نخست وزیر ترکیه: دولت می‌تواند فیس بوک و یوتیوب را مسدود کند

حق نشر عکس AP

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی تهدیدی برای ترکیه محسوب می‌شوند، دولتش می‌تواند فیس بوک و یوتیوب را مسدود کند.

اتهام فساد علیه آقای اردوغان در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مدام تکرار می‌شود. آخرین نمونه آن مربوط به ضبط مکالمه تلفنی نخست وزیر ترکیه و پسرش در خصوص نحوه پنهان کردن مبالغ هنگفتی پول است.

به گزارش رویترز نخست وزیر ترکیه همچنین گفت دولت ترکیه آینده مردم را به فیس بوک و یوتیوب واگذار نخواهد کرد.

آقای اردوغان گفته این مطالب توسط دشمنانش ساخته و منتشر شده است. او همچنین گفته او کشورش را به خاطر فعالیت شبکه‌های اجتماعی ترک نمی‌کند.

در پی این اظهارات نخست وزیر ترکیه، عبدالله گل، رییس جمهور، گفته است دولت شبکه های اجتماعی را ممنوع نخواهد کرد ولی هر مطلبی که حریم خصوصی دیگران را نقض کند مسدود خواهد شد.

در همین حال اواخر آذر ماه امسال پلیس ترکیه ده‌ها نفر را به اتهام فساد مالی دستگیر کرد. در میان بازداشت‌شدگان نزدیکان به دولت رجب طیب اردوغان نیز بودند.

این بازداشت‌ها و پیگیری پرونده فساد به مساله‌ای دامنه‌دار در ترکیه تبدیل شده است.

از سویی دولت ترکیه دست به تغییرات و پاکسازی‌هایی در قوه قضاییه و پلیس زده است و از سوی دیگر در هفته‌های گذشته نوارهایی از مکالمات مقام‌های مختلف دولت، از جمله شخص نخست‌وزیر، منتشر شده است که این مقام‌ها بنا به آنها به فساد متهم می‌شوند.

مقام‌های دولت در مواردی اصالت این نوارها را تکذیب کرده‌اند.

حزب عدالت و توسعه از سال ٢٠٠٢ قدرت را در ترکیه به دست گرفته است. این حزب خود را میانه‌رو و طرفدار شکوفایی اقتصادی معرفی می‌کند. اما منتقدان، این حزب را به تلاش برای اسلامی کردن ترکیه و انحصارگرایی متهم می‌کنند.

مطالب مرتبط