ناظران اروپایی امکان ورود به کریمه را نیافتند

حق نشر عکس AP

بیش از پنجاه ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا که درصدد ورود به کریمه بودند، اجازه ورود به این منطقه را پیدا نکردند.

هنگامی که این افراد به یک پست بازرسی که توسط نیروهای هوادار روسیه اداره می‌شد، نزدیک شدند، تیراندازی‌های هوایی به منظور هشدار به آنها صورت گرفت. به این ناظران گفته شد که آنها مجوز ورود به کریمه را ندارند. هیچ گزارشی از تلفات احتمالی منتشر نشده است.

در تحول دیگری سفیر اوکراین در روسیه با معاون نخست وزیر روسیه برای گفت و گو در باره روابط دو کشور دیدار کرده است. وزارت امور خارجه روسیه گفته است که این مذاکرات در فضایی شفاف صورت گرفته است.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه لهستان اعلام کرده که اعضای کنسولگری خود در کریمه را به دلیل ایجاد مزاحمت توسط نیروهای هوادار روسیه از این منطقه خارج کرده است.

تماس‌های تلفنی اوباما

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با رهبران چندین کشور در باره بحران اوکراین تماس برقرار کرده است. آقای اوباما با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفت و گو کرده است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفته است که روسای جمهوری آمریکا و فرانسه هشدار داده‌اند که اقدامات جدیدی علیه روسیه به کار خواهند گرفت، مگر آن که این کشور نیروهای خود را از کریمه خارج کند.

جزئیات چنین اقداماتی مشخص نشده‌اند.

تهدید روسیه

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در کریمه: جو خشونت و تهدید به شکلی فزاینده در منطقه احساس می‌شود

در همین حال روسیه گفته است که در حال بررسی احتمال تعلیق بازرسی‌های خارجی از ذخایر سلاح‌های استراتژیک خود است. سلاح‌های هسته‌ای روسیه بخشی از سلاح‌ها هستند.

یک مقام وزارت دفاع روسیه گفته است که این اقدام احتمالی در پاسخ به تصمیم آمریکا و ناتو در تعلیق همکاری‌های نظامی با روسیه است.

'ارتش کریمه'

از سوی دیگر فردی که به عنوان نخست وزیر کریمه انتخاب شده در مراسمی، داوطلبان نیروی دفاعی هوادار روسیه را به عنوان اعضای ارتش جدید کریمه معرفی کرده است.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید این اقدام از سوی برخی کشورها نگران‌کننده قلمداد خواهد شد.

مذاکره

وزیر امور خارجه اوکراین گفته است که ناظران اروپایی غیر مسلح از سازمان امنیت و همکاری اروپا باید اجازه استقرار در کریمه را پیدا کنند.

آندری دشچیتسیا، وزیر خارجه اوکراین همچنین گفت برای حل بن‌بست کریمه حاضر به مذاکره با روسیه است.

وی خواهان تشکیل هر چه سریعتر یک گروه بین‌المللی تماس شد، گروهی که اوکراین عضو کامل آن باشد.

آقای دشچیتسیا گفت روابط خوب میان همسایه‌ها، رمز امنیت منطقه است و افزود اوکراین می‌خواهد با روسیه و مردم این کشور روابط حسنه داشته باشد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری گفت حاضر به مذاکره صادقانه، برابر و بی‌طرف با کشورهای خارجی بر سر بحران اوکراین است.

پیشتر نیز آمریکا و روسیه در ادامه تلاش برای حل بحران شبه‌جزیره کریمه، ظرف ۲۴ ساعت دو بار تماس برقرار کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از جان کری، همتای آمریکایی خود خواست به اقدامات عجولانه ای که به ضرر روابط دو کشور باشد، دست نزند و هشدار داد که تحریم، نتیجه معکوس خواهد داشت.

آقای لاوروف گفت تحریم روسیه "به شکلی اجتناب‌ناپذیر برای خود آمریکا نتیجه برعکس خواهد داشت."

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است آقای کری در این مکالمه تلفنی بر اهمیت یک راه حل دیپلماتیک و سازنده که تامین کننده منافع مردم اوکراین، روسیه و جامعه بین‌المللی باشد، تاکید کرد.

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، مشورت های دو کشور در این مورد ادامه خواهد یافت.

قبل از تماس وزرای خارجه آمریکا و روسیه نیز باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور دو کشور در تماسی تلفنی درباره بحران اوکراین گفتگو کردند.

آقای اوباما در این تماس تلفنی که یک ساعت طول کشید، حضور نیروهای نظامی روسیه در کریمه و طرح همه‌پرسی برای الحاق این شبه جزیره به روسیه را نقض حاکمیت ملی اوکراین و یکپارچگی جغرافیایی این کشور دانست و بر راه حل دیپلماتیک در این باره تاکید کرد.

آمریکا اکنون می‌گوید بیست هزار نیروی روسیه در کریمه مستقر هستند.

مردان مسلح روز جمعه به مدت کوتاهی یک پایگاه دفاع موشکی اوکراین را محاصره کردند.

جان سیمپسون، از خبرنگاران ارشد بی‌بی‌سی در شبه‌جزیره کریمه می‌گوید جو خشونت و تهدید به شکلی فزاینده در منطقه احساس می‌شود.

در پی برکناری ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهور سابق اوکراین و روی کار آمدن یک دولت جدید در این کشور، نیروهای طرفدار روسیه از یک هفته پیش کنترل کریمه را در دست گرفتند.

ویکتور یانوکوویچ پس از اعتراضات مردمی و درگیری های مرگبار میان نیروهای امنیتی دولت او و معترضان، به روسیه گریخت.

پارلمان کریمه روز پنجشنبه اعلام کرد که یکشنبه هفته آینده (۱۶ مارس) رفراندومی برگزار می‌کند که در آن درباره پیوستن کریمه به روسیه یا اینکه بخشی از اوکراین باقی بماند، تصمیم‌گیری خواهد شد.

پارلمان روسیه وعده داده که اگر کریمه بخواهد بخشی از این کشور باشد، از آن حمایت خواهد کرد.

شبه‌جزیره کریمه یک جمهوری خودمختار در اوکراین است. در سال ۱۹۵۴ حکومت اتحاد جماهیر شوروی به رهبری نیکیتا خروشچف که خود اوکراینی بود، شبه جزیره کریمه را به اوکراین هدیه داد.

پس از استقلال اوکراین در سال ۱۹۹۱ بوریس یلتسین، رییس جمهور وقت روسیه موافقت کرد که شبه جزیره کریمه به عنوان بخشی از خاک اوکراین باقی بماند و ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه نیز به صورت اجاره از بندر سباستوپول استفاده کند.

مطالب مرتبط