انتقاد علنی در سازمان ملل از واتیکان درباره آزار جنسی کودکان

حق نشر عکس AFP
Image caption هیئت اعزامی واتیکان به دفعات درخواست کرد که برای آماده‌کردن پاسخ‌هایش وقت تنفس بگیرد

در یکی از جلسات کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد، برای نخستین‌بار به طور علنی از واتیکان درباره نحوه برخورد با آزار جنسی کودکان توسط کشیش‌های مسیحی انتقاد شده است.

در این جلسه مقامات واتیکان، مرکز کلیسای کاتولیک، زیر رگباری از پرسش‌های سنگین قرار گرفته‌اند که چرا جزئیات این آزارهای جنسی را منتشر نمی‌کنند و توضیحی نمی‌دهند که برای جلوگیری از تکرار این رفتارها در آینده چه می‌کنند.

در دهه‌های گذشته سوء استفاده جنسی از کودکان توسط کشیشان، از بحث‌برانگیز‌ترین مسائلی بوده که کلیسای کاتولیک با آن روبه‌رو شده است.

در جلسه روز پنج‌شنبه ۱۶ ژانویه، ۲۶ دی ماه، سر اسقف سیلوانو توماسی، نماینده ناظر واتیکان در مقر سازمان ملل متحد در ژنو، گفت چنین جرایمی "غیرقابل‌توجیه" هستند و "مصونیت" همه کودکان باید حفظ شود.

در ماه گذشته میلادی، واتیکان حاضر نشد به درخواست کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد، سی آر سی، درباره آزار جنسی کودکان اطلاعاتی بدهد.

مرکز مسیحیت کاتولیک در این باره گفته بود این اطلاعات را تنها در صورتی ارائه می‌کند که یک کشور دیگر آنها را برای رسیدگی قضایی بخواهد.

انتقاد از 'شفاف‌نبودن' واتیکان

حق نشر عکس AFP
Image caption پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان، ماه گذشته اعلام کرد که قرار است کمیته‌ای در واتیکان برای مبارزه با آزار جنسی کودکان در کلیسا تشکیل شود

ایموژن فولکس، خبرنگار بی‌بی‌سی در ژنو، گزارش می‌دهد که واتیکان از ابتدا با آمادگی برای یک جلسه سنگین و سخت به این نشست رفته بودند.

این جلسه به طور زنده پخش شده است.

قربانیان آزار جنسی گفته‌اند امیدوارند این نشست، تشکیلات مذهبی کاتولیک را وادار کند که به "پنهان‌کاری" در این باره پایان دهد.

پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان، ماه گذشته اعلام کرد که قرار است کمیته‌ای در واتیکان برای مبارزه با آزار جنسی کودکان در کلیسا تشکیل شود.

واتیکان یکی از امضاکنندگان پیمان حقوق کودک سازمان ملل متحد است. این پیمان‌نامه، ضمانت حقوقی دارد که برای حمایت از آسیب‌پذیرترین بخش جامعه یعنی کودکان و پرورش آنان تشکیل شده است.

با وجود افشاگری‌های متعدد درباره سوء استفاده جنسی کشیش‌ها از کودکان در اروپا و دیگر قاره‌ها، واتیکان دو دهه گذشته گزارشی درباره میزان پیشرفت در اجرای این پیمان‌نامه ارائه نکرده است.

پاپ در یکی از وعظ‌های خود گفته است که رسوایی‌های آزار جنسی کودکان، "مایه شرم کلیسا" بوده‌اند.

در نشست ژنو، سارام اوویدو، عضو کمیته حقوق کودک گفت: "واتیکان هنوز برای بازرسی از کسانی که متهم به سوء استفاده جنسی هستند و یا پی‌گرد حقوقی آنان هیچ ساز و کاری ایجاد نداده است."

یک سوال دیگر این کمیته از مقامات واتیکان این بوده است که چرا این مرکز مسیحیت کاتولیک جهان همچنان آزار جنسی کودکان را "خلاف اخلاقیات" می‌خواند به جای این که آن را "جنایت علیه کودکان" بشمارد.

منتقدان واتیکان 'کلافه' شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption برخی از ناظران این جلسه گفته‌اند از این بابت کلافه شده‌اند که پاسخ‌های روشن و واضحی نگرفته‌اند

سر اسقف توماسی در این جلسه درباره پی‌گرد حقوقی متجاوزان، گفت که آن کشیش‌های متخلف "شهروند کشور خود بوده‌اند و در نظام قضائی خود به اعمال آنان رسیدگی می‌شود".

اما در پاسخ به این سوال که آیا واتیکان، اسقف لهستانی متهم به آزار جنسی کودکان را تحویل خواهد داد، گفت که بازپرس‌های واتیکان در حال تحقیق از او هستند.

ژوزف وسولوفسکی، فرستاده ویژه پاپ به جمهوری دومینیک، در ماه سپتامبر و در پی اتهام سوء استفاده جنسی از کودکان، به واتیکان فرا خوانده شده بود.

هرچند سوال‌ها متعدد و گسترده بوده ولی دسته‌دسته مطرح شده‌اند و به هیئت اعزامی واتیکان هم فرصت داده شده برای آماده‌کردن پاسخ‌هایش، وقت تنفس بگیرد.

برخی از ناظران این جلسه گفته‌اند از این بابت کلافه شده‌اند که پاسخ‌های روشن و واضحی نگرفته‌اند.

در عین حال باربارا بلین، رئیس یکی از گروه‌های نماینده قربانیان آمریکایی آزار کودکان در کلیسای کاتولیک، به بی‌بی‌سی گفته که این جلسه "قربانیان را در سرتاسر جهان امیدوار کرده است".

او گفته است با این حال این جلسه "ثبت کرد که مقامات واتیکان چه‌قدر از پاسخ‌دادن به سوال‌ها طفره رفتند با این که ادعا می‌کنند در این باره شفاف هستند".

مطالب مرتبط