رئیس جمهور اوکراین و مخالفان با برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت کردند

حق نشر عکس Getty

ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهور اوکراین و مخالفان در مورد برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری تا قبل از پایان سال جاری به توافق رسیدند.

برگزاری انتخابات زودهنگام بخشی از توافقی است که پس از ساعت‌ها مذاکره بین دولت و نمایندگان مخالف حاصل شده است.

آقای یانکوویچ گفته است که او با ایجاد دولت وحدت ملی و ایجاد تغییراتی در قانون اساسی برای کاهش قدرت رئیس جمهور موافق است.

مذاکره بین دولت و مخالفان با میانجی‌گری سه کشور عضو اتحادیه اروپا بدست آمد.

علیرغم توافق بدست آمده گزارش‌ها از بروز درگیری‌هایی پراکنده در مرکز کیف، پایتخت حکایت دارد.

ببینید: تازه‌ترین تصاویر از کی‌یف

در اوایل صبح امروز دفتر رئیس جمهور اوکراین از دستیابی به توافقی با مخالفان برای پایان دادن به بحران جاری در کشور خبر داد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، آقای یانکوویچ برای پذیرش انتخابات زودهنگام و تغییر در قانون اساسی این کشور تحت فشار قرار داشت.

به گزارش وزارت بهداشت اوکراین دور تازه خشونت ها در اوکراین که از سه شنبه گذشته ۱۸ فوریه ( ۲۹ بهمن) آغاز شد به کشته شدن دست کم ۷۷ نفر ومجروح شدن حدود ۵۷۷ نفر منجر شده است.

اما فعالان گفته اند که آمار تلفات احتمالا افزایش خواهد یافت.

روز گذشته وزاری خارجه اتحادیه اروپا با اعمال تحریم آن دسته از مقام‌های اوکراین که "مسئول خشونت‌ها" در این کشور هستند، موافقت کردند.

در بیانیه‌ای که از سوی این مقام‌ها صادر شده آمده که تحریمهای احتمالی علیه آنها شامل محدویت سفر و مسدود کردن داراییهای آنها، خواهد شد.

آتش‌بس دو روزه میان مخالفان و دولت اوکراین چند ساعت بیشتر دوام نیاورد و پلیس و معترضان دوباره در کیف پایتخت این کشور درگیر شدند.

بر اساس گزارش‌ها بیش از بیست نفر از معترضان در درگیریهای روز پنجشنبه (۲۰ فوریه) کشته شدند. به گفته شاهدان عینی بیشتر کشته‌شدگان با گلوله تک‌تیراندازان کشته شدند.

واکنش آمریکا

جان کری، وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن این خشونت ها، خواستار پایان دادن به خونریزی ها در این کشور شد.

آقای کری در این بیانیه تاکید کرده است: "خشونت ها باید متوقف شود. ما قویا استفاده از خشونت توسط نیروهای امنیتی علیه شهروندان را محکوم می کنیم و خواستار آن هستیم که عاملان این خشونت‌ها فورا برکنار شوند. مردم اوکراین و جامعه جهانی عاملان این خشونت‌ها مسئول می‌دانند و آنها را بازخواست خواهند کرد و ایالات متحده از هم اکنون تحریم‌هایی علیه آن دسته از مقام‌های اوکراینی که مسئول این خشونت‌ها هستند اتخاذ کرده است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معترضان اوایل روز جمعه اقدام به برقراری دوباره موانع در میدان استقلال کردند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یک روز پس از آنکه ده ها نفر توسط پلیس هدف گلوله قرار گرفتند، رهبران معترضان هنوز در حال رایزنی هستند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معترضان پس از تخلیه ساختمان های دولتی، دوباره آنها را اشغال کرده اند
حق نشر عکس Reuters
Image caption یک معترض در میدان استقلال
حق نشر عکس AFP
Image caption نمای کلی از میدان استقلال کی‌یف در روز جمعه

مطالب مرتبط