دختر خدمتکار ده ساله پاکستانی زیرشکنجه جان سپرد

کشته شدن یک دختر خدمتکار ده ساله در استان پنجاب پاکستان نگرانی از بابت امنیت کودکان کار را باردیگر در کانون توجه قرارداده است.

زنی که این دختر برای او کار می کرد اعتراف کرده است که دختر خدمتکار زیر کتک های او جان باخته است

سارمان های مدافع حقوق بشر می گویند که قوانین کار پاکستان کودک آزاری در این کشور را نادیده می گیرد و این درحالی است که حدود نیمی از جمعیت پاکستان زیر ۱۸ سال دارند.

در دهکده زادگاه این دخترده ساله، از پشت دیوار خانه های گلی صدای شیون وزاری به گوش می رسد.

نام این دهکده موزا جیندراکا به معنای "مکان حافظ زندگی" است، اما در حال حاضر اهالی آن به عزای دختر ده ساله ای نشسته اند که تاحد مرگ کتک خورد و جان سپرد.

ارم رمضان این دخترده ساله برای کمک به معاش خانواده اش به لاهور رفرستاده شده بود تا برای یک خانواده متوسط بعنوان خدمتکار و آشپز کارکند.

دو خواهر دیگر او هم بعنوان خدمتکار برای خانواده های دیگر کارمی کنند.

اما ارم با کفن سفید به دهکده اش باز گردانده شد.

زبیده بی‌بی، مادر ارم که یک دستش را در تصادف حین کار از دست داده است می گوید که مجبور بود سه دخترش را بدون حمایت مالی شوهرش بزرگ کند.

زبیده بی بی می گوید که چاره دیگری، به جز فرستادن دخترهایش برای کار نداشته است و فکر می کرده که زندگی در یک خانواده مرفه برای دخترهایش بهتر از گدایی درخیابان است اما خبرنداشت که کوچک ترین دخترش را به شکنجه گاه می فرستد.

زبیده بی‌بی به اشتباه خود اعتراف کرده و می‌گوید حال باید عذاب به خاک سپردن دخترش را بکشد اما احساس گناهش را نمی تواند به خاک بسپارد.

تصادف

پزشکان بیمارستانی که ارم به آن منتقل شده بود می گویند که او قبل از حمل به بیمارستان جان سپرده بود و روی بدنش آثار شکنجه و جای کبودی طناب روی مچ پا و دستان او دیده می شد.

خانواده محمود، کارفرمای این دختر او را به بیمارستان برده بودند و در پی تشخیص پزشکان، پلیس فورا این خانواده را بازداشت کرد.

Image caption نصیره محمود اعتراف کرد که دخترک خدمتکار را تا پای مرگ با یک لوله فلزی کتک زده بود.

دخترک خدمتکار با ضربات یک لوله فلزی کشته شده بود که در خانه خانواده محمود به همراه طنابی که با آن دست و پای دخترک را می بستند، پیدا شد.

ناصره محمود زن کارفرمای ایرام اعتراف کردکه ایرام را با این لوله جلوی چشم پسر شانزده ساله اش کتک زده بود.

در زندان خانم ناصره محمود مشغول خوردن چای و بیسکویت بود و در مورد این ماجرا خیلی راحت جواب داد که فقط یک تصادف بوده و تصور نمی کرد که ارم کشته شود و افزود: "سه بار از من پول دزدیده بود. عصبانی شدم همین . می گفت خوابش می آید منهم دست و پایش ر ا بستم و رفتم شام بپزم."

پلیس می گوید که مرگ ارم تصادفی نبوده و او دست و پا بسته آخرین نفس هایش را کشیده است.

عمر چیما افسر پلیسی که به پرونده قتل ایرام رسیدگی می کند گفت که خانواده محمود فورا به شکنجه ایرام اعتراف کرد.

دستمزد ماهانه ایرام ۱۴ پوند انگلیس بوده است. مبلغ ناچیزی که این دختر دهساله برای آن جان باخت.

درست در همان هفته ای که ارم کشته شد عذرا دختر خدمتکار پانزده ساله دیگری که در لاهور خدمتکار بود بعد از تجاوز جنسی به دار آویخته شد و جان سپرد.

Image caption سازمان های مدافع حقوق بشر می گویند که بیش از ۱۲ میلیون کودک برای پول در آوردن به خیابان ها پناه می برند یا در خانه غریبه ها کار می کنند

جامعه حافظ حقوق کودکان می گوید که سالانه از ۲۰ مورد نظیر ارم و عذرا گزارش دریافت می کند.

به گفته سجاد چیما نماینده این جامعه هرقانونی که در مورد کودکان تاکنون وضع شده است به اجرا در نمی آید چون هیچ مکانیزم اداری برای نظارت براجرای آن وجود ندارد.

آقای چیما هم چنین می گوید: "سازمان ملل متحد به دولت پاکستان توصیه کرده است که سیاستی برای حفاظت از کودکان در پیش بگیرد."

سازمان های مدافع حقوق بشر می گویند که بیش از ۱۲ میلیون کودک برای پول در آوردن به خیابان ها پناه می برند یا در خانه غریبه ها کار می کنند.

بدون قانون نمی توان از این کودکان محفاظت کرد.

مراسم خاک سپاری ارم به پایان می رسد.

روبروی گور کوچک ایرام، زمین سرسبزی است که او قبل از آن که کودکی و زندگی کوتاهش به دلایل بیرحمی، بی تفاوتی مقامات دولتی و فقر به پایان برسد، با دیگر کودکان در آن بازی می کرد.

مطالب مرتبط