معترضان اوکراینی وارد کاخ ریاست جمهوری شدند

معترضان در میدان استقلال پایتخت اوکراین
توضیح تصویر،

معترضان در میدان استقلال پایتخت اوکراین

براساس گزارش دریافتی فعالان مخالف کنترل ورودی های دفاتر دولتی در کیف، پایتخت را در دست گرفته اند.

گفته شده که ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهور هم در حال حاضر در شهر خارکوف در نزدیکی مرز روسیه است.

پارلمان هم به آزادی یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق و از مخالفان دولت رای داده است.

گزارش ها همچنین از انتخاب الکساندر تورچینف، به مقام ریاست مجلس اوکراین حکایت دارد.

پیشتر گفته شد که ولادویمیر ریباک، رئیس مجلس به دلیل مشکلات سلامتی و جسمانی از مقامش کناره گیری کرده است.

تظاهرکنندگان مخالف دولت نیز همچنان میدان استقلال شهر را در اشغال خود دارند. در طول شب گذشته، ده‌ها هزار نفر در این میدان که در مرکز شهر واقع شده، ماندند.

ویتالی کلیچکو از رهبران اصلی مخالفان به معترضان گفت در صدد جلب حمایت پارلمان برای طرحی است که در آن استعفای آقای یانوکوویچ تقاضا شده است.

به گفته خبرنگاران، معترضان به توافق روز جمعه میان دولت و مخالفان با احتیاط نگاه می‌کنند و معتقدند که مفاد آن اجرا نخواهد شد.

روز جمعه، زمانی که رهبران مخالفان در میدان استقلال حاضر شدند، تظاهرکنندگان آنها را هو کردند. بسیاری از معترضان از این خشمگین هستند که رهبران مخالفان نتوانسته‌اند ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهور، را وادار به استعفا کنند.

برگزاری انتخابات زودهنگام، تشکیل دولت وحدت ملی و ایجاد تغییراتی در قانون اساسی برای کاهش اختیارات رئیس جمهور از جمله مفاد این توافق است.

این توافق با میانجیگری سه کشور اروپایی لهستان، فرانسه و آلمان حاصل شد.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی می گوید گروهی از معترضان تهدید کرده‌اند که اگر آقای یانوکوویچ تا صبح امروز (شنبه ۲۲ فوریه، ۳ اسفند) استعفا نکند، به ساختمان‌های دولتی حمله خواهند کرد.

پیشتر، با انتقال تابوت تعدادی از کشته شدگان خشونت‌های سه روز اخیر به میدان استقلال، این میدان شاهد صحنه‌های عاطفی بود.

با آنکه دولت و مخالفان به توافق رسیده‌اند، مردم اوکراین همچنان دو دسته هستند و اعتراض‌ها در بعضی از دیگر شهرها ادامه دارد.

در شهر لویو واقع در نزدیکی مرز لهستان معترضان دست به تظاهرات آرام زده و می گویند تا وقتی آقای یانوکوویچ در راس قدرت است، در خیابان ها خواهند ماند.

برعکس، شهر دونتسک در شرق اوکراین و در قلب منطقه‌ای که به آن کشور یانوکوویچ می‌گویند، کاملا آرام است. به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی مردم این شهر به طور علنی از دولت حمایت می‌کنند اما نگران آن هستند که ادامه بحران، منجر به جنگ داخلی شود.

طی سه روز اخیر ۷۷ نفر در خشونت های اوکراین کشته شدند.

ناآرامی های اوکراین از ماه نوامبر و زمانی آغاز شد که ویکتور یانوکوویچ از امضای یک قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد و به جای آن، به روسیه بیشتر نزدیک شد.