رسانه‌ها بیشتر به نظرات کاربران و واکنش‌های آنان توجه کنند، چنین سوگیری‌هایی کمتر می‌شود.

این گزارش بر وضعیت رسانه‌ها در آمریکا تمرکز داشته و در این باره به وضعیت رسانه‌های جهانی نپرداخته است. اما انتقادهای مشابهی درباره وضعیت رسانه‌ها در دیگر کشورهای صنعتی نیز مطرح بوده است.

مطالب مرتبط