محمد مرسی برای چهارمین بار محاکمه می‌شود

حق نشر عکس b

به گفته منابع قضایی مصر، محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده این کشور به دلیل توهین به سیستم قضایی برای چهارمین بار در دادگاه حضور خواهد یافت.

قرار است آقای مرسی به همراه ۲۴ نفر از سیاستمداران، فعالان، چهره‌های رسانه‌ها و وکلا به دلیل اتهاماتی جدید محاکمه شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اتهام جدید آقای مرسی به زمانی که او در قدرت بود مربوط می‌شود. در آن زمان او در یک سخنرانی عمومی با نام بردن از یک قاضی او را متهم کرد که در جریان انتخابات قبلی در تقلب دست داشته است.

آقای مرسی در ژوئیه سال گذشته پس از بروز درگیری‌هایی در کشور از قدرت برکنار شد و حزب وابسته به او، اخوان المسلمین به عنوان سازمانی تروریستی اعلام شد.

به گفته خبرنگاران اتهام جدید نشان می‌دهد که ارتش مصر قصد ندارد که از فشارهای وارده به اخوان المسلمین بکاهد.

قرار بود آقای مرسی در ۱۱ ماه جاری میلادی به اتهام کشتار معترضان در مقابل ساختمان ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ محاکمه شود، اما این دادگاه پس از آنکه بدی هوا مانع شد که هلی‌کوپتر حامل او از اسکندریه خارج شود، به تعویق افتاد.

اتهامات جدید آقای مرسی در حالی مطرح شده که در جریان همه‌پرسی اخیر در این کشور "۹۸ درصد رای‌دهندگان" به قانون اساسی جدید کشور رای دادند.

کمیته انتخاباتی مصر گفته است حدود ۳۹ درصد از ۵۳ میلیون واجد شرایط، در این همه‌پرسی رای داده‌اند.

گفته شده که رای مثبت مردم به معنای مشروعیت بخشیدن به اقدام نظامیان در برکناری آقای مرسی است.

حامیان آقای مرسی شرکت در این همه پرسی را بایکوت کرده بودند.

قانون اساسی قبلی که در دوره ریاست جمهوری محمد مرسی در سال ۲۰۱۲ به همه‌پرسی گذاشته شد، توانسته بود مشارکت ۳۳ درصدی واجدان شرایط و رای مثبت ۶۴ درصد از شرکت‌کنندگان را جلب کند.

در آن زمان گروههای سکولار همه پرسی را تحریم کرده بودند.

مطالب مرتبط