وزیر دفاع اسرائیل از وزیر خارجه آمریکا عذرخواهی کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption کری (راست) نتانیاهو (وسط) و یعلون (نفر اول از چپ). نتانیاهو هم از اظهارات یعلون انتقاد کرد

وزیر دفاع اسرائیل از انتقاد از رویکرد وزیر خارجه آمریکا به مذاکرات صلح با فلسطینیان عذرخواهی کرده است.

روز چهارشنبه، ۲۵ دی (۱۵ ژانویه)، وزارت دفاع اسرائیل بیانیه‌ای را منتشر کرد که در آن از "اظهارات منتسب" به موشه یعلون، وزیر دفاع در مورد بی اثر بودن تلاش‌های جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای پیشبرد مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان ابراز تاسف شده است.

پیشتر، روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت نوشته بود که آقای یعلون در یک محفل خصوصی گفته است که برنامه صلح وزیر خارجه آمریکا اقدامی "از روی احساسات وسواس‌گونه به شیوه منجی آخرالزمان" است و طرح جان کری برای حفظ امنیت اسرائیل در جریان مذاکرات صلح "ارزش کاغدی که روی آن نوشته شده را هم ندارد."

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه خود گفته است که "وزیر دفاع از اینکه اظهارات منتسب به او باعث رنجش وزیر خارجه آمریکا شده بسیار متاسف است."

این بیانیه می‌افزاید که اسرائیل و ایالات متحده "هدف مشترکی" را در پیشبرد مذاکرات صلح با فلسطینیان پی می‌گیرند و "اسرائیل از تلاش‌های آقای کری در این راستا قدردانی می‌کند."

انتشار سخنان موشه یعلون در مورد اقدامات جان کری واکنش تند کاخ سفید را نیز در پی داشت. دفتر رئیس جمهوری آمریکا گفت که با توجه به اهمیتی که ایالات متحده برای امنیت اسرائیل قایل است، این سخنان "نامناسب" بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزارت دفاع اسرائیل از اظهارات "منتسب" به یعلون عذرخواهی کرده است

با توجه به روابط نزدیک آمریکا و اسرائیل، ناظران لحن بیانیه کاخ سفید را بسیار تند توصیف کردند.

به گزارش یدیعوت آحارونوت، آقای یعلون گفته بود که جان کری نمی‌تواند در مورد اختلاف اسرائیل و فلسطینیان، موضوع تازه‌ای را به او بیاموزد.

براساس این گزارش، وزیر دفاع اسرائیل ابراز امیدواری کرده بود که ده دیدار جان کری از منطقه در طول ده ماه قبل، "به کوشش او برای برقراری صلح خاتمه دهد و باعث شود که توان خود را در جای مفید دیگری به کار گیرد."

واکنش دولت آمریکا

وی افزوده بود که "تنها چیزی که ممکن است ما را از دیدارهای مکرر جان کری حفظ کند این است که جایزه نوبل را بگیرد و ما را به حال خود بگذارد."

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این اظهارات گفته بود که وزیر دفاع اسرائیل پیشنهادهای جان کری را به شکلی نادرست جلوه داده است.

حق نشر عکس AP
Image caption ظاهرا یعلون گفته بود که بی‌صبرانه منتظر است کری دست از تلاش‌های خود بردارد

وی گفته بود "جان کری و تیم او بدون وقفه کوشیده‌اند تا صلحی پایدار و متضمن امنیت اسرائیل را تحقق بخشند زیرا ایالات متحده عمیقا به آینده اسرائیل و مردم اسرائیل متعهد است."

سخنان موشه یعلون حتی انتقاد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را نیز در پی آورد.

جان کری کوتاه مدتی پس از انتصاب به سمت وزیر امور خارجه آمریکا، تلاش‌هایی را آغاز کرد تا مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان را که مدتها راکد مانده بود به جریان اندازد و در نتیجه، در ماه ژوئیه سال گذشته، دو طرف پس از چند سال وقفه، با از سرگیری مذاکرات توافق کردند.

با وجود تلاش‌های آمریکا و برخی امتیازاتی که دو طرف به یکدیگر داده‌اند، هنوز نشانه‌ای از آمادگی آنان برای مصالحه به منظور پیشرفت سریع به سوی حل اختلافات دیده نمی‌شود.

شرط اصلی فلسطینیان برای صلح با اسرائیل، خروج اسرائیل از تمامی اراضی اشغالی در جنگ سال ۱۹۶۷ از جمله بخش شرقی شهر بیت المقدس (اورشلیم) و برچیدن شهرک های یهودی نشین در این اراضی است تا فلسطینیان، کشور مستقل خود را در این اراضی تشکیل دهند.

در مقابل، اسرائیل تاکید دارد که بدون کسب اطمینان کافی از اینکه امنیت این کشور از سوی همسایگان عرب از جمله کشور مستقل فلسطینی، به مخاطره نخواهد افتاد، قادر به قبول خواست فلسطینیان نیست و در هر حال، "اورشلیم یکپارچه" را پایتخت خود می داند.

مطالب مرتبط