کاردار ایران: مساله بابک زنجانی هیچ تأثیری در روابط با تاجیکستان ندارد

بابک زنجانی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کاردار سفارت ایران در تاجیکستان گفته است که قضیه بابک زنجانی در مناسبت این دو کشور تأثیر منفی نخواهد گذاشت

کاردار سفارت ایران در تاجیکستان گفته است که پرونده بابک زنجانی در مناسبات دو کشور ایران و تاجیکستان تأثیر منفی نخواهد گذاشت.

سیدمحمود صدری روز سه‌شنبه‌ ۲۸ ژانویه در یک نشست مطبوعاتی در شهر دوشنبه گفت که دادگاه در ایران مشغول رسیدگی به پرونده آقای زنجانی است.

او افزود "هر آن چیزی که حالا در رسانه‌ها در مورد بابک زنجانی مطرح می‌شود، حدس و گمان است."

برخی از رسانه‌های شرکت‌کننده در این نشست مطبوعاتی از قول آقای صدری آورده‌اند: "زنجانی هیچ نکته‌ منفی بر مناسبات ایران با تاجیکستان ندارد. ایشان به عنوان یک تاجر، مثل آنهایی که در تاجیکستان و ایران فعالیت می‌کنند، فعالیت داشته است."

همچنین آقای صدری افزوده است: "در رابطه با آقای زنجانی مسائلی مطرح است. خیلی شایعات در رسانه‌ها مطرح می‌شود. زنجانی حالا در ایران درگیر مسائل قضایی است و دادگاههای ما به آن رسیدگی می‌کنند. آن چیزی که حالا اطراف زنجانی مطرح می‌شود، این حدس و گمان است. من نمی‌توانم آن همه مسائل را تأیید و یا رد کنم."

آقای صدری همچنین در پاسخ به سؤالات خبرنگاران در مورد تعیین سفیر جدید ایران در تاجیکستان گفته است که بزودی یک فرد مسئول برای فعالیت در تاجیکستان از ایران اعزام خواهد شد، اما مشخصا از کسی نام نبرد.

او همچنین گفت که علی‌اصغر شعردوست، سفیر قبلی ایران در تاجیکستان، در کشورش مشغول فعالیتهای دیگری است. آقای صدری گفت که مسئله سفیر نیز با قضیه بابک زنجانی هیچ ربطی ندارد.

این نخستن بار است که مسئولان سفارت ایران در تاجیکستان با گذشت یک ماه از آغاز پرونده آقای زنجانی در مورد آن اظهار نظر می‌کنند.

در اواخر سال گذشته نمایندگان مجلس ایران از ارائه سندی از سوی آقای زنجانی در رابطه با انتقال ۲ میلیارد دلار به وزارت نفت ایران خبر دادند که نشاندهنده انتقال این مبلغ به حساب بانک مرکزی ایران بود.

همچنین آنها گفتند که گواهی که این تاجر ایرانی در مورد انتقال پول ارائه کرده، ظاهرا از بانک ملی تاجیکستان بوده است.

ولی مسئولان این بانک این مساله را تکذیب کردند و گفتند که هیچ گونه سندی را در مورد انتقال سرمایه در اختیار آقای زنجانی نگذاشته‌اند.

اما در پی این اتهامات وارده و اتهامات دیگر علیه آقای زنجانی، او در اوایل سال جاری میلادی در ایران بازداشت شد.

بابک زنجانی یکی از سرمایه‌گذاران ارشد ایرانی در تاجیکستان بود.

او مالک بیش از ۶۰ شرکت در کشورهای مختلف است و شرکتهای "کانت کاسمتیک" در ترکیه، بانک سرمایه‌گذاری " "Kont Investment" در تاجیکستان، مؤسسه مالی یس-اس-تی در دوبی و شرکت نفتی آی-اس-او در مالزی به او تعلق دارند.

مطالب مرتبط